b_150_100_16777215_00_images_1234.jpgاولکامیز- چهل روز از هجرت تلخ وغمناک هنرمند معروف ترکمن صحرا گذشت. پنج شنبه 12 بهمن مراسم چهلم زنده یاد قرباندوردی مدنی با حضور اقوام و خویشان، آشنایان، دوستان و دلبستگانش در شهر فرهنگ پرور آق قلا برگزار شد. مد دادا همان کسی که دکتر خانگلدی اونق صاحب نظر مسائل فرهنگی اجتماعی ترکمنها او را " پدر طنز ترکمن صحرا "  نامید چهل روز و شب  است که از قال و قیل دنیا رها شده ، جسمش درآغوش خاک آرمیده و روحش بسان پرنده ها به آسمانها پرواز کرده است.

سومین روز مراسم ترحیم آن مرحوم بود که با فرزندش ملا داریوش به آرامگاه قدیمی قوش تپه شتافتیم.  مزار مد دادا  در بالای تپه و جوار فرزند شهیدش مرادگلدی قرار داشت. ملا داریوش فاتحه و تبارک قرائت کرد و نثار اموات و عزیزانش نمود و پس از آن در طول راه برای لحظاتی کوتاه به گفتگو پرداختیم .

ملا داریوش طلبه حوزه علمیه مصلحی آق قلا و امام جماعت مسجد قوش دفه است . همچون پدرش مسئولیت گلزار شهدای آق قلا را بر عهده دارد. وی در سخنانش پدر نامدارش را " کاکام "  یاد می کرد. اهم سخنان ملا داریوش مدنی در باره پدرهنرمندش قرباندوردی مدنی  را در ذیل می خوانید:

کاکام در دهه 50 و 60 آدمکی از چوب می ساخت. لباس سنتی ترکمنی ( دون ) به آن می پوشانید. بر سرش تلپک می گذاشت و با دستانش آستین هایش را به حرکت در می آورد و نقش دو شخصیت را بازی میکرد. محتوای نمایش هم طنز بود و مایه سرور و خنده تمشاگران .

 گاهی  بر آدمک چوبی پوستین ( اوچمک ) می پوشاند و با او کشتی می گرفت. کارش در هنر فی البداهه و خلاقانه بود. با بازی هنرمندانه اش مخاطبین را جذب میکرد. مردم خیال می کردند که آن آدمک جان دارد و با  علاقه تماشا میکردند . آن زمان در کمتر خانه ای تلویزیون بود و ارزش نمایش و تئاتر خیلی بیشتر از امروز بود.

کاکام نمایش آدمک را به گونه ای بازی می کرد که مردم می پنداشتند زنده است. نمایش های کاکام طرفدار و متقاضی زیادی داشت. اغنیا و بزرگان شهر و روستا برای اجرای نمایش در مراسم های شان دعوت می کردند. البته در جشن های فقیران و مستمندان نیز بی هیچ منت و چشمداشتی حضور می یافت.

تئاتر اژدهای سفید – دکتر قلابی از اولین نمایشهای کاکام بود. در فیلم تلویزیونی " یارش " نیز ایفای نقش داشت. هنرش ذاتی بود.

 مردم را با جان ودل دوست داشت. برای آنها صلح و آرامش و شادی می خواست. سرزنده و بانشاط بود.  با حرفهای طنز آمیز و حرکات شیرین و هنروالایش به مردم روحیه می بخشید و بمب خنده را به جامعه تزریق می کرد.

ملا داریوش حرفهای بسیاری در باره پدر هنرمندش داشت ولی شرایط مناسب نبود و وقت کوتاه و فرصت کم بود و ما به این بسنده کردیم.

 و اما ذکر چند نکته در باره مراسم تشییع ، تدفین و ترحیم روانشاد  قرباندوردی مدنی که به نظرم در رسانه ها ناگفته ماند :  


یک – حضور هزاران نفر در مراسم تشییع جناره آن مرحوم که در مسجد جامع آق قلا برگزار شد  رویدادی تاریخی و بیاد ماندنی بود. به طوری که آن جمعیت عظیم بقول برخی ها یاد آور مراسم تشییع پیر طریقت مرحوم یارمحمد آخوند نظری بود.

دو- حضور پرتعداد قومیت های مختلف از جمله فارسها و سیستانی ها و ترک ها  که بیانگر همدلی و مودت و انسجام اقوام بود.

سه - حضور پرتعداد مسئولین استانی و شهرستانی ستودنی بود. از جمله حضور فرمانداران آق قلا از گذشته تا حال ، مسئولین بنیاد شهید استان، آیت الله سید سجاد علوی روحانی مشهور گرگانی، حجت لاسلام طاهری نماینده سابق، جلالی و . . .

چهار- نصب بنر بزرگ توسط شهرداری و شورای شهر آق قلا  بر سر خیابانی که منزل آن مرحوم قرار داشت جالب توجه بود. 

پنج- حضور پررنگ صدا و سیمای استان گلستان به ویژه هنرمندان ترکمن در مراسم تشییع ، تدفین و ترحیم آن مرحوم ارزشمند بود.

*لطیف ایزدی مدیرسایت و کانال اولکامیز/ 15 بهمن 96


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - پرویز مدنی

    مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
    قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن مرحوم را از بیانات جنابعالی و سایر هموطنان به مرحوم اعلام می دارم.رحلت آن مرحوم واقعا مانند رفتارو الفاظ وی کاملا غیرقابل باور و کاملا شوخیانه بود.به مرحوم مختصر سرماخوردگی عاض شد و به رسم معمول همه ما به مطب پزشکان آق قلا رفت و با سرم و دارو به منزل برگشت.فردای آن روز که در نزد وی بودم با توجه به اینکه چند طفل در منزلش شیطنت و سروصدا می کردند گفت که نظرت چیه که چند روزی را در کلینیک موسوی گرگان در آرامش استراحت کنم (لازمه که این مطلب را عنوان کنم که ایشان سابقا هم در چند مرحله در کلینیک موسوی بستری شده بود و تمامی پرسنل اعم از نیروهای خدمات و مسئولین بیمارستان ارادت خاصی با توجه به این که وی آدم بزله گویی بود و با همه شوخی میکرد داشتند.)با موافقت اعضای خانواده به بیمارستان رفت و یک شب در بخشicuخوابید.از آنجایی که ایشان طاقت یک لحظه تنهایی و بی همراه بودن را نداشت با اصرار به پزشکان معالجش آنها را مجاب کرده بود که جای من اینجا نیست و اگر به بخش منتقل شوم و در بین بیمارها باشم برایم بهتر است و خلاصه آنها نیز مجبور به انتقال وی به بخش می شوند. ساعت یازده صبح با بنده تماس گرفتند که برای بیمارتان حمله قلبی حادث شده و بنده بلافاصله به بیمارستان عزیمت کردم و متاسفانه کار از کار گذشته بودوغریبانه از بین مان رفت ...در بیمارستان که بود از اینکه در بیمارستان بود ذوق می کرد به دوستان و آشنایانش تلفن می کرد و میگفت :فلانی من در بیمارستانم و چون ملاقات ممنوعه لازم نیست که بیایید.اواخر حیاتش با آنکه خودشان نیاز به همدردی و دلجویی داشتندوقتی میگفتم فلانی مرحوم شده میگفت که اگه میری من را هم ببر .گاها که میبردمش در مسیر میگفتم که پدر من رسیدیم فاتحه سعی نکن مردم را بخندانی آخه شاید صاحبان مصیبت ناراحت شوند و قول می داد که مراعات کند ولی وقتی میرسید کار خودش را می کرد.+برادر بزرگوارم جناب آقای دکترخانگلدی اونق صاحب نظر مسایل ا جتماعی و فرهنگی ترکمن چه جالب این رفتار مرحوم که موشکافانه تحلیل نموده بود که
    «مرحوم با رفتارهای خود سعی در کاستن قدری از آلام مصیبت زده ها داشت»که در نظر اول لودگی می آمد ولی کسانی که وی را می شناختند می دانستند که به قول ترکمنها چیزی در دل مرحوم نبود.از پاکی دل مرحوم همین را عرض کنم که عزیزانی که در شهر آق قلا ساکن هستند به گلزار شهدای آق قلا (قوش تپه)اگر برای زیارت اهل قبول تشریف بردند میدانند که هر قومی در منطقه خاص اموات خود را دفن می کنند و غریبه ای در آنجا دفن نمی شود ولی در کنار فرزند شهید مرحوم از تمام طوایف هستند و به امید شفاعت شهدا اموات خود را در نزدیکی شهید دفن نمودند و به شوخی عرض میکنم که جا برای ما نیست.جالب است که عرض کنم چون مرحوم خودش متولی گلزار شهدا بوده و جای خود ومادر شهید را بعد از شهادت فرزندش معین کرده بود در جای خود با توجه به اینکه اطراف شهید پر شده بود برادرش را دفن نمود و قسمت خودش جای همسرش شد. روحش شاد و یادش همواره گرامی باد.

IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.