b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-12-22_14-48-17.jpgاولکامیز-  هنوز به انتخابات زمان زیادی باقی مانده است که تحرکات زودهنگام انتخاباتی در ترکمن صحرا آغاز شده است  اولکامیز  با توجه به رسالت  سنگین نقد و تحلیل و بررسی و رصد  مسائل  سیاسی  جامعه در این باره از 10 نفر از فعالین و صاحبنظران مسائل ترکمن صحرا  دو سئوال را مطرح نمود  که آنه‌محمد بيات کنشگر مسائل سیاسی  و صاحبنظر  امور انتخاباتی ترکمن صحرا  اولین کسی بود که به این سئوال پاسخ داد.  پاسخ شفاف وی را در ذیل می خوانید : 

 

سئوال اول :  كنش‌ها و فعاليت‌هاي انتخاباتي مجلس به صورت شنيده‌هاي انتخاباتي در فضاي مجازي تركمن‌صحرا خيلي زودتر از ساير نقاط ايران شروع شده است، دليل وقوع اين رويداد چيست؟

پاسخ  - نسبت به دوره‌هاي گذشته استارت انتخابات مجلس زودتر شروع شده است، اين فعاليت‌ها مي‌تواند چند دليل داشته باشد. وجود فضاي مجازي كه در دسترس عموم قرار دارد ولي همه‌گير نيست؛ قبلاً مطبوعات و سايت‌ها در سال آخر نمايندگان مجلس همكارانم با فعاليت‌هاي علني شروع مي‌كردند، هرچند به صورت انفرادي يارگيري و كادرسازي چند ماه مانده به انتخابات تحركات  انتخاباتي استارت زده مي‌شد.

گروه دوم هواداران واقعي يا افراطي كانديداهاي عدم توفيق كه حل مسايل مختلف كشور را در انتخاب نماينده مجلس مي‌بينند و  زودتر از بقيه به ميدان مي‌آيند .

سومين گروه همه كساني هستند كه هوادار نماينده فعلي بوده و متاسفانه نمايندگان فعلي به علت مشغله كاري يا ... اهميتي به آن‌ها نمي‌دهد.

سه گروه مذكور به اضافه  عده‌اي كه انتخابات را تنوع و تفريح قلمداد مي‌كنند بر اين گروه‌ها اضافه مي‌شود و با توجه به دارا بودن بستر نسبي و وجود فضاي مجازي طبيعي است چنين حركت‌هايي صورت بگيرد.

سئوال دوم -  با توجه به اينكه زمان زيادي به انتخابات مجلس آتي (يازدهم) باقي مانده است تحليل جنابعالي به عنوان يكي از صاحبنظران مسائل سياسي ترکمن صحرا نسبت به اين موضوع چيست؟ پيامدها و تبعات مثبت يا منفي تحركات زودرس انتخاباتي را تشريح كنيد؟

پاسخ - همانگونه كه در جواب پرسش اول اعلام كردم هنوز تحرك انتخابات زود است ولي معمولاً افراد صاحب‌نظر انتخاباتي هنوز زيرپوستي فعاليت مي‌كنند، ذكر اين نكته ضروري به نظر مي‌رسد رد صلاحيت‌هاي سليقه‌اي خصوصاً در مناطق اقوام و اهل سنت‌نشين باعث مي‌شود معمولاً نمايندگان ايده‌آل مردم راهي مجلس نمي‌شوند، اين ضعف بايد برطرف شود و با كمال تأسف اكثر نمايندگان فعلي و ادوار مجلس مورد تاييد آحاد مردم و ملت نيستند بلكه خواسته‌ي عده‌اي اندك مي‌باشد كه دستي بالا در قدرت، ثروت و خصوصاً در رد صلاحيت‌ها دارند و افراد مذكور متاسفانه و دائماً با حركت‌هاي نامعقول مسير واقعي انتخاب را از مردم سلب مي‌كنند و چنين افرادي بين مردم از جايگاه خوبي برخوردار نيستند.

به نظر حقير زدن استارت انتخابات به شكل كنوني شايد مديريت شده از طرف عده‌اي باشد كه به هر دليلي نمي‌توانند صاحب كرسي مجلس شوند. در حال حاضر شروع زود هنگام انتخابات براي كانديداها را پيشنهاد نمي‌كنم به‌خصوص براي افراد گمنام و غير سياسي، معمولاً افراد غير سياسي دست به اين كار مي‌زنند.

چنين تحركات تبعات خاصي به جامعه نخواهد داشت، چون مردم آن قدر با مشكلات مختلف درگير هستند و اهميتي به تحركات زودهنگام انتخابات نمي‌دهند، از طرفي پيامد آن شايد مثبت باشد تا چنين تحركاتي زنگ اخطار به گروه‌ها و تشكل‌ها و افراد مستقل سياسي، اجتماعي انتخابات باشد كه اعتراض مردم به نحوه‌ي برگزاري انتخابات و انتخاب نماينده غير شاخص، ضعيف را به دنبال خواهد داشت، هرچند در انتخاب نماينده تنها مردم نقش ندارند،

به نظر مي‌رسد افرادي از سويي به نوعي به مردم تحميل مي‌شوند و از بين ضعيف‌ترين افراد ضعيف را مردم بالاجبار انتخاب مي‌كنند ولي فكر مي‌كنم دوره‌ي يازدهم تفاوت‌هاي اساسي با دوره‌هاي قبلي خواهد داشت. گروه‌هاي انتخاباتي و ناظرين انتخابات و بررسي‌كنندگان صلاحيت كانديدا افراد يا افرادي ضعيف و بدون تفكر را به مردم تحميل نكنند كه در آينده به صلاح جامعه و كشور نيست و نخواهد بود.. صد البته كانديدا قبل از كسب كرسي نمره قبولي بين مردم داشته باشد چه بسا انتخاب افراد با تجربه در اولويت گروه‌هاي سياسي، اجتماعي باشند كه به نظر قابل پذيرش است ختم كلام متاسفانه عده‌اي با مديريت كج‌دار و مريز، انتخاب اصلح را از مردم سلب مي‌كنند.

  * گنبد  / دهم بهمن ماه 96


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - اوزم

    به نظر می رسد برای بعضی قبل از انتخابات یک نوع سرگرمی و وقت گذرانی است چونکه بعد از انتخابات توی لاک خود می روند تا نوبت بعدی و خبری از شخص منتخب نمی گیرند تا به بینند که چه کارها میکند یا نمی کند! بهتر نیست از نماینده خود باز خواست کنید که از یک من ماست چقدر کره گرفته است؟آیا برای از بین بردن نظارت استصوابی کاری کرده است؟آیا از نماینده زنده مجلس چون صادقی و مطهری حمایت کرده است؟آیا خبر دارد که این همه پول ملت کجاها و برای چه چیزی خرج می شود؟

یادداشت

IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

ضمن سلام وخسته نباشید بیانات ونظرات جنابعالی در مورددهکده قابل تحسین است
باسلام آقای نویسنده شما هم خوب شروع کردید ولی آخرش را بنظرمن خراب کردید شما هم آخرش با تبلیغ خاتمه د...
باسلام . حدود دوسال از دوران نمایندگی آقای طیار می گذرد ، در این مدت چه فعالیتی را در باره جاده نفت ...
دنیای اقتصاد – گرگان : معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور...
سلام و عرض احترام ، و ضمن پوزش ، در بند 3 یادداشت ارسالی با عنوان تاملی بر مقاله .... ، اشتباه تای...
با سلام و عرض ادب ، جناب آقای قره باش یادداشت کارشناسانه و قابل تاملی را - با اشاره به چالش هایی ک...
با سلام خدمت مخاطبان عزیز سایت وزین اولکامیز
عرض تسلیت ضایعه هجرت سلاله کوچولوخدمت فرزندان ترکمن ...
ان شاله خداوند تبارک تعالی به خانواده سلاله جان صبر جمیل بده.
بعد ظهر روز پنج شنبه خبری منتشر شد که...
جناب ارمان قوجق کوموش تپه ازشهرهای قدیم ترکمن صحراست و ساکنانش ازدیرباز یکجانشین میباشند و بخاطر اقت...
سلاله‏ ‏قربانی‏ ‏سهل‏ ‏انگاری‏ ‏مواظب‏ ‏کودکان‏ ‏باشیم‏ ‏افراد‏ ‏فاسد‏ ‏بیمار‏ ‏در‏ ‏کمین‏ ‏هستند‏ ‏...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.