b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-12-22_14-48-17.jpgاولکامیز-  هنوز به انتخابات زمان زیادی باقی مانده است که تحرکات زودهنگام انتخاباتی در ترکمن صحرا آغاز شده است  اولکامیز  با توجه به رسالت  سنگین نقد و تحلیل و بررسی و رصد  مسائل  سیاسی  جامعه در این باره از 10 نفر از فعالین و صاحبنظران مسائل ترکمن صحرا  دو سئوال را مطرح نمود  که آنه‌محمد بيات کنشگر مسائل سیاسی  و صاحبنظر  امور انتخاباتی ترکمن صحرا  اولین کسی بود که به این سئوال پاسخ داد.  پاسخ شفاف وی را در ذیل می خوانید : 

 

سئوال اول :  كنش‌ها و فعاليت‌هاي انتخاباتي مجلس به صورت شنيده‌هاي انتخاباتي در فضاي مجازي تركمن‌صحرا خيلي زودتر از ساير نقاط ايران شروع شده است، دليل وقوع اين رويداد چيست؟

پاسخ  - نسبت به دوره‌هاي گذشته استارت انتخابات مجلس زودتر شروع شده است، اين فعاليت‌ها مي‌تواند چند دليل داشته باشد. وجود فضاي مجازي كه در دسترس عموم قرار دارد ولي همه‌گير نيست؛ قبلاً مطبوعات و سايت‌ها در سال آخر نمايندگان مجلس همكارانم با فعاليت‌هاي علني شروع مي‌كردند، هرچند به صورت انفرادي يارگيري و كادرسازي چند ماه مانده به انتخابات تحركات  انتخاباتي استارت زده مي‌شد.

گروه دوم هواداران واقعي يا افراطي كانديداهاي عدم توفيق كه حل مسايل مختلف كشور را در انتخاب نماينده مجلس مي‌بينند و  زودتر از بقيه به ميدان مي‌آيند .

سومين گروه همه كساني هستند كه هوادار نماينده فعلي بوده و متاسفانه نمايندگان فعلي به علت مشغله كاري يا ... اهميتي به آن‌ها نمي‌دهد.

سه گروه مذكور به اضافه  عده‌اي كه انتخابات را تنوع و تفريح قلمداد مي‌كنند بر اين گروه‌ها اضافه مي‌شود و با توجه به دارا بودن بستر نسبي و وجود فضاي مجازي طبيعي است چنين حركت‌هايي صورت بگيرد.

سئوال دوم -  با توجه به اينكه زمان زيادي به انتخابات مجلس آتي (يازدهم) باقي مانده است تحليل جنابعالي به عنوان يكي از صاحبنظران مسائل سياسي ترکمن صحرا نسبت به اين موضوع چيست؟ پيامدها و تبعات مثبت يا منفي تحركات زودرس انتخاباتي را تشريح كنيد؟

پاسخ - همانگونه كه در جواب پرسش اول اعلام كردم هنوز تحرك انتخابات زود است ولي معمولاً افراد صاحب‌نظر انتخاباتي هنوز زيرپوستي فعاليت مي‌كنند، ذكر اين نكته ضروري به نظر مي‌رسد رد صلاحيت‌هاي سليقه‌اي خصوصاً در مناطق اقوام و اهل سنت‌نشين باعث مي‌شود معمولاً نمايندگان ايده‌آل مردم راهي مجلس نمي‌شوند، اين ضعف بايد برطرف شود و با كمال تأسف اكثر نمايندگان فعلي و ادوار مجلس مورد تاييد آحاد مردم و ملت نيستند بلكه خواسته‌ي عده‌اي اندك مي‌باشد كه دستي بالا در قدرت، ثروت و خصوصاً در رد صلاحيت‌ها دارند و افراد مذكور متاسفانه و دائماً با حركت‌هاي نامعقول مسير واقعي انتخاب را از مردم سلب مي‌كنند و چنين افرادي بين مردم از جايگاه خوبي برخوردار نيستند.

به نظر حقير زدن استارت انتخابات به شكل كنوني شايد مديريت شده از طرف عده‌اي باشد كه به هر دليلي نمي‌توانند صاحب كرسي مجلس شوند. در حال حاضر شروع زود هنگام انتخابات براي كانديداها را پيشنهاد نمي‌كنم به‌خصوص براي افراد گمنام و غير سياسي، معمولاً افراد غير سياسي دست به اين كار مي‌زنند.

چنين تحركات تبعات خاصي به جامعه نخواهد داشت، چون مردم آن قدر با مشكلات مختلف درگير هستند و اهميتي به تحركات زودهنگام انتخابات نمي‌دهند، از طرفي پيامد آن شايد مثبت باشد تا چنين تحركاتي زنگ اخطار به گروه‌ها و تشكل‌ها و افراد مستقل سياسي، اجتماعي انتخابات باشد كه اعتراض مردم به نحوه‌ي برگزاري انتخابات و انتخاب نماينده غير شاخص، ضعيف را به دنبال خواهد داشت، هرچند در انتخاب نماينده تنها مردم نقش ندارند،

به نظر مي‌رسد افرادي از سويي به نوعي به مردم تحميل مي‌شوند و از بين ضعيف‌ترين افراد ضعيف را مردم بالاجبار انتخاب مي‌كنند ولي فكر مي‌كنم دوره‌ي يازدهم تفاوت‌هاي اساسي با دوره‌هاي قبلي خواهد داشت. گروه‌هاي انتخاباتي و ناظرين انتخابات و بررسي‌كنندگان صلاحيت كانديدا افراد يا افرادي ضعيف و بدون تفكر را به مردم تحميل نكنند كه در آينده به صلاح جامعه و كشور نيست و نخواهد بود.. صد البته كانديدا قبل از كسب كرسي نمره قبولي بين مردم داشته باشد چه بسا انتخاب افراد با تجربه در اولويت گروه‌هاي سياسي، اجتماعي باشند كه به نظر قابل پذيرش است ختم كلام متاسفانه عده‌اي با مديريت كج‌دار و مريز، انتخاب اصلح را از مردم سلب مي‌كنند.

  * گنبد  / دهم بهمن ماه 96


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - اوزم

    به نظر می رسد برای بعضی قبل از انتخابات یک نوع سرگرمی و وقت گذرانی است چونکه بعد از انتخابات توی لاک خود می روند تا نوبت بعدی و خبری از شخص منتخب نمی گیرند تا به بینند که چه کارها میکند یا نمی کند! بهتر نیست از نماینده خود باز خواست کنید که از یک من ماست چقدر کره گرفته است؟آیا برای از بین بردن نظارت استصوابی کاری کرده است؟آیا از نماینده زنده مجلس چون صادقی و مطهری حمایت کرده است؟آیا خبر دارد که این همه پول ملت کجاها و برای چه چیزی خرج می شود؟

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.