b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-02-12_21-20-18.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی* : عیدی اونق شاعر مشهور و صاحبنظر ترکمن با بخش برون مرزی صدا و سیمای استان گلستان و بخش ترکمنی رادیو گرگان پیوندی دیرین و عمیق دارد. هر چند که سالهاست که از خانه اولش دور مانده ولی همچنان جای خالی اش در رسانه ملی بیشتر از گذشته احساس میشود. در این باره نکاتی چند با مدیر کل صدا و سیمای استان گلستان در میان می گذارم :

❇️-به باور این قلم عیدی اونق در صدا و سیما بالید و رشد کرد و تبدیل به یک چهره شد. از این جهت می توان رسانه ملی را خانه اول او نامید. خانه ای که عیدی اونق در پویایی، بالندگی، استحکام، تاثیر و نفوذش در جامعه نقش بسزایی داشت. به آقای عبدالحسینی مدیر کل محترم صدا و سیمای گلستان پیشنهاد می دهم فقط کافی است دستور فرمایید تا عوامل شما نظر سنجی دقیق و علمی از مخاطبان رادیو گرگان در ترکمن صحرا بعمل آورند تا به این واقعیت مهم پی ببرید. 

❇️– عیدی اونق از سال 67 تا 82 در صدا و سیمای استان گلستان کار کرد و برای ارتقای برنامه های رسانه ملی و جذب مخاطبان کوشید ولی در کمال ناباوری پس از 16 سال فعالیت مستمر و موثر در سال 82 از ادامه کار باز ماند و رسانه ملی یکی از سرمایه های بی بدیلش را از دست داد. حال با توجه به اینکه رقبای جدی و پرمخاطب چون شبکه های خانگی، اجتماعی و ماهواره ای به صحنه آمده اند و رسانه ملی را تهدید می کنند این رسانه فراگیر به مردانی قوی و پخته چون عیدی اونق نیاز دارد که مخاطبانش را دلگرم کند تا پیچ رادیو را باز کنند و یا پای تلویزیون بنشینند.

❇️به باور صاحبنظران منطقه عیدی اونق نقطه قوت صدا و سیما بود. بطوریکه برنامه هایش جذاب و پر طرفدار بود و حال یک دهه است که هوادارنش متقاضی حضور دو باره وی در رادیو هستند و نبود او را برای رسانه ملی خسران بزرگ می دانند.
❇️ اخیرا مقام معظم رهبری در سخنانی هوشمندانه در دیدار با فرماندهان ارتش گفت : "حرف مردم شکایت از فساد و تبعیض است. مردم خیلی از مشکلات را تحمل می‌کنند اما فساد را نمی‌پسندند و از تبعیض شکایت دارند" . فعالین ترکمن عدم حضور عیدی اونق در صدا و سیمای گلستان را تبعیض بزرگ می دانند و نسبت به این معضل به شدت گلایه دارند.
❇️ در صدا و سیما مجریان و هنرمندان معروف بوده اندکه از کار اخراج شده ولی پس از چند صباحی دو باره برگشتند. چهره هایی چون رضا رشید پور که در حال حاضر با برنامه حالا خورشید مخاطبان کثیری را جذب نموده و یا فرزاد حسنی ، احسان علیخانی و . . . که برای مدتی در تلویزیون ممنوع الکار شدند ولی دوباره بازگشتند، آیا وقت آن نرسیده است که عیدی اونق نیز بار دیگر به رادیو گرگان بازگردد و با هنر و ذوق و بیان و تجربه گرانسنگ خود جان دوباره ای به آن ببخشد؟ @ulkamizcom


❇️ مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری گلستان در مجله آق یول به مشکل اشتغال عیدی اونق به درستی اشاره کرده و خواستار رفع این موضوع شدند. احسان مکتبی نوشت : " او ( عیدی اونق ) این بزرگی را به اثبات می رساند و البته رسانده است که مرد این مسئولیت سنگین باشد، اما کاش در روزگاری که تند باد فناوری و جهانی شدن ، توأمان در حال یورش به فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها ی اصیل ماست ، آن ها که دستی بر آتش و امکانی برای خدمت بیشتر، اندکی نیز به معیشت و بضاعت مردان هویت ساز این مرز و بوم بیندیشند تا نسل فرهنگ و هنر و ادب در لا به لای سیلاب های خانمان برافکن معیشت غرق نشوند تا دغدغه معاش از ذهن اهل اندیشه رخت می بست و آنگاه همگان می دیدند مه با همین تک ستاره ها نیز می شد آسمان و زمین را نورباران کرد. "

❇️ خال محمد پقه کارمند بازنشسته صدا و سیما و همکار سابق عیدی اونق در آق یول نوشت : " . . . آقای اونق نیز چه در کار نویسندگی، چه در کار اجرا و گویندگی ، چه در کار ویراستاری ، چه در شورای شعر و موسیقی و . . با تمام توان انجام وظیفه می کرد. در شورای شعر و موسیقی صدا وسیما هر وقت احساس می شد ، در مورد موضوع و سوژه خاصی احتیاج به شعری هست که حتی تبدیل به سرود یا ترانه شود به سراغ ایشان می رفتیم، حلال مشکل می شد ، و برای او کار نشد ندارد اما روح حساس همیشه آسیب پذیر و یک اصل کلی است که قدرت تطبیق را تضعیف می کند. او مناسب کار در صدا و سیما و مانند آن است، ولی برای حفظش خاصیت تساهل و تسامح و مدارا به اندازه کافی لازم هست. درک متقابل کلید حل معما است. "

❇️ از سه نماینده ترکمن در مجلس دهم درخواست می کنیم که به این موضوع مهم بصورت ویژه ورود کنند و در جهت استیفای حق عیدی اونق شاعر محبوب که خواسته جمع کثیر فعالین و علاقمندنا رادیو در ترکمن صحراست همت مضاعف داشته باشند. همچنین در پایان از آقای عبدالحسینی مدیر کل صدا و سیمای گلستان نیز می خواهیم که مقدمات حضور دوباره عیدی اونق شاعر گرانقدر آق قلایی را به خانه اولش صدا و سیما فراهم نمایند.

❇️ مدیر سایت و کانال اولکامیز @ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

ضمن سلام وخسته نباشید بیانات ونظرات جنابعالی در مورددهکده قابل تحسین است
باسلام آقای نویسنده شما هم خوب شروع کردید ولی آخرش را بنظرمن خراب کردید شما هم آخرش با تبلیغ خاتمه د...
باسلام . حدود دوسال از دوران نمایندگی آقای طیار می گذرد ، در این مدت چه فعالیتی را در باره جاده نفت ...
دنیای اقتصاد – گرگان : معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور...
سلام و عرض احترام ، و ضمن پوزش ، در بند 3 یادداشت ارسالی با عنوان تاملی بر مقاله .... ، اشتباه تای...
با سلام و عرض ادب ، جناب آقای قره باش یادداشت کارشناسانه و قابل تاملی را - با اشاره به چالش هایی ک...
با سلام خدمت مخاطبان عزیز سایت وزین اولکامیز
عرض تسلیت ضایعه هجرت سلاله کوچولوخدمت فرزندان ترکمن ...
ان شاله خداوند تبارک تعالی به خانواده سلاله جان صبر جمیل بده.
بعد ظهر روز پنج شنبه خبری منتشر شد که...
جناب ارمان قوجق کوموش تپه ازشهرهای قدیم ترکمن صحراست و ساکنانش ازدیرباز یکجانشین میباشند و بخاطر اقت...
سلاله‏ ‏قربانی‏ ‏سهل‏ ‏انگاری‏ ‏مواظب‏ ‏کودکان‏ ‏باشیم‏ ‏افراد‏ ‏فاسد‏ ‏بیمار‏ ‏در‏ ‏کمین‏ ‏هستند‏ ‏...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.