b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-02-12_21-20-18.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی* : عیدی اونق شاعر مشهور و صاحبنظر ترکمن با بخش برون مرزی صدا و سیمای استان گلستان و بخش ترکمنی رادیو گرگان پیوندی دیرین و عمیق دارد. هر چند که سالهاست که از خانه اولش دور مانده ولی همچنان جای خالی اش در رسانه ملی بیشتر از گذشته احساس میشود. در این باره نکاتی چند با مدیر کل صدا و سیمای استان گلستان در میان می گذارم :

❇️-به باور این قلم عیدی اونق در صدا و سیما بالید و رشد کرد و تبدیل به یک چهره شد. از این جهت می توان رسانه ملی را خانه اول او نامید. خانه ای که عیدی اونق در پویایی، بالندگی، استحکام، تاثیر و نفوذش در جامعه نقش بسزایی داشت. به آقای عبدالحسینی مدیر کل محترم صدا و سیمای گلستان پیشنهاد می دهم فقط کافی است دستور فرمایید تا عوامل شما نظر سنجی دقیق و علمی از مخاطبان رادیو گرگان در ترکمن صحرا بعمل آورند تا به این واقعیت مهم پی ببرید. 

❇️– عیدی اونق از سال 67 تا 82 در صدا و سیمای استان گلستان کار کرد و برای ارتقای برنامه های رسانه ملی و جذب مخاطبان کوشید ولی در کمال ناباوری پس از 16 سال فعالیت مستمر و موثر در سال 82 از ادامه کار باز ماند و رسانه ملی یکی از سرمایه های بی بدیلش را از دست داد. حال با توجه به اینکه رقبای جدی و پرمخاطب چون شبکه های خانگی، اجتماعی و ماهواره ای به صحنه آمده اند و رسانه ملی را تهدید می کنند این رسانه فراگیر به مردانی قوی و پخته چون عیدی اونق نیاز دارد که مخاطبانش را دلگرم کند تا پیچ رادیو را باز کنند و یا پای تلویزیون بنشینند.

❇️به باور صاحبنظران منطقه عیدی اونق نقطه قوت صدا و سیما بود. بطوریکه برنامه هایش جذاب و پر طرفدار بود و حال یک دهه است که هوادارنش متقاضی حضور دو باره وی در رادیو هستند و نبود او را برای رسانه ملی خسران بزرگ می دانند.
❇️ اخیرا مقام معظم رهبری در سخنانی هوشمندانه در دیدار با فرماندهان ارتش گفت : "حرف مردم شکایت از فساد و تبعیض است. مردم خیلی از مشکلات را تحمل می‌کنند اما فساد را نمی‌پسندند و از تبعیض شکایت دارند" . فعالین ترکمن عدم حضور عیدی اونق در صدا و سیمای گلستان را تبعیض بزرگ می دانند و نسبت به این معضل به شدت گلایه دارند.
❇️ در صدا و سیما مجریان و هنرمندان معروف بوده اندکه از کار اخراج شده ولی پس از چند صباحی دو باره برگشتند. چهره هایی چون رضا رشید پور که در حال حاضر با برنامه حالا خورشید مخاطبان کثیری را جذب نموده و یا فرزاد حسنی ، احسان علیخانی و . . . که برای مدتی در تلویزیون ممنوع الکار شدند ولی دوباره بازگشتند، آیا وقت آن نرسیده است که عیدی اونق نیز بار دیگر به رادیو گرگان بازگردد و با هنر و ذوق و بیان و تجربه گرانسنگ خود جان دوباره ای به آن ببخشد؟ @ulkamizcom


❇️ مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری گلستان در مجله آق یول به مشکل اشتغال عیدی اونق به درستی اشاره کرده و خواستار رفع این موضوع شدند. احسان مکتبی نوشت : " او ( عیدی اونق ) این بزرگی را به اثبات می رساند و البته رسانده است که مرد این مسئولیت سنگین باشد، اما کاش در روزگاری که تند باد فناوری و جهانی شدن ، توأمان در حال یورش به فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها ی اصیل ماست ، آن ها که دستی بر آتش و امکانی برای خدمت بیشتر، اندکی نیز به معیشت و بضاعت مردان هویت ساز این مرز و بوم بیندیشند تا نسل فرهنگ و هنر و ادب در لا به لای سیلاب های خانمان برافکن معیشت غرق نشوند تا دغدغه معاش از ذهن اهل اندیشه رخت می بست و آنگاه همگان می دیدند مه با همین تک ستاره ها نیز می شد آسمان و زمین را نورباران کرد. "

❇️ خال محمد پقه کارمند بازنشسته صدا و سیما و همکار سابق عیدی اونق در آق یول نوشت : " . . . آقای اونق نیز چه در کار نویسندگی، چه در کار اجرا و گویندگی ، چه در کار ویراستاری ، چه در شورای شعر و موسیقی و . . با تمام توان انجام وظیفه می کرد. در شورای شعر و موسیقی صدا وسیما هر وقت احساس می شد ، در مورد موضوع و سوژه خاصی احتیاج به شعری هست که حتی تبدیل به سرود یا ترانه شود به سراغ ایشان می رفتیم، حلال مشکل می شد ، و برای او کار نشد ندارد اما روح حساس همیشه آسیب پذیر و یک اصل کلی است که قدرت تطبیق را تضعیف می کند. او مناسب کار در صدا و سیما و مانند آن است، ولی برای حفظش خاصیت تساهل و تسامح و مدارا به اندازه کافی لازم هست. درک متقابل کلید حل معما است. "

❇️ از سه نماینده ترکمن در مجلس دهم درخواست می کنیم که به این موضوع مهم بصورت ویژه ورود کنند و در جهت استیفای حق عیدی اونق شاعر محبوب که خواسته جمع کثیر فعالین و علاقمندنا رادیو در ترکمن صحراست همت مضاعف داشته باشند. همچنین در پایان از آقای عبدالحسینی مدیر کل صدا و سیمای گلستان نیز می خواهیم که مقدمات حضور دوباره عیدی اونق شاعر گرانقدر آق قلایی را به خانه اولش صدا و سیما فراهم نمایند.

❇️ مدیر سایت و کانال اولکامیز @ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.