photo_2017-12-08_18-47-14.jpg

اولکامیز- حاج مراد دوردی قاضی یکی از چهره های ماندگار و فراموش نشدنی است کسی که در ترکمن صحرا جای پا گذاشت. اصحاب قلم واندیشه و فرهنگدوستان را به وی دلبستگی بود. انها  به او  بعنوان یک یاشولی، ناشر قدیمی و خادم مختومقلی احترام ویژه ای قائل هستند. پس از هجرت ایشان به سرای باقی به سراغ تنی چند این فعالین رفتیم و  درخواست کردیم احساسات و نظرات شان را در باره آن مرحوم بنویسند  که دریغ نکردند : 

صالح سخایی شاعر و طنزپردازاز  آق قلا 

عالم فرهیخته شادروان حاج مراد دوردی قاضی پیشرو قافله نشر و چاپ آثار ادبی و فرهنگی کلاسیک ترکمن بود . وی از جمله افراد آگاه و دلسوزی بود که می دانست مسیر رسیدن به قرب حق ضمن تقوای الهی از شاهراهی به نام خدمت به خلق می گذرد .

نیم قرن تلاش تأثیر گذار و ماندگارش در عرصه ادبیات ترکمن فراموش شدنی نیست .تنها او بود که با امکاناتی اندک اما همتی وصف ناپذیر دست به کاری بزرگ زد که نسلهای آینده ما ضمن یاد کردن از این نام بزرگ به عنوان چهره ای ماندگار از آثار ارزشمند و بر جای مانده از آن بهره مند خواهند بود.

خیلی از علاقه مندان فرهنگ و ادب ترکمن در دهه های اولیه انقلاب و قبل از آن ارزش کار بزرگ مرحوم قاضی را بیشتر درک می کنند وکمتر کسی را می توان سراغ داشت از کتابهای انتشاراتی قابوس بهره مند نبوده باشد .

در پایان ضمن عرض تسلیت در گذشت تألم بر انگیز این فرهیخته خستگی ناپذیر به تمام عاشقان علم ادب از درگاه خداوند بزرگ طلب مغفرت و برای بازماندگان اجر استوار  و صبری زیبا مسئلت می نمایم . راهش مستدام باد !

 

عبدالکریم ارمشی ، نویسنده از  گنبد
استاد حاج مراد دوردی قاضی، حتی برای آنانی که از نزدیک او را ندیده اند، نامی آشناست، مثل یک برند خوب و معتبر. در یک جمله وی پیشگام عرصه فرهنگ، تاریخ و ادبیات ترکمن در ایران بود. پیشگام و اولین بودن در عرصه فرهنگ و ادبیات، یعنی یک تنه بار میراث تاریخی ملتی را به دوش کشیدن و هموار کردن مسیر ورود دیگران. در مجموع استاد با جمع آوری، حفظ و نشر بخش ارزشمند میراث گذشتگان ما، سبب شناخته شدن، زنده و پویا نگه داشته شدن فرهنگ و هویت ملت ترکمن در ایران گردیده است. روحش شاد و خداوند کریم، قرین رحمت اش گرداند.

ناصر اونق غراوی فعال مراوه تپه ای  

اوراهرلحظه یادخواهیم کرد تا وقتی ک جمله ای برای خواندن وکلمه ای برای ماندن باشد در این جهان رفتن وپرواز کردن بپای خداوند باری تعالی.او دریادها زنده میماند ک پدری بود ک هزاران یادگاری کتاب ب فرزندان ودوستان ب یادگارگذاشت.او دریادها زنده خواهدماند ک در قلب شریعتی دنیای معلومات را بادستان رنج دیده خود صیقل داد و یکی پس از دیگری به تورکمن ها  اهدا نمود و یکی از بزرگترین تلاشگران عرصه مدنیت تورکمن ها بود .

او عمر گهر بار خود را برای خدمت به خلق تورکمن ها گذاشت تا جاییکه از تالیفات ایشان نبود نسل قبل و حاضر چندان کتابت برای مطالعه نداشت .او کسی بود که شاعر شهیر تورکمن مختوم قلی بزرگ را نبضی تپاند بر پشت مرزها تا لوح تقدیر و ارجمندی  را جناب صفر مراد نیازف با افتخار بر دستان او تقدیم کند .او پدر علمیار و معرفت است.ازهمین جا دستان اورا میبوسیم واورادریادها  بردستان خدامیسپاریم ک در بهترین نقطه بهشت از پدرعلمیارمراقبت نماید نفسهای او اهدای تک تک کتابهایی بود ک به یادگارگذاشت تا ما بدانیم ک لبخند او آرزوی ماست دربهشت برین خداوندبزرگ.. او راخداهم دوست دارد ...

.روحش شاد که لبخند شاعرانه او فریاد بارزانه ازدحام کتاب هایی ست که به یادگار گذاشتند.       

عطابردی خانی ، خبرنگار از کلاله  
مرحوم حاج مراد دردی قاضی یابنده گنجهای نهان و گرانبهای ادبی ترکمن بود.
وی از سالهای خفقان شاهنشاهی علی رغم عدم وجود امکانات ترابری و مواصلاتی در منطقه محروم ترکمن صحرا؛ با موتور سیکلت؛  وانت وحتی کامیون به دو رترین نقاط ترکمن نشین مانند جرگلان مراجعه نموده و به جمع آوری زندگینامه و اثار فرزانگان و ادیبان ترکمن صحرا پرداخته وانها را چون گنجینه گرانبهائی در اختیار نسل حاضر و ایندگان قرار دادند. روحشان شاد


مهندس عده فعال فرهنگی از مرواه تپه
اغراق نیست اگر بگویم حاج مراددردی قاضی که خدایش بیامرزاد پدر انتشارات ادبیات زبان ترکمن در ایران بود . مطبوعاتی قابوس پلی بود بین گدشته وحال زبان وادبیات ترکمن . او  چراغ مختومقلی فراغی را فروزان ومنور نگه داشت بسان  کسی که به شعله آتش میدمد تا شعله ور گردد  نه  تنها دیوان فراغی بلکه آثار سایر شاعران ونویسندگان کلاسیک ترکمن از جمله ملا نفس /کمینه / زلیلی  و... به نسل حاضر رساند یادم هست من در سال 61 دیوان کامل سبزرنگ فراغی را از مطبوعاتی قابوس از دست خود ایشان خریدم  و باعث شد که بتوانم خواندن به زبان ترکمنی را یادبگیرم . کاری که او برای احیای زبان ترکمن انجام داد هیچ دانشگاهی نمی تواند انجام دهد .بارجق یری جنت بولسن یاد وخاطره مطبوعاتی قابوس وحاج مراددردی قاضی ماندگار خواهد بود . 
سعدیا مردنکونام نمیرد هرگز /مرده آنست که نامش به نکویی نبرند.

 

کامبیز قجقی نژاد ، کارشناس ارشد ادبیات 
حاج مراد دردی به فرهنگ و ادبیات ترکمن علاقه ی خاصی داشت و با مطالعه و تحقیق و انتشار آثار بزرگان ادب ترکمن باعث احیای آن شد روحش شاد و یادش گرامی باد.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...
با سلام

به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی د...
خیلی ممنون حاج قوجق قلی یگن واقعأ راست گفته اید
خیلی ممنون عالی توصیف کرده اید
خداوند حفظشان کند حاج آخوند نوری زادرا فرزندخلف استاد محمد آخوند نوری زاد . درسایه وحدت ائمه جمعه وم...
با سلام ، همچنین نیازمندیم به تفکر نو از جانب مسولین شهر به حاشیه رانده شده گنبد کاووس. چرا تعداد با...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.