b_150_100_16777215_00_images_996.jpg🔷1)وحدت ظاهری کافی نیست:

🍃اگر وحدت فقط یک شعار موقّت باشد و دو فرقه سنّی و شیعه فقط در ظاهر و شعار یکدیگر را برادر بخوانند و در عمق دل و سِرّ ضمیر خود ؛ با هم بیگانه باشند این وحدت نه دوام می آورد و نه کارساز است .

🍂برای رسیدن به وحدت واقعی و قلبی باید قبلاً ، این فکر که هر یک از سنّی و شیعه دیگری را گمراه و اهل جهنم بداند از بین برود و باید بین مسلمانان حالتی به وجود آید که وقتی در مسجد الحرام سنّی مراکشی با شیعه ایرانی یا شیعه افغانی با سنّی سودانی در کنار هم و در صف جماعت می ایستند، در قلب خود احساس کنند هر دو در جذبه ایمانی و اتصال به خدا غرق شده اند و "با هم "به سوی سعادت ابدی حرکت می کنند.

🍃اگر سُنّی در دل خود شیعه را گمراه و مطرود خدا بداند و شیعه در دل خود سُنّی را منحرف از اسلام و دور از رحمت خدا بداند و هر یک تصور کنند که فعلاً به حکم اضطرار ، شعار وحدت را زمزمه می کنند و با کسانی که آنها را اهل جهنم می دانند در کنار هم می ایستند تا طعمه دشمن نشوند ولی فردای قیامت ؛خود به بهشت می روند و آنان را که به ظاهر برادر می خواندند به جهنم می روند ،این وحدت توخالی است و کارساز نخواهد بود.

🍂اگر علمای اسلام بتوانند با ادلّه اجتهادی ثابت کنند که هر یک از دو گروه شیعه و سُنّی در صورتی که به فقه خود عمل کنند ،نزد خدا مأجور و اهل بهشت خواهند بود و این مطلب در سراسر جهان اسلام به طور گسترده ای آموزش داده شود به طوری که همه مسلمانان از عالم و عامی آن را بفهمندو بپذیرند و در این صورت است که وحدت واقعی بین دو فرقه سُنّی و شیعه به وجود می آید و در پرتو آن ،قدرت یکپارچه امّت بزرگ اسلام در صحنه جهانی جلوه گر می شود.

🔷2) وحدت واقعی امکان پذیر است:

🍃این که قرآن دعوت به وحدت اسلامی می کند و یک جا می گوید:" وَ اعتَصموا بِحَبل الله جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقوا" و در جای دیگر می گوید:"اِنَّما المُومنون اِخوَهٌ فَاصلِحوا بَینَ اَخَوَیکُم"، از این دعوت قرآن به وحدت اسلامی معلوم می شود ایجاد وحدت واقعی بین فرقه های مختلف اسلامی امکان پذیر است ؛زیرا اگر امکان نداشت قرآن به آن دعوت نمی کرد .

🍂لازم است هر دو فرقه اسلامی به محتوای این دو آیه توجه دقیق تر ی نموده تا دریابند که خداوند وحدت واقعی بین فریقین را امکان پذیر دانسته به طوری که اگر سُنّی در قلب خود معتقد باشد اگر شیعه به وظایف دینی خود که صحیح تشخیص داده است عمل کند محبوب خداست و شیعه در دل معتقد باشد که اگر سُنّی به آنچه از روی اجتهاد یا تقلیدش صحیح می داند عمل کند نزد خدا مأجور و محبوب خواهد بود.

🔷3) یک اجتهاد شجاعانه لازم است:

🍃در طول چند قرنی که بر جهان اسلام گذشته است عوامل مختلفی از قبیل تنگ نظری و تعصب کور و انگیزه های سیاسی و غیره به وجود آمده است که دو فرقه بزرگ سُنّی و شیعه را از هم دور و بیگانه کرده است بطوری که جمعیت بسیار زیادی در هر دو فرقه وجود دارند که افراد فرقه دیگر را مبغوض و مطرود خدا می دانند؛ حتی اگر به وظایف اسلامی خود که صحیح می دانند عمل کنند ! و تا زمانی که این طرز فکر در بین میلیون ها نفر از امّت اسلامی وجود داشته باشد ممکن نیست وحدت واقعی به وجود آید .

🍂برای ساختن زمینه ذهنی بین همه مسلمانان که حتی افراد بدبین نیز بتوانند در فکر سابق خود تجدید نظر کنند لازم است یک اجتهاد فقهی شجاعانه جدید به وسیله علمای فریقین در این مسأله انجام گیرد که:
آیا هر یک از سُنّی و شیعه اگر به وظایف شرعی که برای او از روی اجتهاد یا تقلید ثابت می شود عمل کنند نزد خدا مأجورند یا نه؟
اگر علمای دو فرقه بتوانند در این اجتهاد جدید به سوال یاد شده پاسخ مثبت بدهند در این صورت زمینه دهنی مساعدی برای ایجاد وحدت واقعی فراهم می شود ...

📚منبع: کتاب مجموعه مقالات/مقاله وحدت اسلامی /انتشارات امید فردا( با تلخیص)
🌹


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - حاجی گدی

    من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزاد باشد با هر عقیده ای که دارد آزادانه زندگی کند و تا وقتی که به حریم دیگران تجاوز نکرده است محدودیتی نداشته باشد و دولت ها موظف هستند از حقوق شهروندی تک تک شهروندان خود حمایت و پاسداری کنند. قرار شد که به زور کسی را به بهشت نبریم.حق جدال احسن داریم. حق تبشیر و تبذیر داریم اما حق تحمیل نداریم. تاریخ گویای امکان حصول یا عدم حصول به وحدت یا یگانگی است . اجتهاد شجاعانه بدون دلائل فقهی یعنی عرفی سازی دین و مصلحت اندیشی فایده انگارانه دنیوی است.

  • مهمان - آچيك

    باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما بهتراست بوده ولازمه ي نهادينه شدن بحث وحدت دربين تمامي مسلمين مي باشد . تازمانيكه كه بزرگان تاثيرگذار برتوده هاي مسلمان ازخودخواهي وخودبرتربيني ديني تفرقه افكنانه دست نكشند ،رسيدن به وحدت موردنظر قرآن كريم دست نيافتنيست . براي داشتن يك جامعه پيشرو وامن اسلامي وحدت قلبي وپذيرش يكديگر نطفه ي آغازين اثبات بندگي خدا ست.

یادداشت

IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..
IMAGE خودزنی و گل به خودی گرگان فردا

اولکامیز- انتصاب هیوه چی به فرمانداری بندرترکمن با تندترین حملات گرگان فردا مواجه شد. به گونه ای که با مطلب" ضعبف ترین انتصاب " به تخریب هیوه چی و نورقلی پور پرداخت. این رفتار عجیب حیرت فعالین را... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگو با دکتر رادگهر / زندگی امید است و بس

  اولکامیز- دکتر نورلی رادگهر یکی از پزشکان حاذق و قدیمی ترکمن صحراست. این پزشک فرهنگدوست بیش از چهل سال است که به واسطه شغل طبابت به همنوعانش خدمت می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE چرا نمایشگاههای مطبوعات در گنبد کتابهای نازل عرضه می کنند؟

اولکامیز – حاج قوجق قلی آق: با این که شهرستان گنبد کاووس استقبال کنندگان بالایی دارد و در کتابخوانی در رده ی بالایی قرار دارد متولیان متاسفانه کم تحرک هستند. ادامه مطلب ..
IMAGE راز سکوت اصولگرایان

فرارو- درحالی که این روزها محمود احمدی نژاد و اطرافیانشان مشغول حمله به قوه قضائیه هستند و مداوم تلاش می‌کنند زمین و بازی را گسترش دهند و دیگر مسئولان نظام را وارد ماجرا کنند، رسانه‌ها و... ادامه مطلب ..
IMAGE گدایان میلیونر گنبدی

اولکامیز- امان محمد خوجملی : گدایی یا تکدی گری یا تقاضای کمک از دیگران یک امر تازه و جدید نیست که از قدیم الایام کم و بیش بوده است. اما گدا هم گدایان قدیمی بود. ادامه مطلب ..
IMAGE از رنجى كه ميبريم

اولکامیز - در کانال فردای بهتر از عليرضا شيرى این یادداشت سیاسی ورزشی را می خوانیم : نشسته ام باخت علیرضا کریمی را در کشتی جهانی میبینم و اینکه برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در دور بعدی مربیش... ادامه مطلب ..
IMAGE آبشار باللی قایه

اولکامیز- آبشار باللی قایه درجنوب و در 20 کیلو متری شهر مرزی مراوه تپه واقع شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت واقعی

اولکامیز- تحلیلی از امان محمد خوجملی*  : مراسم مذهبی امام حسین علیه السلام هر سال چه در روزهای عاشورا و تاشوعا و چه در اربعین هر چه باشکوهتر برگزار می شود. چندسال است به آن راهپیمایی هم افزوده... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا عبرت نمی گیریم؟

اولکامیز- امان محمد خوجملی : آیا این حق مردم ایران است که از یک سوراخ صد بار گزیده شوند؟ آیا این بدین معنا نیست که ما در تربیت فرهنگی انسانها موفق نبوده ایم؟ صرف فنی به بار آمدن مهندسان و پزشکان... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با برخی از مسئولین

اولکامیز- عجب زمانه ای شده است.هیچ کدام از ما جای خودمان نیستیم.دوست داریم سر از کار همه کس در بیاوریم.تا دستمان بجایی بند شد همه تلاش خود را برای نمایش خود بهر صورتی ولو شده با تبلیغات و یا قدرت... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا باید خیراندیش هم باشیم؟

 اولکامیز- دراین عالم هستی برای انسان  بطریق اجتماعی زیستن وطبق کارحلال امرارمعاش نمودن بدون شک وشبهه به نفع  بشریت محسوب می شود۰ همچنین داشتن اتحادپایدار ومقاومت دربرابر برخی نارسایی هابه... ادامه مطلب ..
IMAGE بیایید خود بحران نباشیم!

عصر ایران، نورالله نصرتی- واقعه دلخراش دیگری به وقوع پیوسته؛ تن ایران عزیزمان دوباره از زلزله ای مهیب لرزیده؛ چه دلها که شکسته؛ چه چشمها که چشمه اشک شان خشکیده؛ چه دلهای مهربان که در سراسر این... ادامه مطلب ..
IMAGE چپ علیه چپ‌روی

کارگزاران - محمد قوچانی : چرا بهزاد نبوی همچنان از حسن روحانی حمایت می‌کند؟ پیرمرد با قامتی خمیده از رنج حبس شش ساله و تجربه‌ی یک عمر زندگی انقلابی و از آن مهم‌تر؛ تفکر انقلابی این روزها به... ادامه مطلب ..
IMAGE سخنی با زمین

اولکامیز- دلنوشته عبدالکریم قزل*: امروز صدای تیشه از بیستون نیامدشاید به زیر آوار فرهاد رفته باشد ادامه مطلب ..
IMAGE پایان تلخ

اولکامیز- وحید دلیجه : یکی از معما هایی که جواب آن بی پاسخ مانده یا همیشه ابهام برانگیز است و همیشه هم خواهد بود، خود کشی است.  ادامه مطلب ..
IMAGE راز توسعه ژاپن، کره جنوبی و مالزی

 عصر ایران؛ جعفر محمدی* - در یک ماه اخیر، فرصتی دست داد تا سفرهایی به ژاپن، کره جنوبی و مالزی داشته باشم؛ کشورهایی که هر گاه سخن از توسعه ایران گفته می شود، نامی از آنها نیز به میان می آید: زمانی... ادامه مطلب ..
IMAGE ظروف یک بار مصرف و تهدید محیط زیست

اولکامیز- یادداشتی از امان محمد خوجملی: پیشرف علم،صنعت و تکنولوژی و فناوری فرصتهای مناسبی را در اختیار انسانها قرار داده است. درسایه این پیشرفت هاست که انسانها اشتهای فزاینده ای به مصرف پیدا... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

انشالله سدار آزمون ایران را بهتر بگم ترکمن صحرا را در جهان برازنده میکند انشالله .
دوست عزیز و گرامی فرهاد قاضی در غم و اندوه خود بنده را شریک بدانید.
در کدام مورد بفکر مردم بودند آیا تا حالا دیدید چیزی را تصویب کنند به نفع مردم باشد اونم مردمی که ماه...
تبریک میگویم انشالله موفق باشد مثل اینکه اولین زن شهردار زن درایران هستش ها ؟ حتما موفق خوهند شد .
قاتل مهران و عدنان باید سنگسار شود
این قاتل کثیف باید به دست مردم سپرده شود تا خودشان مجازاتش کنند
...
باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما ...
اگر به این آقایان باشد ، ایده آل و خواست قلبیشان هست ، اصل 15 قانون اساسی ، حتی در بکارگیری پیشخدمت ...
من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزا...
خب مدیرن دیگه تازه معاونین خودراهم میبرند وقتی ارباب ورجوع به ادارشون بره کسی نیست جواب ارباب رجوع ر...
آره والا . وقتی یه فروشنده را میگیرند در همان لحظه با پول آزاد میشه !! مشخصه که فروشنده زیاد میشه ال...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.