b_150_100_16777215_00_images_nevisandegan_khojemli.jpgاولکامیز-  لطیف ایزدی - یکی از فعالترین چهره های سیاسی ترکمن صحراست. مردی که تحلیل ها ، دیدگاه ها ، نقدها و یادداشت هایش در فضای مجازی بازتاب گسترده ای دارد . این چهره اصلاح طلب به کار تیمی و تشکیلاتی معتقد است . جسارت و صراحتش در طرح و تبیین مسائل مهم و چالشی ملی منطقه ای او را از دیگران متمایز می سازد . انسانی که شیفته کتاب و مطالعه است و اهل بحث و گفتگو . روشنگری پیشه اوست. از نقد صاحبان زر و زور و تزویر ابایی ندارد. بی مزد و بی منت می نویسد. گفتگوی صریح و صمیمی اولکامیز با امان محمد خوجملی در پی می آید. با ما همراه باشید : 

❇️در ابتدا خودتان را معرفی کنید ؟
امان محمد خوجملی هستم. ساکن روستای حالی آخوند 12 کیلومتری غرب گنبد.
❇️چند کلاس درس خوانده اید؟
آخرین مدرک من سوم راهنمایی است. البته اول دبیرستان را هم خواندم در دوم دبیرستان ترک تحصیل کردم.

❇️چرا ادامه تحصیل ندادید؟
من از طرف خانواده حمایت نشدم. بعد از اینکه چهارم ابتدایی را تمام کردم پدرم جلوی تحصیلم را گرفت. چون دوست داشت طلبه بشوم. من هم طلبگی را دوست نداشتم. چند سال با زور پدرم فقط به حجره روستا رفت و آمد می کردم. فقط قرآن می خواندم. چون علاقه نداشتم هیچی از قرآن یاد نگرفتم. بعد که کمی بزرگ شدم جلو پدرم ایستادم به شهر رفتم. کلاس پنجم ابتدایی را داوطلبانه گرفتم. بعد انقلاب شد. روزها کارگری می کردم و گاهی اوقات حمالی می کردم و خرج خودم را در می آوردم و شب هم درس می خواندم. سال 1361 ازدواج کردم. بعد مشکلاتم بیشتر شد مجبور شدم ترک تحصیل کنم. بعد پدرم برایم یک مینی بوس خرید با آن مینی بوس 25 سال مسافر کشی کردم. در عین حال لابلای سرویسها فرصت داشتم مطالعه می کردم. با اینکه راننده بودم روزی چهار پنج ساعت مطالعه می کردم. بعد از ازدواج پدرم از لحاظ مادی حمایت زیادی از من کرد. فقط از علوم جدید می ترسید و می گفت: بچه ها درس بخوانند کافر و از دین خارج می شوند. مصداق کفر هم اصلاح موی سر بود. هر کس موی سرش را اصلاح یا آرایش می کرد می گفت: " اینها از دین خارج شده اند. " یک بار یکی از عموهای پدرم به پدرم گفت: دیدی پسرت شهر رفته کافر شده است. پدرم هم ناراحت بود. ولی خدا را شکر می کنم که کشته نشده ام.

❇️ اقای خوجملی برخی از منتقدین باور نمی کنند با این میزان سواد این مطالب به قلم شماست؟
من اعتقادم این است که سواد به مدرک نیست. سواد از مطالعه به دست می آید. به هر حال من مطالعه را ترک نکردم. از سال 1370 تا حالا مطالعه می کنم. اگر بیکار باشم تمام وقتم را صرف مطالعه و آموختن می کنم. انسان هر چقدر مطالعه بکند به جهل و نادانی خودش پی می برد و لزوم دانستن بیشتر در وجودش شعله ور می شود. البته کتابهای سنگین را نمی شود بیش از 8 ساعت مطالعه کرد. چون آدم خسته می شود. فشار زیادی به ذهن انسان وارد می کند. به هر حال من سعی می کنم روزی 30 صفحه مطالعه داشته باشم 30 صفحه را در عرض سه ساعت مطالعه می کنم. بعد در تلگرام و فضای مجازی مقالات خوب را می خوانم. هر جا بروم کتاب توی ماشین ام هست فرصتها را هدر نمی دهم. اگر احساس کردم نیم ساعت بیکارم کتاب را به دست می گیرم مطالعه می کنم. هیچ چیز به اندازه کتاب و مطالعه برایم عزیز نیست.
❇️شغل شما چیست؟ از چه راهی امرار معاش می کنید؟ چند فرزند و نوه دارید؟

شغل اصلی من کشاورزی است. نزدیک 5.5 هکتار زمین کشاورزی دارم. زندگی ام از این راه تامین می شود. خانمم پیش خونه یک مغازه ی کوچک دارد پوشاک بچه و لباس زنانه می فروشد. من دو پسر و یک دختر دارم. هنوز از پسرانم نوه ندارم. ولی از دخترم دو پسر و یک دختر نوه دارم.

❇️ اهل کجایید؟ وجه تسمیه روستایتان را بیان کنید. گویا یکی از اجدادتان در بخارای شریف تحصیل کرده است ؟
از ابتدا هم گفتم ساکن روستای حالی آخوند هستم. حالی یکی از تحصیل کردگان بخارا هستند. بعدها که به مقام آخوندی رسیده اند اسم ایشان در روی همین روستا مانده است. پدر بزرگ من هم بنام ملا خدای بردی یکی از تحصیل کردگان بخارا به همراه حالی آخوند، آنه حاجی جباری ساکن روستای سلطانعلی، ملا حسین قلی ساکن روستای کاکا و بک مراد ایشان که آن موقع در روستای سلطانعلی سکونت داشته اند، می باشد. پاسپورت پدر بزرگم به سال 1311 می باشد که از استرآباد یا گرگان فعلی و از بندر کمش دفه و بندر حسن قلی در روسیه با کشتی به بخارا رفت و آمد می کردند. شش ماه آنجا و شش ماه در ایران بودند و بعدها در زمان تصرف بخارا توسط روسها به ایران بر می گردد و دیگر به بخارا نمی رود. پدرم بزرگم به اطرافیانش سفارش می کردند و می گفتند: آخوند می گویند، ملا می گویند، صوفی می گویند، ایشان می گویند و... شما با این چیزها کار نداشته داشته باشید فقط انسان باشید. انسان بودن از همه چیز مشکلتر است . @ulkamizcom

سایت اولکامیز, [۲۱.۰۳.۱۸ ۲۱:۲۳]
ادامه گفتگوی اولکامیز با خوجملی

❇️ روزانه چند ساعت مطالعه دارید؟ چه کتابهایی می خوانید؟ آیا برنامه خاصی در این زمینه دارید؟ روش شما در مطالعه چیست ؟
روزانه سه ساعت کتاب می خوانم. چون برای خودم تکلیف کردم که روزانه 30 صفحه مطالعه کتاب داشته باشم. بعد در فضای مجازی مقالات سیاسی و اجتماعی و گاه اقتصادی می خوانم. اخبار روز را هم دنبال می کنم. گاه روزی دوساعت فایل صوتی دکتر سروش را در مورد عرفان گوش می کنم. گاه فایل صوتی مصطفی ملکیان را گوش می کنم. مجموع اینها اگر بیکار باشم روزانه 12 ساعت می شود.
شبها بیشتر اوقات قبل از ساعت دوازده نمی خوابم. من وقتم آزاد است چون آنرا خودم آزاد کردم دلیلش هم این است که دنبال ثروت نیستم. کسی که دنبال ثروت باشد باید شب و روز بدود. مطالعه جزو برنامه ی تفکیک ناپذیر زندگی من است. یک روز زندگی ام بدون مطالعه بگذرد من غمگین می شوم چون احساس می کنم یک روز را هدر داده ام.
روش من در مطالعه هم اول کتاب را مطالعه می کنم. هنگام مطالعه به جاهای مهم علامت می زنم یا در حاشیه کتاب خلاصه ی آنرا می نویسم. بعد فرصت شد چند بار آنرا می خوانم. در فضای مجازی مطالب مهم سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و دینی و مذهبی و فلسقی و عرفان وخیلی مسائل دیگر را جداگانه درفایلهای مختلف ذخیره می کنم. گاهی اوقات هنگانم نوشتن یادداشت نیاز به ارائه سند باشد به آن مراجعه می کنم.

❇️ مطالعه چه تاثیری در افکار و اندیشه ، تحلیل و یادداشتهای شما دارد؟

مطالعه بسیار بسیار مهم است. اگر انسان مطالعه نکند تقریباً هیچ است. البته برای کسی که دنبال علم و دانش و معرفت است. بدون مطالعه، بدون خواندن، بدون شنیدن و دیدن نمی تواند چیزی یاد بگیرد. چون علم و دانش و معرفت مربوط به مغز و ذهن انسان است. اما گفته می شود عشق و عرفان مربوط به دل است.به همین خاطر گفته می شود دو تن از عرفای ما عین القضات همدانی و شیخ ابوالحسن خرقانی مطلقاً بیسواد بوده اند یعنی اسم خود را هم نمی توانستند بنویسند ولی در عین حال صاحب تجربه های عرفانی بوده اند.
یا یاقوب بوهمه کفاش آلمانی و یا استیس فیلسوف انگلیسی که به هیچ دینی تعلق خاطر نداشته اند تجربه های عرفانی داشته اند.
به هرحال مطالعه ذهن انسان را صیقل می دهد. انسان هر چه بیشتر مطالعه کند در ذهنش سئوال ایجاد می شود و تلاش برای جواب دادن به این سئوالها ست که منجر به مقاله یا یادداشت می شود. براثر مطالعه است که بین معلومات پیشین و پسین تصادم ایجاد می شود و این تصادم سبب شک و تردید بیشتر در ذهن انسان می شود که دانسته های پیشین را زیر سئوال می برد. همین زیر سئوال رفتنها تفکر و اندیشه را عمیقتر می کند تا عمق غنای شما بیشتر شود و به کیفیت مطالب شما بیفزاید.

❇️ هر کسی چهره و شخصیتی را دوست دارد شخصیتهای مورد علاقه شما در مسائل سیاسی و اجتماعی و روشنفکری و دینی چه کسانی هستند؟ وچه دلایلی سبب شده است به آنها علاقه مند شوید؟
در امور سیاسی و نویسندگی الگوهای من عباس عبدی و سعید حجاریان و سید مصطفی تاجزاده هستند. در امور دینی و روشنفکری هم دکتر سروش و استاد مصطفی ملکیان هستند. مهمترین دلایل من برای گرایش به این افراد حقیقت گویی و حقیقت طلبی آنهاست.

❇️شما یکی از فعالترین چهره های رسانه ای و تحلیلی ترکمن صحرا هستید که دیدگاهتان را بدون ملاحظه و با شفافیت و صراحت تمام بیان می کنید چه عاملی سبب شده است که به این ویژگی دست بیابید؟
من احساس می کنم یک آدم حقیقت طلب هستم. آدمهای حقیقت طلب خیلی دنبال مقام و منصب و پول و ثروت نیستند. اگر آدم دنبال این چیزها باشد ملاحضات مختلف سبب می شود که نتواند حقیقت را بگوید. به هرحال طمع زبان انسان را کوتاه می کند. اگر انسان طمع نداشته باشد به یک زندگی عادی و معمولی وابتدایی قناعت بکند می تواند حقیقت را بگوید.

❇️ چرا می نویسید؟ هدف شما از نوشتن چیست؟
هدف من روشنگری است. آنچه را که حقیقت تشخیص می دهم به اطلاع مردم برسانم. جامعه ما نوعی از فقر فرهنگی و دانش رنج می برد. جامعه ما زمانی می تواند پیشرفت بکند از فقر فرهنگی بیرون بیاید و افراد حقیقت طلب و حقیقتگو و نترس زیاد داشته باشد.

❇️ اغلب چه هنگام از شبانه روز می نویسد؟ شب یا روز؟ یا ساعات خاصی؟ اصلاً از نوشتن خسته نمی شوید؟ نه پولی نه مزدی؟ بزرگترین بهانه ی شما برای نوشتن چیست؟
برای من شب و روز فرقی نمی کند. هر موقع سوژه پیدا کردم آنرا با خود کار یادداشت می کنم. بعد سرفرصت هنگامیکه سرحال و قبراق هستم می نویسم. بیشتر اوقات صبح که از خواب بیدار می شوم می نویسم چون آن موقع دربدن آدم بر استراحت شش هفت ساعته خستگی نمی ماند. من به سرنوشت افراد و کشورم حساس هستم. معتقدم تا زمانیکه در کشور آزادی و دموکراسی برقرار نشود کشور توسعه پیدا نخواهد واز قافله ی تمدن و پیشرفت عقب خواهد ماند.

این گفتگو ادامه دارد
@ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

برادر من، پس چرا اسم نماینده ی نیشابور و فیروزه جناب دکتر سبحانی نیا در لیست درج نشده؟؟؟!!! 6 دوره ن...
فقط با نوشتن مطلب در این سایت جلوی اینچنین اتفاقات ناروائی گرفته نمیشود . پیشنهاد میکنم در اینباره ب...
چناب ایزدی : عرض سلام و ادب . از متن زیبای شما در باره دکتر زیبا کلام لذت بردم . پیشنهاد میکنم تا بی...
بنده یک فارس و از اهالی روستای تلور شهرستان بندرگز هستم ولی در دل و ذهنم بر این باورم که انتخاب مدیر...
بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...
با سلام

به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی د...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.