photo_2017-12-16_07-31-52.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی : مرواه تپه در شرقی ترین نقطه  استان گلستان، جایی  که در آن آفتاب نسبت به دیگر مناطق استان  زودتر طلوع می کند.  خطه ای آرام که مهد مردان و زنان ساعی و دانش آموزان و دانشجویان مستعد و خلاق است. نازلی صیدی قرناد یکی از این دانش آموزان است که  عنوان بهترین کتابخوان استان را کسب نمود. افتخاری که نصیب هر کسی نمی شود و بدون عشق و علاقه و تلاش و همت امکان پذیر نیست.

این درخشش چشمگیر بهانه ای شد تا با  این دخترک ترکمن گفتگویی داشته باشیم که با هماهنگی همکارم عصام الدین امانی میسر شد و نازلی در عصر یک روز نسبتا سرد پاییزی که هوا گرگ و میش بود با شورو و امید به همراه پدرش به محل کارم در پژوهش سرای دانش آموزی مراوه تپه حضور یافت.   

در این مصاحبه حاج توی مراد کوسه غراوی مدیر پژوهش سرا نیزهمراه ما بود و هر از گاهی عکس می گرفت و نظراتش را بیان می نمود. گفتگوی ما به زبان شیرین ترکمنی صورت گرفت.   

پدر نازلی که کارمند شهرداری مرواه تپه بود گفت : در مراسم تجلیل از کتابخوانان برتراستان  گلستان که درگرگان برگزارشد، دخترم با لباس سنتی ترکمنی حضور یافت. مجری خوش بیان مراسم درهنگام دعوت از نازلی برای دریافت جایزه با صدایی رسا گفت : به افتخار لباس سنتی ترکمنها همه برمی خیزیم و ایستاده این دختر ترکمن کتابخوان را تشویق می کنیم . دراین هنگام همه ایستادند و یک صدا تشویق کردند. این اتفاق نادر از بس برایم غرورآفرین بود که بغضم گرفت و اشک شوق از چشمانم جاری شد، با خود گفتم ای کاش من هم با لباس سنتی در مراسم حضور می یافتم .  

یازمراد صیدی ادامه داد: به عنوان پدر خانواده اهل مطالعه هستم. اغلب کتابهای ترکمنی می خوانم. نازلی اولین فرزندم است. به خاطر دارم وقتی نازلی 2 ساله بود برایش عروسک و یک کتاب کودک آوردم ، هر دو را جلویش گذاشتم. نازلی کتاب را به دستش گرفت و به تصاویرش نگاه کرد، در آن زمان به همسرم گفتم که دخترمان کتابخوان خواهد شد. در آن لحظه هر دو نیت کردیم تا پیوند و ارتباط فرزندمان با کتاب نگسلد. به خواست خدا چنین نیز شد.    

پدر دانش آموز مراوه تپه ای اظهار داشت : کتابخوانی نازلی در فرزندانم نیز تاثیر گذاشته است. آنها به کتاب علاقه دارند. اغراق نیست که بگویم دختر 5 ساله ام انه تای از همین الان به تصاویرکتاب ها  خیره می شود دستش کتاب می گیرد و از ما می خواهد  تلویزیون را خاموش کنیم.

پدر نازلی به دوستی با کتاب تاکید کرد و گفت: با عضویت در کتابخانه هم از کتابهای ارزشمندش بهره می جوییم و هم امانتداری می آموزیم. وی در پایان کلامش از زحمات صادقانه مسئول کتابخانه عمومی مراوه تپه و دو همکارش ، معلمین و مدیران دلسوز مدارس دخترش تشکر و قدردانی کرد.   

حاج توی مراد مدیر پژوهش سرا نیز در فواید هم نفسی با کتاب گفت : کسانی که اهل مطالعه هستند علاوه بر اینکه از دانش و آگاهی بالایی برخوردارند در سن پیری دچار بیماری آلزایمر نمی شوند. برای نمونه می توان از خوجه آخوند غراوی امام جمعه مراوه تپه  نام برد که با وجود 90 سالگی هنوز بسیاری از حوادث ، اتفاقات و وقایع نیم قرن گذشته منطقه را بخاطر دارد.

اینک نوبت به کتابخوان نمونه گلستانی می رسد  که برای زادگاهش افتخارکسب نموده است. حالا سر صحبت با نازلی را باز می کنیم . سخنانش پخته تر از هم سن وسالانش به نظر می رسید.  به آرامی و با تأنی سخن می گفت.

دانش آموز کلاس پنجم الف مدرسه ابوحنیفه هستم . وقتی 5 ساله بودم و به پیش دبستانی می رفتم عضو کتابخانه عمومی مرواه تپه شدم .    

در گرایش من به کتابخوانی قبل ازهر چیز پدر و مادرم تاثیر گذاشتند آنها مرا تشویق کردند سپس معلمان دلسوزم  مخصوصا خانم بی بی دوجی معلم کلاس پنجم موثر بودند. البته مسئول کتابخانه عمومی مرواه تپه آقای کوسه غراوی نیز در این مسیر بسیار کمکم کرد.  

بیشتر کتاب های داستان و زندگی نامه شاعران و دانشمندان و بزرگان  را مطالعه می کنم. هر از گاهی شعر کودکان و نوجوانان و کتابهای علمی و . .  نیز می خوانم . بخاطر جذابیت برخی کتاب ها را دوباره  می خوانم . از کتاب نغمه های زنان ترکمن امان قلیچ شادمهر خیلی خوشم آمد در آن الدشدیرمه و اشعار زیبای ترکمنی بود. زندگی نامه احمد آرام  نیز بسیار جالب بود. از دیگر کتابهای مورد علاقه ام  می توان از رابینسون کروزوئه و افسانه های ترکمن صحرا  نام برد.

روزانه  وقتی درسهایم را تمام کردم و فراغت یافتم یک الی یک و نیم ساعت به خواندن کتاب های غیر درسی می پردازم.   

در سطح شهرستان بخاطر کسب رتبه در کتابخوانی اداره آموزش وپرورش و کتابخانه عمومی خاتم الانبیا  از من تجلیل کردند . در حد استانی نیز امسال تجلیل شدم.  در اینجا از همه انها تشکر می کنم.

نازلی گفت : روز به روز بر شور و ذوق من برای مطالعه کتابهای مفید بیشتر می شود. از مطالعه کتاب احساس خستگی نمی کنم بلکه سرشاراز شورو انرژی میشوم. کتابخوانی اصلا به درس هایم آسیب نمی زند. کتاب نیز همانند درس است بر علم و دانشم می افزاید. ذهنم را باز می کند. در فعالیت مدرسه ای من تاثیرمثبتی دارد. درس هایم  را بهتر می فهمم. کتابخوانی در روان خوانی، درک معنی اشعار، فهم مطالب همه دروس  مؤثر است.   

دخترک  ترکمن ادامه داد:  در فضای حقیقی کتاب مطالعه می کنم و ان را بهتر از فضای مجازی می دانم. وقتی بزرگ شدم میخواهم معلم ادبیات شوم چون به ادبیات علاقه دارم. در آینده میخواهم برای خودم کتابخانه ای داشته باشم. البته الان نیز کتابخانه ای کوچک و خانوادگی دارم .

نازلی گفت: از هم سن و سالهایم  می خواهم که بیشتر کتاب بخوانند و با کتاب دوست باشند چرا که فایده های زیادی دارد. ازهمه کسانی که در امر کتابخوانی برایم زحمت کشیدند تشکر میکنم به ویژه از مدیر مدرسه ام خانم زهرا حاجیلی دوجی قدردانی می کنم .

نازلی به گفته طاغان غراوی  مسئول کتابخانه عمومی خاتم الانبیا مراوه تپه از بدو ثبت نام تا  آذرماه  امسال 1024 عنوان کتاب به امانت برده و مطالعه نموده است که یک رکورد محسوب می شود.

از آبان ماه سال 95 تا آبان ماه امسال نیز 374 عنوان کتاب مطالعه کرده است و به همین علت به عنوان کتابخوان برتر استان انتخاب شده است که بصورت میانگین هر روز می شود یک کتاب.

صدیقه حاجیلی دوجی کارمند دیگر کتابخانه گفت : سال گذشته صایاد حاجیلی دوجی دانش آموز مراوه تپه ای درسطح استان رتبه آورد و امسال نازلی در مقطع  8 الی12 ساله ها بعنوان بهترین کتابخوان برگزیده شده است.  در سال 96 در سطح شهرستان نازلی صیدی  342 ، صایاد دوجی 320  ، مایسا پهلوان 204 ، مائده شیبانی 212 ، سما پهلوانی 186 و حسین رحمانی فرد 174 کتاب به امانت برده اند و به عنوان کتابخوانان برتر برگزیده شده اند.  


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...
با سلام

به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی د...
خیلی ممنون حاج قوجق قلی یگن واقعأ راست گفته اید
خیلی ممنون عالی توصیف کرده اید
خداوند حفظشان کند حاج آخوند نوری زادرا فرزندخلف استاد محمد آخوند نوری زاد . درسایه وحدت ائمه جمعه وم...
با سلام ، همچنین نیازمندیم به تفکر نو از جانب مسولین شهر به حاشیه رانده شده گنبد کاووس. چرا تعداد با...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.