b_150_100_16777215_00_images_2253.jpgاولکامیز- قازانقایه روستایی پرجمعیت در 30 کیلومتری شرق مراوه تپه . مرکز دهستان پالیزان. سرزمینی با چشم اندازهای زیبا و طبیعت بکر، دیار پسته های وحشی و مردمان خونگرم و صمیمی. روستایی شاخص که استحقاق ارتقا به مرکزیت بخشی نوظهور در شهرستان مراوه تپه را دارد.

 در یازدهمین روز دومین فصل پاییزی، جشن فارغ التحصیلی هفت نفر از طلاب جوان حوزه علمیه عرفانی قازانقایه با شکوه خاصی برگزار گردید. طلابی که همچون دیگر جوانان وطن اشتغال مهمترین دغدغه آنهاست.  

در این مراسم مذهبی علاوه بر مردم دیندار شهرستان مراوه تپه و ترکمن صحرا ، میهمانانی از دور و نزدیک ، استان های همجوار به ویژه خراسان شمالی حضور داشتند.  

حضور پرتعداد مسئولین محلی از جمله مهندس شهرام غراوی نماینده پرتلاش مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام حسین پور نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت در استان گیلان ، حجت الاسلام خیرخواه رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور نقطه عطفی در این مراسم بود. 

در این مراسم معنوی که از ساعت 9 صبح آغاز و تا نماز ظهر ادامه یافت پنج سخنران به سخنرانی پرداختند که از نظر کیفی خوب بود ولی از نظرتعداد رکورد شکن .

اولین سخنران جلال قاری بهلکه واعظ و حافظ  مشهور ترکمن صحرا بود. شاگرد برجسته جبارآخوند  نیک نهاد در این روز به محافظت از حواس پنج گانه تاکید کرد. وی گفت انسان برای کار و فعالیت و عبادت نیاز به جسم و بدن سالم دارد .

تفسیرگوی نامدار حوزه حنفیه گنبد در این مجلس مسلمین را به دوری از رذایل اخلاقی همچون غیبت و تهمت و ضرورت پایبندی به آداب شریعت توصیه کرد.

دومین سخنران مردی از مشهد بود. سید مسعود آخوند مجددی از جوار بارگاه مطهر امام رضا به ترکمن صحرا آمده بود. 

این واعظ جوان و خوش بیان که به زبان فارسی سلیس و زیبا سخن می گفت با شور و ذوق تمام اشعاری تعلیمی و حکمت آموز از ملای رومی  عارف نامی ایران قرائت کرد ابیاتی پرمغز و پرنکته که هریک  سرشار از معنی بود از آن جمله :

 قطره علم است اندر جان من          وا  رهانش از هوا وز خاک تن

تو همی دانی یجوز و لایجوز          خود می ندانی یجوزی یا عجوز

قیمت هر کالا می دانی که چیست     قیمت خود را ندانی که چیسست ؟ 

فرزند سخنور پیر طریقت در خراسان معروف به عبدالله پیرنقشبندی در باره اخلاق سخن گفت.

وی تاکید کرد: اخلاق در شریعت ناب محمدی جایگاه رفیعی دارد. خداوند در سوره شمس  پس از 11 قسم به تهذیب اخلاق و تزکیه نفس تاکید می کند و می فرماید : قد افلح من زکیها و قد خاب من دسها 

واعظ سنی مذهب مشهدی به اهمیت اخلاق اشاره کرد و از زبان پیامبر علم و رحمت گفت: بعثت لمکارم الاخلاق . مسلمان واقعی کسی است که مسلمانان دیگر از دست و زبان او در امان باشند. بهترین شما کسی است که بهترین اخلاق را با خانواده و قوم و خویش خود و دیگر مردم دارند.

در این مراسم سید مسعود آخوند مجددی به مهمترین نکته دینی و اجتماعی اشاره کرد و آن این بود : عبادات در اسلام  نتیجه اخلاقی دارند .

و اما سومین واعظ جشن فارغ التحصیلی طلاب قازانقایه احمد آخوند قربانپور بود. عضو مجمع فقهی ترکمن صحرا به هم لباسان و همسنگرانش تاکید کرد :  حق و باطل را درهم نیامیزند و به خورد مردم ندهید. حرف هایتان را پنهان نکنید حتی سلطان جائر هم  باشد حرف حق را بگویید .

مدیر حوزه علمیه خاتم الانبیا شهرفراغی اذعان داشت : در اسلام مال برای جان و جان برای خداست.

شاگرد برجسته محمد آخوند کرند خطاب به روحانیون و علمای دینی توصیه کرد: از منیت و خودخواهی بپرهیزید و از جوگیری کاذب برحذر باشید چرا که اگر گرفتار جوگیری کاذب شوید جامعه را نابود می کنید.

وی افزود: هدف علمای عامل، اتصال و پیوند انسانها  و ایجاد همدلی و محبت است. از تشتت و اختلاف بپرهیزیم و اخوت و وحدت را تقویت کنیم.

امام جمعه شهر فراغی در جمع صدها نفر از اقشار مذهبی در جشن طلاب قازانقایه نکته ای را بازگو کرد که در برهه از زمان به آن نیازمندیم و آن این است : جامعه عقلانیت و اقناعیات را می طلبد .

برخلاف سه سخنران پیشین که از شخصیت های مردمی بودند چهارمین سخنران مراسم یک شخصیت دولتی بود.

 حجت الاسلام خیرخواه  که حاوی سلام و پیام نماینده ولی فقیه در استان گلستان بود گفت: آیت الله نورمفیدی به علت کسالت نتوانست  در مراسم حضور یابد.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور در باره جایگاه و ارزش علما در اسلام سخن گفت.

وی ایمان و علم و دانش  را دو بال عروج انسانها دانست.

خیرخواه با اشاره به حضور میهمانان بیرون استانی به ویژه نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت در گیلان این مراسم را فراتر از محدوده استانی قلمداد کرد .

این روحانی اعتدالگرای شیعه با بیان حدیث نبوی مداد العلما افضل دما الشهدا گفت:  قلم عالم از خون شهید برتر است چرا که قلم عالم جامعه را هدایت می کند.

وی اسلام را تنها دینی دانست که نگاهش هم به دنیا و هم به آخرت است.از دیدگاه  اسلام عالم واقعی کسی است که مسائل و ضروریات دین را بفهمد.

آخرین سخنران این جشن عرفانی یک شخصیت سیاسی بود. او کسی نبود جز شهرام غراوی. چهره ای که بار سنگینی بر دوش دارد و مردم محروم منطقه به تلاش های او چشم دوخته اند. 

 نماینده شرق گلستان گفت مردم ما همیشه در برابر دشمنان پای صحنه بودند .

نماینده عملگرای مجلس دهم افزود: روحانیون همیشه در کنار ما بوده اند و در جامعه از احترام و جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. 

نماینده شرق گلستان، مناف هاشمی استاندار جدید  گلستان را چهره ای توانمند، عملگرا و اجرایی دانست و درخواست کرد که در گلستان  توسعه متوازن را مدنظر داشته باشد. مخصوصا به مناطق محروم نظیر شهرستان مراوه تپه توجه بیشتری شود.

در قسمتی از این جشن ، ارازمحمد آخوند کوچکی شاعر روحانی  شعری مذهبی به زبان ترکمنی قرائت کرد.

 با اعلام مجری مراسم 23 تن از روحانیون شاخص ترکمن صحرا و میهمانان حاضر در مجلس یکی پس از دیگری دعای خیر زمزمه کردند و حاضرین آمین گویان استجابت الهی را خواستار شدند. 

 در اواخر برنامه ها مجری مراسم 7 طلبه فارغ التحصیل ترکمن که لباسهای سرمه ای رنگ متحد الشکل بر تن و عمامه های سفید بر سر داشتند و اهل روستاهای قازانقایه ، آق لر، آق قلا ، گوگ دره ، تلو بودند را معرفی کرد. پس از آن اقوام و نزدیکان طلاب، آنها  را  بر دوش گرفته و با عزت و احترام تمام  به محوطه بیرونی انتقال دادند.   

در بین مراسم حسام الدین آخوند گوگلان از حوزه علمیه چنارلی به توصیه دوست محمد آخوند حسن زاده شاگرد عالم ربانی ترکمن صحرا عبدالقادر آخوند داغستانی شعری در نعت پیامبر اکرم (ص) قرائت کرد و جمع حاضر نیز با او همخوانی کردند. در این لحظات عرفانی بود  از چشم ها اشک ها جاری شد. 

پایان بخش جشن طلاب قازانقایه همچون اغلب مراسم ها و جشن ها یادآور این باورعمومی بود که : اول وجود بعد سجود.

صرف نهار و قرائت قرآن توسط حبیب الله قاری غراوی از مالای شیخ  و ذکر دعا توسط آنه منگلی آخوند قزل روحانی سالخورده و خوشنام ایل گوگلان و سپس اقامه نماز ظهر .

و اما  ختم کلام اینکه : حاج ناصر آخوند قزل مرد اول این مراسم بود. امام جمعه سخنورقازانقایه و شاگرد خستگی ناپذیر یارمحمد آخوند نظری که مدیریت حوزه علمیه قازانقایه را نیز بر عهده دارد در این روز بزرگ با آغوش باز و روی گشاده  به میهمانان و حاضرین خوشامد می گفت و از حضور گرم و سبز آنها قدردانی می کرد.   والسلام   

 گزارش از:  لطیف ایزدی، خبرنگار /  مراوه تپه ، جمعه  12 آّبان 96

 * عکس تزیینی است


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - khojedordi

    جناب آقای لطیف ایزدی مدیرمحترم سایت اولکامیزیکی ازمدیران مدبرسخندان وسخنورتواناهستند۰ وقتی خواننده مطلب وی رابخواندازخواندن مطالب اوخسته نمی شود۰ ایشان بطریقی می نویسددرهیچیک ازجملات اوخطایی دیده نمی شود۰ بیهوده نکفته اند: زبان فارسی شیرین است۰ البته وقتی زبان فارسی شیرین است: درگرامرفارسی خطاء دیده نشود۰ به عنوان مثال درگرامرفعل وفاعل ؛ مفعول ؛ مسندعلیه ؛ پیشوندوپسوندوغیره جای خودمراعات گردد۰ درغیراین صورت آن ریبایی وفصاحت کلام راضایع می کند۰ درنوشتاربایدمراعات گردد۰ بنده تمام خطابه های آقای ایزدی رادقت میکنم۰ آنگاه برایم ثابت میشودواقعٱ زبان فارسی شیرین است۰ مؤیدباشید

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...
با سلام

به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی د...
خیلی ممنون حاج قوجق قلی یگن واقعأ راست گفته اید
خیلی ممنون عالی توصیف کرده اید
خداوند حفظشان کند حاج آخوند نوری زادرا فرزندخلف استاد محمد آخوند نوری زاد . درسایه وحدت ائمه جمعه وم...
با سلام ، همچنین نیازمندیم به تفکر نو از جانب مسولین شهر به حاشیه رانده شده گنبد کاووس. چرا تعداد با...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.