b_150_100_16777215_00_images_996.jpg🔷1)وحدت ظاهری کافی نیست:

🍃اگر وحدت فقط یک شعار موقّت باشد و دو فرقه سنّی و شیعه فقط در ظاهر و شعار یکدیگر را برادر بخوانند و در عمق دل و سِرّ ضمیر خود ؛ با هم بیگانه باشند این وحدت نه دوام می آورد و نه کارساز است .

🍂برای رسیدن به وحدت واقعی و قلبی باید قبلاً ، این فکر که هر یک از سنّی و شیعه دیگری را گمراه و اهل جهنم بداند از بین برود و باید بین مسلمانان حالتی به وجود آید که وقتی در مسجد الحرام سنّی مراکشی با شیعه ایرانی یا شیعه افغانی با سنّی سودانی در کنار هم و در صف جماعت می ایستند، در قلب خود احساس کنند هر دو در جذبه ایمانی و اتصال به خدا غرق شده اند و "با هم "به سوی سعادت ابدی حرکت می کنند.

🍃اگر سُنّی در دل خود شیعه را گمراه و مطرود خدا بداند و شیعه در دل خود سُنّی را منحرف از اسلام و دور از رحمت خدا بداند و هر یک تصور کنند که فعلاً به حکم اضطرار ، شعار وحدت را زمزمه می کنند و با کسانی که آنها را اهل جهنم می دانند در کنار هم می ایستند تا طعمه دشمن نشوند ولی فردای قیامت ؛خود به بهشت می روند و آنان را که به ظاهر برادر می خواندند به جهنم می روند ،این وحدت توخالی است و کارساز نخواهد بود.

🍂اگر علمای اسلام بتوانند با ادلّه اجتهادی ثابت کنند که هر یک از دو گروه شیعه و سُنّی در صورتی که به فقه خود عمل کنند ،نزد خدا مأجور و اهل بهشت خواهند بود و این مطلب در سراسر جهان اسلام به طور گسترده ای آموزش داده شود به طوری که همه مسلمانان از عالم و عامی آن را بفهمندو بپذیرند و در این صورت است که وحدت واقعی بین دو فرقه سُنّی و شیعه به وجود می آید و در پرتو آن ،قدرت یکپارچه امّت بزرگ اسلام در صحنه جهانی جلوه گر می شود.

🔷2) وحدت واقعی امکان پذیر است:

🍃این که قرآن دعوت به وحدت اسلامی می کند و یک جا می گوید:" وَ اعتَصموا بِحَبل الله جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقوا" و در جای دیگر می گوید:"اِنَّما المُومنون اِخوَهٌ فَاصلِحوا بَینَ اَخَوَیکُم"، از این دعوت قرآن به وحدت اسلامی معلوم می شود ایجاد وحدت واقعی بین فرقه های مختلف اسلامی امکان پذیر است ؛زیرا اگر امکان نداشت قرآن به آن دعوت نمی کرد .

🍂لازم است هر دو فرقه اسلامی به محتوای این دو آیه توجه دقیق تر ی نموده تا دریابند که خداوند وحدت واقعی بین فریقین را امکان پذیر دانسته به طوری که اگر سُنّی در قلب خود معتقد باشد اگر شیعه به وظایف دینی خود که صحیح تشخیص داده است عمل کند محبوب خداست و شیعه در دل معتقد باشد که اگر سُنّی به آنچه از روی اجتهاد یا تقلیدش صحیح می داند عمل کند نزد خدا مأجور و محبوب خواهد بود.

🔷3) یک اجتهاد شجاعانه لازم است:

🍃در طول چند قرنی که بر جهان اسلام گذشته است عوامل مختلفی از قبیل تنگ نظری و تعصب کور و انگیزه های سیاسی و غیره به وجود آمده است که دو فرقه بزرگ سُنّی و شیعه را از هم دور و بیگانه کرده است بطوری که جمعیت بسیار زیادی در هر دو فرقه وجود دارند که افراد فرقه دیگر را مبغوض و مطرود خدا می دانند؛ حتی اگر به وظایف اسلامی خود که صحیح می دانند عمل کنند ! و تا زمانی که این طرز فکر در بین میلیون ها نفر از امّت اسلامی وجود داشته باشد ممکن نیست وحدت واقعی به وجود آید .

🍂برای ساختن زمینه ذهنی بین همه مسلمانان که حتی افراد بدبین نیز بتوانند در فکر سابق خود تجدید نظر کنند لازم است یک اجتهاد فقهی شجاعانه جدید به وسیله علمای فریقین در این مسأله انجام گیرد که:
آیا هر یک از سُنّی و شیعه اگر به وظایف شرعی که برای او از روی اجتهاد یا تقلید ثابت می شود عمل کنند نزد خدا مأجورند یا نه؟
اگر علمای دو فرقه بتوانند در این اجتهاد جدید به سوال یاد شده پاسخ مثبت بدهند در این صورت زمینه دهنی مساعدی برای ایجاد وحدت واقعی فراهم می شود ...

📚منبع: کتاب مجموعه مقالات/مقاله وحدت اسلامی /انتشارات امید فردا( با تلخیص)
🌹


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - حاجی گدی

    من نمی دانم ، چه اصراری است که فرقه های مختلف به وحدت و اتحاد برسند؟!در هر کشوری هر شهروندی باید آزاد باشد با هر عقیده ای که دارد آزادانه زندگی کند و تا وقتی که به حریم دیگران تجاوز نکرده است محدودیتی نداشته باشد و دولت ها موظف هستند از حقوق شهروندی تک تک شهروندان خود حمایت و پاسداری کنند. قرار شد که به زور کسی را به بهشت نبریم.حق جدال احسن داریم. حق تبشیر و تبذیر داریم اما حق تحمیل نداریم. تاریخ گویای امکان حصول یا عدم حصول به وحدت یا یگانگی است . اجتهاد شجاعانه بدون دلائل فقهی یعنی عرفی سازی دین و مصلحت اندیشی فایده انگارانه دنیوی است.

  • مهمان - آچيك

    باسلام وباتشكرازنويسنده متن ، بنظرم اجتهادشجاعانه موردنظرنويسنده مقابل اجتهادعرفي فقط من يا گروه ما بهتراست بوده ولازمه ي نهادينه شدن بحث وحدت دربين تمامي مسلمين مي باشد . تازمانيكه كه بزرگان تاثيرگذار برتوده هاي مسلمان ازخودخواهي وخودبرتربيني ديني تفرقه افكنانه دست نكشند ،رسيدن به وحدت موردنظر قرآن كريم دست نيافتنيست . براي داشتن يك جامعه پيشرو وامن اسلامي وحدت قلبي وپذيرش يكديگر نطفه ي آغازين اثبات بندگي خدا ست.

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.