b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-11-13_21-31-04.jpgاولکامیز- یکشنبه بیست و یکم آبان صبح اولين ديدار جمعي از اعضاي مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا و رؤساي ستاد دكتر روحاني در شهرستان‌هاي تركمن‌نشين و نمايندگان امامان جمعه اهل سنت و جامعه‌ي زنان تركمن‌صحرا با مناف هاشمي استاندار جديد دولت روحاني در ساختمان‌ استانداري صورت گرفت. ابتدا الياس هيوه‌چي از اعضاي شاخص مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا و فرماندار سابق آق‌قلا اعضاي حاضر در جلسه را به استاندار معرفي كردند. سپس عبدالحي آخوند ميرزاعلي امام جمعه‌ شهرستان آق‌قلا ضمن خيرمقدم وتبریک به دكتر مناف هاشمي به عنوان استاندار گلستان، اظهار داشت:

افتخار مي‌كنم در نظام جمهوري اسلامي به مردم خدمت مي‌كنم، به عنوان طلبه‌ي اهل سنت اعلام مي‌دارم تركمن‌هاي اهل سنت رهبر معظم را «اولي‌الامر» خطاب و از ایشان اطاعت و حمايت مي‌كنند، بسيار خوشحالم در ركاب آيت‌الله نورمفيدي هستم،

امام جمعه‌ آق‌قلا در ادامه افزود: پيشرفت استان در گرو وحدت است، اگر همدل باشيم پيشرفت نيز خواهيم داشت.

حاج‌آخوند ميرزاعلي با ترجمه‌ي شعري از مختومقلي فراعي گفت: احترام متقابل و قبول همديگر در فرهنگ تركمن‌ها نهفته است،

این روحانی اهل سنت خطاب به استاندار تأكيد كرد: نماد همدلي و وحدت و همزيستي مسالمت‌آميز در گلستان روحانيون صاحب‌نظر و معتدل هستند.

آخوند میرزاعلی از استاندار جدید گلستان درخواست کرد که از  نخبگان اقوام خصوصاً تركمن‌ها در پست‌هاي مهم به‌كار گيري شود.

-دكتر كوچكي: اگر عدالت نباشد امنيت هم خدشه‌دار مي‌شود


 دكتر حكيم كوچكي رئيس مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا در ديدار با استاندار گلستان گفت: اگر عدالت نباشد امنيت هم خدشه‌دار مي‌شود، عليرغم هماهنگي و همكاري با مديران، خواسته‌هاي واقعي تركمن‌ها تابه حال تحقق نيافته است.
كوچكي اذعان داشت. انتصاب فرماندار در 6 شهرستان تركمن‌نشين گلستان خصوصاً گنبدكاووس حق قانوني تركمن‌ها مي‌باشد. عدم تبعيض خواسته‌ي به‌حق و اصلي ماست، اگر كشور با مديريت افراد شايسته اداره شود آسيب اجتماعي، اقتصادي كمتري خواهيم داشت.

رئيس مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا در خاتمه افزود: آراي بيش از 90% اهل سنت ايران و بيش از 85% تركمن‌ها قطعاً خواسته‌هاي قانوني را به‌دنبال دارد كه برآورده شود.

* * * ************
-مهندس بسنجيده: منشور 10 ماده‌اي دكتر روحاني منبعث از قانون اساسي است
در نشست علما و اعضاي مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا مهندس بسنجيده نماينده‌ي دور سوم مجلس شوراي اسلامي به نمايندگي ازطرف نمايندگان ادوار مجلس تركمن‌صحرا خطاب به استاندار گفت: در ديدار با دكتر روحاني ، رییس جمهور، گلستان را به گل‌هاي معطر تشبيه كردند. منشور 10 ماده‌اي انتخاباتي روحاني در اولين دوره منبعث از قانون اساسي (اصل به جا مانده 15 قانون اساسي) مي‌باشد كه بر اجرايي آن تأكيد داشتند. مشاركت اقوام خصوصاً اهل سنت در انتخابات را مدنظر داشته باشيد.
مدير كل اقتصادي استاندار گلستان تأكيد كردند: حتماً رصد كرديد در دو دوره انتخابات، حدوداً 90% اهل سنت و تركمن‌ها عليرغم كاستي‌ها با اعتقاد به شعار دكتر حسن روحاني به ايشان رأي دادند. اميدواريم با حمايت‌هاي قاطع از رئيس جمهور اعتبار پاسپورت و پول ايراني حفظ شود.
مهندس بسنجيده در پايان خواستار تحقق ادامه راه آهن به گنبد و تصويب منطقه‌ي آزاد تجاري اينچه‌برون شد، وي در اين خصوص از زحمات نمايندگان مجلس خصوصاً قرجه طيار تقدير و تشكر كرد.

دكتر شكيبايي: تركمن‌ها خود را در قوم گرايي محاصره نمي‌كنند

**دكتر مهران شكيبايي رئيس ستاد دكتر روحاني در دو دوره در شهرستان كوموش‌تپه (گميشان) در نشست اعضاي مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا و ... اظهار داشت: زبان فارسي را طي تاريخ تركمن‌ها حفظ كرده‌اند، معمولاً مردم بعد از عدم تحقق خواسته‌هاي واقعي‌شان نااميد مي‌شوند. همانگونه كه بعد از مشروطه چنين شد و ملت ايران خصوصاً نخبگان با کودتا رضاخان در حاشيه قرار گرفتند.


مردم ايران حماسه‌ي دوم خرداد 76 را آفريدند و اما در دور سوم شوراي شهر شهرهاي بزرگ همانند تهران حضور مردم در پاي صندوق آرا بسيار كاهش يافت كه نشان از سرخوردگي ملت است. در سرعت توسعه‌ي كشور مردم نقش به سزايي دارند، بلاخره بعد از فراز و نشيب‌ها و عبور از دوره‌ي سخت و دشوار، ملت ايران حماسه‌ي خرداد 92 را رقم زدند قطعاً دغدغه‌ي روشنفكران براي سال 1400 بيهوده نيست، تركمن‌ها و اهل سنت در انتخابات رياست جمهوري از مرحوم هاشمي، خاتمي، دكتر معين، مهندس موسوي و دكتر روحاني قاطعانه حمايت كردند.

ديدگاه‌ سياسي تركمن‌ها مشخص است. در دو دوره قاطعانه از رئيس جمهور دكتر روحاني حمايت كردند،

رئيس نظام دامپزشكي گلستان افزود: متاسفانه دكتر روحاني دور دوم رياست جمهوري را خوب شروع نكرد، حتي يك نفر اهل سنت در معارفه، رئيس جمهور دعوت نكردند، با كمال تأسف در سخنراني‌هاي حساس خود از آوردن نام دكتر مصدق و خاتمي واهمه دارد.
استاندار محترم وضعيت سياسي كشور را بيشتر از حقير احساس مي‌كنيد. اعلام غير رسمي حدود 50% بيكاري، نگران‌كننده است و مشكلات اجتماعي و معيشتي مردم را به‌دنبال خواهد داشت.
كارشناس علوم سياسي اذعان داشت: ما تركمن‌ها خود را در قوم‌گرايي محاصره نمي‌كنيم و بنا نداريم مردم را نااميد كنم. بندر سبز كوموش‌تپه (گميشان)، خواجه‌نفس، بحث طرح حاشيه‌ي اترك و ... عملي نشده است. در خصوص حل معضلات اقتصادي به نظر مي‌رسد دولتمردان هماهنگ نيستند، نتايج برجام بايد تحقق يابد.
استفاده از پتانسيل نخبگان اهل سنت و تركمن‌ها در حد شعار باقي مانده است و بخش اعظم وعده‌هاي اقتصادي دولت روحاني در تركمن‌صحرا تحقق نيافته است.
دكتر شكيبايي در خاتمه تاكيد كرد: طرح صنعت توريسم و بحث اشتغالزايي جزيره‌ي آشوراده همچنان راكد مانده است و گام موثري برداشته نشده است.


**مهندس رحمان قره‌باش از اعضاي شاخص مجمع تدبير و اميد و فعال اقتصادي در ديدار با دكتر مناف هاشمي استاندار گلستان طرحي مكتوب اقتصادي و تاريخچه‌ي اقتصاد تركمن‌صحرا از سال 1300 تاكنون را به‌صورت مكتوب خدمت استاندار تقديم كرد.

وي بنا به درخواست استاندار در توضيح شفاهي گفت: از سال 1300 تا 1350 در تركمن‌صحرا سه درصد بيكاري داشتيم هم‌اكنون 16 الي 20% بيكاري بر روي كاغذ داريم. در حال حاضر عليرغم مشكلات عديده در نقاط مختلف تركمن‌صحرا آمار بيكاري متفاوت مي‌باشد، مثلاً در بخش‌هايي از شرق آق‌قلا در روستاي عطاآباد و اطراف بيكاري صفردرصد مي‌باشد ولي در مناطقي شايد درصد بيكاري از 20% بيشتر باشد. وابستگي به اقتصاد كشاورزي و دامپروري و نبود صنعت در منطقه و خشكسالي‌هاي متوالي آمار بيكاري در تركمن‌صحرا را بالا مي‌برد، اگر ايده و طرح‌هاي نخبگان تركمن در منطقه اجرا شود به حل معضل بيكاري كمك شاياني خواهد داشت.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE تسلیت به وابستگان جانباختگان زلزله کرمانشاه
به خانواده های داغدار و مصیبت دیده  جانباختگان زلزله کرمانشاه و مناطق غربی کشور...

یادداشت

IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..
IMAGE اتوبوس‌های مرگ و درد عادی شدن

عصر ایران؛ مصطفی داننده- این روزها برخی از جریان‌ها و افراد سیاسی از چرخش روحانی به سمت اصول‌گرایان سخن می‌گویند. من هم می‌خواستم از این افراد سوال کنم دقیقا از کدام چرخش سخن می‌گویید؟ کاری... ادامه مطلب ..
IMAGE نامه رحمان قره باش به استاندار

اولکامیز- رحمان قره باش یکی از چهره های شاخص و اعتدالگرای اقتصادی و سیاسی در استان گلستان است. وی شخصیتی تاثیرگذار در ترکمن صحراست که در پیشبرد ستاد استانی دکتر روحانی در ایام انتخابات نقش بی... ادامه مطلب ..
IMAGE اولین ها در باره شهردار مراوه تپه

اولکامیز- یکی از کاربران خوش قلم و تیزبین کانال تلگرامی اولکامیز در باره گلالگ بیگی زاده گزینه نهایی شورای شهر مراوه تپه برای احراز پست شهرداری مطلبی کوتاه و خواندنی نوشته اند که بی کم و کاست... ادامه مطلب ..
IMAGE فاجعه !

عصرایران-احسان محمدی: چند وقتی است که تصمیم گرفته ام اتفاقات خوب زندگی را هم ببینم. چشمم را به «بد» دیدن و دستم را به «سیاه» نوشتن عادت ندهم اما مگر می شود؟ وقتی اخبار بد مثل هوای آلوده پیرامون... ادامه مطلب ..
IMAGE دست از سر من بردارید!

فرارو- «دولت دوازدهم ادامه این دولت، دولت اعتدال و دولت اصلاحات است.» حسن روحانی این حرف را 23 اردیبهشت در سالن 12 هزار نفری آزادی تهران و در برابر چشم 20 هزار نفر هوادار خود بیان کرد، همان... ادامه مطلب ..
IMAGE وضعیت کشورهای اسلامی

اولکامیز- امان محمد خوجملی: کشورهای اسلامی با تمام ادعاهای خود در هیچ زمینه ای وضعیت مناسبی نسبت به دیگر کشورهای غیر اسلامی ندارند. در زمینه های اقتصادی و اجتماعی وصنعت و تکنولوژی و فناوری و... ادامه مطلب ..
IMAGE جهالت و تخریب فرهنگی

کمی بالاتر از مصلی اهل سنت گنبد قبرستانی معروف به نام نازقلی خوجه وجود دارد که در محدوداش شخصیت های بسیاری از تورکمن ها آرمیده اند. از جمله این شخصیتها خوده نازقلی خوجه می باشد که قبرستان به نام... ادامه مطلب ..
IMAGE ادبیات مختومقلی

کانال مختومقلی : دکتر مصطفی تانچ، استاد دانشگاه ترکیه : عصری که مختومقلی در آن می زیست بهترین آثار ادبی ترکمن به اوج خود رسید. این آثار و سخن ناب شاعر برای ما خیلی پرفایده است. ادامه مطلب ..
IMAGE مجموعه طوایف اغوزخان

اولکامیز-  مجموعه ی قبایل بزرگ اعوذخان ازنسل فرزندقره خان ازآسیای میانه برخاسته اند۰ بیشترین آنها درتمامیت نقاط قاره ی آسیاودیگرقاره هابطورپراکنده گسترش پیداکرده مستقرشده اند؛البته... ادامه مطلب ..
IMAGE نکته های یک جشن

 اولکامیز- مراسم جشن فارغ التحصیلی طلاب جوان حوزه علمیه قازانقایه پیام ها و نکته های تلخ و شیرین داشت که به شرح ذیل می خوانید : ادامه مطلب ..
IMAGE دین و اجبار

 احسان مکتبی - ايمان از منظر لاك، وجهي با اجبار ندارد، آزادي انتخاب، حق اوليه انسان‌هاي عاقل و بالغ است و كسي را نمي‌توان به غير آنچه خود مي‌خواهد به ديني وا‌داشت ضمن آن‌كه حوزه دين حوزه... ادامه مطلب ..
IMAGE چه کردیم با سرزمین خود !

به قلم مهرداد خدیر- «ما خودخواه ترین نسلی هستیم که در طول هفت هزار سال پیش در این سرزمین زیسته چون هر بلایی بر سر حوزه محیط زیست آمده طی چهار دهه گذشته بوده است. ادامه مطلب ..
IMAGE فرصت‌ها را دریابیم...

خانم ناظم از دختر محصل پرسید: به خاطر غیبت دیروز گواهی پزشک آورده‌ای؟ دختر نوجوان پاسخ داد: نه. چون بیمار نبودم و مادرم هم اطلاع داده بود که نمی توانم به مدرسه بیایم. ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ تقدیس

  گفتاری از صادق زیباکلام : توئیتی که بعد از مصاحبه تلویزیونی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته آقای رئیس‌جمهور گذاردم مبنی بر اینکه «به نظر می‌رسد ما دو ایران داریم یکی در عالم واقعیت و دومی هم در ذهن... ادامه مطلب ..
IMAGE ماجرای سپنتا و یک پرسش متفاوت: رییس قوه مقننه کیست؟

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- سخنان روز یکشنبه رییس مجلس شورای اسلامی در ابراز مجدد مخالفت با لغو عضویت سپنتا نیک نام عضو زرتشتی شورای شهر یزد تغییری در موضع فقهای شورای نگهبان ایجاد نکرده و سخنگو... ادامه مطلب ..
IMAGE وصیت کورش یا منشور سبز؟

 کانال فردای بهتر - گفتاری از سید مصطفی‌ تاجزاده : ✅ قطعه زیر را به کورش نسبت می دهند. صرف نظر از درستی یا نادرستی این انتساب، می توان آن را به عنوان"منشور سبز" معرفی کرد و برای تحقق توصیه هایش... ادامه مطلب ..
IMAGE نیست های هست نما

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: در این دنیا هر شخصی شب و روز در جستجوی چیزهایی است که فعلا نیست بعدا هست می شود مثلا اگر کسی گدایی می کند طالب بخششی است که فعلا یافت نمی شود ادامه مطلب ..
واکنش‌ها به درگذشت علی‌اشرف درویشیان

ایسنا نوشت: محمود دولت آبادی، شمس لنگرودی و جمال میرصادقی در پی درگذشت علی اشرف درویشیان از این نویسنده پیشکسوت و دغدغه‌هایش سخن گفتند. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

روز18 ابان هم سالگرد شهید حاج معمی هلاکو نماینده شجاع اسبق و سیاستمدار برجسته ترکمن بود لطفا در رسان...
اقای یلمه شما دیگه این حرف را نزنید خواهشا یلمه ها که مدعی اند ادم و حوا یلمه بوده
البته در ثلاثین حضور داشتند نه در اربعین
ضمن اینکه تک تک افراد جامعه در حفظ محیط زیست مسئولیت دارند افراد متولی امور اجتماعی لازم است طرح هائ...
لطیف جان ، تعداد نمایندگان شهید در سقوط یاک 40 بیشتر از 5 نفر بودند . لطفا اصلاح فرمایید. ممنون
مطالب نگارش شده کامل نبوده قهرمانی تیم کلنی اق قلا درسطح کشورجام نصر ویادی ازپدرفوتبال اق قلانشده وا...
سلام دوست عزیز ما فرزندان آدم وحوا هستیم مطرح کردن چنین مسا ئلی عقبگرد مردم یک منطقه را می رساند ب...
اظهارات شماپسندیده است۰ واقعٱ سقف وشیشه های اتوبوس عمومی چندان ایمنی نیستند۰ بایدفکری خوب وایمنی بای...
درگذشت حاج آقای نافعی که به ورزش مدارس نیز خدمت فراوانی کرد را تسلیت گفته و برای او و سایر درگذشتگان...
ببخشید که جسارت میکنم و واقعا شرمنده ام که عرض میکنم ولی شما یموت ها تنگ نظرترین افراد برای تاریخ ت...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.