996.jpg🔷1)وحدت ظاهری کافی نیست:

🍃اگر وحدت فقط یک شعار موقّت باشد و دو فرقه سنّی و شیعه فقط در ظاهر و شعار یکدیگر را برادر بخوانند و در عمق دل و سِرّ ضمیر خود ؛ با هم بیگانه باشند این وحدت نه دوام می آورد و نه کارساز است .

🍂برای رسیدن به وحدت واقعی و قلبی باید قبلاً ، این فکر که هر یک از سنّی و شیعه دیگری را گمراه و اهل جهنم بداند از بین برود و باید بین مسلمانان حالتی به وجود آید که وقتی در مسجد الحرام سنّی مراکشی با شیعه ایرانی یا شیعه افغانی با سنّی سودانی در کنار هم و در صف جماعت می ایستند، در قلب خود احساس کنند هر دو در جذبه ایمانی و اتصال به خدا غرق شده اند و "با هم "به سوی سعادت ابدی حرکت می کنند.

🍃اگر سُنّی در دل خود شیعه را گمراه و مطرود خدا بداند و شیعه در دل خود سُنّی را منحرف از اسلام و دور از رحمت خدا بداند و هر یک تصور کنند که فعلاً به حکم اضطرار ، شعار وحدت را زمزمه می کنند و با کسانی که آنها را اهل جهنم می دانند در کنار هم می ایستند تا طعمه دشمن نشوند ولی فردای قیامت ؛خود به بهشت می روند و آنان را که به ظاهر برادر می خواندند به جهنم می روند ،این وحدت توخالی است و کارساز نخواهد بود.

🍂اگر علمای اسلام بتوانند با ادلّه اجتهادی ثابت کنند که هر یک از دو گروه شیعه و سُنّی در صورتی که به فقه خود عمل کنند ،نزد خدا مأجور و اهل بهشت خواهند بود و این مطلب در سراسر جهان اسلام به طور گسترده ای آموزش داده شود به طوری که همه مسلمانان از عالم و عامی آن را بفهمندو بپذیرند و در این صورت است که وحدت واقعی بین دو فرقه سُنّی و شیعه به وجود می آید و در پرتو آن ،قدرت یکپارچه امّت بزرگ اسلام در صحنه جهانی جلوه گر می شود.

🔷2) وحدت واقعی امکان پذیر است:

🍃این که قرآن دعوت به وحدت اسلامی می کند و یک جا می گوید:" وَ اعتَصموا بِحَبل الله جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقوا" و در جای دیگر می گوید:"اِنَّما المُومنون اِخوَهٌ فَاصلِحوا بَینَ اَخَوَیکُم"، از این دعوت قرآن به وحدت اسلامی معلوم می شود ایجاد وحدت واقعی بین فرقه های مختلف اسلامی امکان پذیر است ؛زیرا اگر امکان نداشت قرآن به آن دعوت نمی کرد .

🍂لازم است هر دو فرقه اسلامی به محتوای این دو آیه توجه دقیق تر ی نموده تا دریابند که خداوند وحدت واقعی بین فریقین را امکان پذیر دانسته به طوری که اگر سُنّی در قلب خود معتقد باشد اگر شیعه به وظایف دینی خود که صحیح تشخیص داده است عمل کند محبوب خداست و شیعه در دل معتقد باشد که اگر سُنّی به آنچه از روی اجتهاد یا تقلیدش صحیح می داند عمل کند نزد خدا مأجور و محبوب خواهد بود.

🔷3) یک اجتهاد شجاعانه لازم است:

🍃در طول چند قرنی که بر جهان اسلام گذشته است عوامل مختلفی از قبیل تنگ نظری و تعصب کور و انگیزه های سیاسی و غیره به وجود آمده است که دو فرقه بزرگ سُنّی و شیعه را از هم دور و بیگانه کرده است بطوری که جمعیت بسیار زیادی در هر دو فرقه وجود دارند که افراد فرقه دیگر را مبغوض و مطرود خدا می دانند؛ حتی اگر به وظایف اسلامی خود که صحیح می دانند عمل کنند ! و تا زمانی که این طرز فکر در بین میلیون ها نفر از امّت اسلامی وجود داشته باشد ممکن نیست وحدت واقعی به وجود آید .

🍂برای ساختن زمینه ذهنی بین همه مسلمانان که حتی افراد بدبین نیز بتوانند در فکر سابق خود تجدید نظر کنند لازم است یک اجتهاد فقهی شجاعانه جدید به وسیله علمای فریقین در این مسأله انجام گیرد که:
آیا هر یک از سُنّی و شیعه اگر به وظایف شرعی که برای او از روی اجتهاد یا تقلید ثابت می شود عمل کنند نزد خدا مأجورند یا نه؟
اگر علمای دو فرقه بتوانند در این اجتهاد جدید به سوال یاد شده پاسخ مثبت بدهند در این صورت زمینه دهنی مساعدی برای ایجاد وحدت واقعی فراهم می شود ...

📚منبع: کتاب مجموعه مقالات/مقاله وحدت اسلامی /انتشارات امید فردا( با تلخیص)
🌹


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - حاجی گدی

    من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزاد باشد با هر عقیده ای که دارد آزادانه زندگی کند و تا وقتی که به حریم دیگران تجاوز نکرده است محدودیتی نداشته باشد و دولت ها موظف هستند از حقوق شهروندی تک تک شهروندان خود حمایت و پاسداری کنند. قرار شد که به زور کسی را به بهشت نبریم.حق جدال احسن داریم. حق تبشیر و تبذیر داریم اما حق تحمیل نداریم. تاریخ گویای امکان حصول یا عدم حصول به وحدت یا یگانگی است . اجتهاد شجاعانه بدون دلائل فقهی یعنی عرفی سازی دین و مصلحت اندیشی فایده انگارانه دنیوی است.

  • مهمان - آچيك

    باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما بهتراست بوده ولازمه ي نهادينه شدن بحث وحدت دربين تمامي مسلمين مي باشد . تازمانيكه كه بزرگان تاثيرگذار برتوده هاي مسلمان ازخودخواهي وخودبرتربيني ديني تفرقه افكنانه دست نكشند ،رسيدن به وحدت موردنظر قرآن كريم دست نيافتنيست . براي داشتن يك جامعه پيشرو وامن اسلامي وحدت قلبي وپذيرش يكديگر نطفه ي آغازين اثبات بندگي خدا ست.

یادداشت

IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

ضمن سلام وخسته نباشید بیانات ونظرات جنابعالی در مورددهکده قابل تحسین است
باسلام آقای نویسنده شما هم خوب شروع کردید ولی آخرش را بنظرمن خراب کردید شما هم آخرش با تبلیغ خاتمه د...
باسلام . حدود دوسال از دوران نمایندگی آقای طیار می گذرد ، در این مدت چه فعالیتی را در باره جاده نفت ...
دنیای اقتصاد – گرگان : معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور...
سلام و عرض احترام ، و ضمن پوزش ، در بند 3 یادداشت ارسالی با عنوان تاملی بر مقاله .... ، اشتباه تای...
با سلام و عرض ادب ، جناب آقای قره باش یادداشت کارشناسانه و قابل تاملی را - با اشاره به چالش هایی ک...
با سلام خدمت مخاطبان عزیز سایت وزین اولکامیز
عرض تسلیت ضایعه هجرت سلاله کوچولوخدمت فرزندان ترکمن ...
ان شاله خداوند تبارک تعالی به خانواده سلاله جان صبر جمیل بده.
بعد ظهر روز پنج شنبه خبری منتشر شد که...
جناب ارمان قوجق کوموش تپه ازشهرهای قدیم ترکمن صحراست و ساکنانش ازدیرباز یکجانشین میباشند و بخاطر اقت...
سلاله‏ ‏قربانی‏ ‏سهل‏ ‏انگاری‏ ‏مواظب‏ ‏کودکان‏ ‏باشیم‏ ‏افراد‏ ‏فاسد‏ ‏بیمار‏ ‏در‏ ‏کمین‏ ‏هستند‏ ‏...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.