b_150_100_16777215_00_images_nevisandegan_khojemli.jpgاولکامیز-امان محمد خوجملی : قانون اساسی برای این نوشته می شود که میان ملت وحکومت یک میثاق ملی باشد که هر دو طرف به آن پایبند باشند که کجیها و ناراستیها از روی آن میثاق ملی ارزیابی شود. راه حل تمام اعتراضات و نارضایتیها هم در آن آمده است. اگر به آن عمل می شد ما مشکلی نداشتیم یا مشکلات کمتری داشتیم.. تمام مشکلات ناشی از عدم حاکمیت قانون است. اگر به اعتراضات صنفی مانند اعتراضات کارگران و معلمان و دانشجویان در چارچوب قانون اجازه ی تظاهرات و تجمعات داده می شد هیچ اعتراضی رنگ و بوی سیاسی پیدا نمی کرد. اگر هم پیدامی کرد اصل نظام را تهدید نمی کرد. چون به این امر مهم توجه نشده است کوچکترین اعتراضات به همه جا سرایت می کند و فراگیر می شود و همه دچار شوک و وحشت می شویم.

در اصل اعتراضات از نارضایتیها شروع می شود. اگر مردم راضی باشند اعتراض نمی کنند. حالا چرا مردم به دولت و حکومت اعتراض می کنند؟ آن به خاطر آن است که تصمیمات خوب و بد دولت و حکومت به زندگی مردم تاثیر می گذارد.مردم بیست سال است که تغییر و تحول می خواهند و آنرا با رای خود فریاد می زنند ولی کو گوش شنوا. هر نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری شعار تغییر بدهد و شعارهای تند و رادیکال مطرح کند رای می آورد. اما اجازه ی تغییرات لازم که مردم را راضی کند داده نمی شود. رییس جمهور منتخب مردم هم نمی تواند موانع موجود را صریح و شفاف بیان کند و زورش هم به مقامات بالاتر نمی رسد. در واقع انتخابات و اصلاحات و تغییرات تدریجی و تغییر رهبران به این خاطر است که مردم بسمت انقلاب نروند. به این ترتیب مردم نمی دانند چکار بکنند؟ به کی مراجعه بکنند؟ با کی درد دل بکنند؟

از طرف دیگر گرانی و تورم و بی کاری و مشکل معیشت سال به سال بیشتر می شود و افزایش قیمتها پایانی ندارد. کمبودها را هم می خواهند با جیب همین مردم فقیر و بی چاره پر کنند. از طرف دیگر مردم می دانند چه پولهایی درست یا نادرست و حق یا ناحق به کشورهایی مانند عراق و سوریه و یمن و لبنان سرازیر می شود. کمک کنندگان هم با گفتگو و استدلال و برهان مردم را قانع نمی کنند. یا مردم قانع نمی شوند. مردم رییس جمهوری را انتخاب می کنند که بیشتر اوقات وعده هایش دروغ از آب در می آید و این خُلف وعده ها هم به عصبانیت مردم می افزاید. مخصوصاً رییس جمهوری که لباس روحانیت را هم پوشیده باشد این کار هم به روحانیت به عنوان یک صنف وهم به دین به عنوان یک نهاد صدمه می زند که به نفع هیچ کس نیست. به هرحال دروغ گفتن از جانب هر کس و هرنهاد باشد بی هزینه نیست.

سال 88 اعتراضات مردم هم سیاسی بود، هم طبقه متوسط در آن نقش بیشتری داشت، وهم رهبران و سازمان دهندگانش مشخص بود. سازماندهندگان هم کار خود را انکار نمی کردند. این مشکل هم با حصر رهبران معترضان لاینحل ماند. اما در حال حاضر به این مشکلات سیاسی مشکلات اقتصادی هم افزوده شده و مشکل معیشت گریبان طبقات فقیر جامعه را گرفته است. این طبقات فقیر و بی چاره و به ستوه آمده چیزی برای از دست دادن ندارند. رهبران و سازمان دهندگان آنها هم مشخص نیست و معلوم نیست از چه کسی حرف شنوی دارند. اما اصل نارضایتی به هر جا هم نسبت داده شود و به هر کجا هم وابسته باشد قابل انکار نیست.

راهی که رفته می شود آخرش بن بست است درآن هیچ شک و تردیدی نیست. هر نظامی که تغییرات تدریجی را به هر دلیلی قبول نکند و راه مقابله با خواست مردم را در پیش بگیرد. آخرش یا بن بست است یا فروپاشی و انقلاب. در واقع اصلاحات برای همین است که نیازهای مردم به صورت قانونی، دموکراتیک، مسالمت آمیز و تدریجی و با هزینه بسیار کم و بدون خرد شدن ساختارها حل و فصل شود. اصل این است حکومت شبیه مردم شود نه مردم شبیه حکومت. کسانی که این موضوع ساده و پیش پا افتاده را درک نمی کنند به بحرانی شدن اوضاع کمک می کنند. بی ثباتی جمهوری اسلامی بی ثباتی ایران را هم در پی خواهد داشت که خدا آن روز سیاه و ترسناک را از سر ایران عزیز دور کند.10/10/1396.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...
با سلام

به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی د...
خیلی ممنون حاج قوجق قلی یگن واقعأ راست گفته اید
خیلی ممنون عالی توصیف کرده اید
خداوند حفظشان کند حاج آخوند نوری زادرا فرزندخلف استاد محمد آخوند نوری زاد . درسایه وحدت ائمه جمعه وم...
با سلام ، همچنین نیازمندیم به تفکر نو از جانب مسولین شهر به حاشیه رانده شده گنبد کاووس. چرا تعداد با...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.