photo_2017-11-13_21-31-04.jpgاولکامیز- یکشنبه بیست و یکم آبان صبح اولين ديدار جمعي از اعضاي مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا و رؤساي ستاد دكتر روحاني در شهرستان‌هاي تركمن‌نشين و نمايندگان امامان جمعه اهل سنت و جامعه‌ي زنان تركمن‌صحرا با مناف هاشمي استاندار جديد دولت روحاني در ساختمان‌ استانداري صورت گرفت. ابتدا الياس هيوه‌چي از اعضاي شاخص مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا و فرماندار سابق آق‌قلا اعضاي حاضر در جلسه را به استاندار معرفي كردند. سپس عبدالحي آخوند ميرزاعلي امام جمعه‌ شهرستان آق‌قلا ضمن خيرمقدم وتبریک به دكتر مناف هاشمي به عنوان استاندار گلستان، اظهار داشت:

افتخار مي‌كنم در نظام جمهوري اسلامي به مردم خدمت مي‌كنم، به عنوان طلبه‌ي اهل سنت اعلام مي‌دارم تركمن‌هاي اهل سنت رهبر معظم را «اولي‌الامر» خطاب و از ایشان اطاعت و حمايت مي‌كنند، بسيار خوشحالم در ركاب آيت‌الله نورمفيدي هستم،

امام جمعه‌ آق‌قلا در ادامه افزود: پيشرفت استان در گرو وحدت است، اگر همدل باشيم پيشرفت نيز خواهيم داشت.

حاج‌آخوند ميرزاعلي با ترجمه‌ي شعري از مختومقلي فراعي گفت: احترام متقابل و قبول همديگر در فرهنگ تركمن‌ها نهفته است،

این روحانی اهل سنت خطاب به استاندار تأكيد كرد: نماد همدلي و وحدت و همزيستي مسالمت‌آميز در گلستان روحانيون صاحب‌نظر و معتدل هستند.

آخوند میرزاعلی از استاندار جدید گلستان درخواست کرد که از  نخبگان اقوام خصوصاً تركمن‌ها در پست‌هاي مهم به‌كار گيري شود.

-دكتر كوچكي: اگر عدالت نباشد امنيت هم خدشه‌دار مي‌شود


 دكتر حكيم كوچكي رئيس مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا در ديدار با استاندار گلستان گفت: اگر عدالت نباشد امنيت هم خدشه‌دار مي‌شود، عليرغم هماهنگي و همكاري با مديران، خواسته‌هاي واقعي تركمن‌ها تابه حال تحقق نيافته است.
كوچكي اذعان داشت. انتصاب فرماندار در 6 شهرستان تركمن‌نشين گلستان خصوصاً گنبدكاووس حق قانوني تركمن‌ها مي‌باشد. عدم تبعيض خواسته‌ي به‌حق و اصلي ماست، اگر كشور با مديريت افراد شايسته اداره شود آسيب اجتماعي، اقتصادي كمتري خواهيم داشت.

رئيس مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا در خاتمه افزود: آراي بيش از 90% اهل سنت ايران و بيش از 85% تركمن‌ها قطعاً خواسته‌هاي قانوني را به‌دنبال دارد كه برآورده شود.

* * * ************
-مهندس بسنجيده: منشور 10 ماده‌اي دكتر روحاني منبعث از قانون اساسي است
در نشست علما و اعضاي مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا مهندس بسنجيده نماينده‌ي دور سوم مجلس شوراي اسلامي به نمايندگي ازطرف نمايندگان ادوار مجلس تركمن‌صحرا خطاب به استاندار گفت: در ديدار با دكتر روحاني ، رییس جمهور، گلستان را به گل‌هاي معطر تشبيه كردند. منشور 10 ماده‌اي انتخاباتي روحاني در اولين دوره منبعث از قانون اساسي (اصل به جا مانده 15 قانون اساسي) مي‌باشد كه بر اجرايي آن تأكيد داشتند. مشاركت اقوام خصوصاً اهل سنت در انتخابات را مدنظر داشته باشيد.
مدير كل اقتصادي استاندار گلستان تأكيد كردند: حتماً رصد كرديد در دو دوره انتخابات، حدوداً 90% اهل سنت و تركمن‌ها عليرغم كاستي‌ها با اعتقاد به شعار دكتر حسن روحاني به ايشان رأي دادند. اميدواريم با حمايت‌هاي قاطع از رئيس جمهور اعتبار پاسپورت و پول ايراني حفظ شود.
مهندس بسنجيده در پايان خواستار تحقق ادامه راه آهن به گنبد و تصويب منطقه‌ي آزاد تجاري اينچه‌برون شد، وي در اين خصوص از زحمات نمايندگان مجلس خصوصاً قرجه طيار تقدير و تشكر كرد.

دكتر شكيبايي: تركمن‌ها خود را در قوم گرايي محاصره نمي‌كنند

**دكتر مهران شكيبايي رئيس ستاد دكتر روحاني در دو دوره در شهرستان كوموش‌تپه (گميشان) در نشست اعضاي مجمع تدبير و اميد تركمن‌صحرا و ... اظهار داشت: زبان فارسي را طي تاريخ تركمن‌ها حفظ كرده‌اند، معمولاً مردم بعد از عدم تحقق خواسته‌هاي واقعي‌شان نااميد مي‌شوند. همانگونه كه بعد از مشروطه چنين شد و ملت ايران خصوصاً نخبگان با کودتا رضاخان در حاشيه قرار گرفتند.


مردم ايران حماسه‌ي دوم خرداد 76 را آفريدند و اما در دور سوم شوراي شهر شهرهاي بزرگ همانند تهران حضور مردم در پاي صندوق آرا بسيار كاهش يافت كه نشان از سرخوردگي ملت است. در سرعت توسعه‌ي كشور مردم نقش به سزايي دارند، بلاخره بعد از فراز و نشيب‌ها و عبور از دوره‌ي سخت و دشوار، ملت ايران حماسه‌ي خرداد 92 را رقم زدند قطعاً دغدغه‌ي روشنفكران براي سال 1400 بيهوده نيست، تركمن‌ها و اهل سنت در انتخابات رياست جمهوري از مرحوم هاشمي، خاتمي، دكتر معين، مهندس موسوي و دكتر روحاني قاطعانه حمايت كردند.

ديدگاه‌ سياسي تركمن‌ها مشخص است. در دو دوره قاطعانه از رئيس جمهور دكتر روحاني حمايت كردند،

رئيس نظام دامپزشكي گلستان افزود: متاسفانه دكتر روحاني دور دوم رياست جمهوري را خوب شروع نكرد، حتي يك نفر اهل سنت در معارفه، رئيس جمهور دعوت نكردند، با كمال تأسف در سخنراني‌هاي حساس خود از آوردن نام دكتر مصدق و خاتمي واهمه دارد.
استاندار محترم وضعيت سياسي كشور را بيشتر از حقير احساس مي‌كنيد. اعلام غير رسمي حدود 50% بيكاري، نگران‌كننده است و مشكلات اجتماعي و معيشتي مردم را به‌دنبال خواهد داشت.
كارشناس علوم سياسي اذعان داشت: ما تركمن‌ها خود را در قوم‌گرايي محاصره نمي‌كنيم و بنا نداريم مردم را نااميد كنم. بندر سبز كوموش‌تپه (گميشان)، خواجه‌نفس، بحث طرح حاشيه‌ي اترك و ... عملي نشده است. در خصوص حل معضلات اقتصادي به نظر مي‌رسد دولتمردان هماهنگ نيستند، نتايج برجام بايد تحقق يابد.
استفاده از پتانسيل نخبگان اهل سنت و تركمن‌ها در حد شعار باقي مانده است و بخش اعظم وعده‌هاي اقتصادي دولت روحاني در تركمن‌صحرا تحقق نيافته است.
دكتر شكيبايي در خاتمه تاكيد كرد: طرح صنعت توريسم و بحث اشتغالزايي جزيره‌ي آشوراده همچنان راكد مانده است و گام موثري برداشته نشده است.


**مهندس رحمان قره‌باش از اعضاي شاخص مجمع تدبير و اميد و فعال اقتصادي در ديدار با دكتر مناف هاشمي استاندار گلستان طرحي مكتوب اقتصادي و تاريخچه‌ي اقتصاد تركمن‌صحرا از سال 1300 تاكنون را به‌صورت مكتوب خدمت استاندار تقديم كرد.

وي بنا به درخواست استاندار در توضيح شفاهي گفت: از سال 1300 تا 1350 در تركمن‌صحرا سه درصد بيكاري داشتيم هم‌اكنون 16 الي 20% بيكاري بر روي كاغذ داريم. در حال حاضر عليرغم مشكلات عديده در نقاط مختلف تركمن‌صحرا آمار بيكاري متفاوت مي‌باشد، مثلاً در بخش‌هايي از شرق آق‌قلا در روستاي عطاآباد و اطراف بيكاري صفردرصد مي‌باشد ولي در مناطقي شايد درصد بيكاري از 20% بيشتر باشد. وابستگي به اقتصاد كشاورزي و دامپروري و نبود صنعت در منطقه و خشكسالي‌هاي متوالي آمار بيكاري در تركمن‌صحرا را بالا مي‌برد، اگر ايده و طرح‌هاي نخبگان تركمن در منطقه اجرا شود به حل معضل بيكاري كمك شاياني خواهد داشت.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.