b_150_100_16777215_00_images_984.jpgاولکامیز-  سال 96 نیز بسان سنوات گذشته ، از یک طرف ، سالی پر از حوادث تلخ وغمبار و از طرفی دیگر ، سالی سرشار از شادمانی و سرور بوده است ، آدمی باید ، از این حوادث ، در کوران زندگی تجربه اندوخته ، و این تجربه اندوزی ها، در دوران زندگیش نیز ، بکار آید ، تا درس و عبرتی باشد برای تعالی انسانیت ، و آیینه ای باشد برای تحقق عدالت ، برقراری امنیت ، حقوق شهروندی و دموکراسی ملی .

اینک فرصتی را که ، نظر به لطف مدیر سایت جناب آقای ایزدی ، پیش آمده غنیمت شمرده ، نکاتی را که مرتبط با موضوع به خاطرم خطور کرده ، معروض می دارم :
✅ یکی از وقایع مهم و تاًثیر گذار در عرصه سیاست - برای جامعه ترکمن - ، پای بندی ترکمن ها به اصول و مبانی اعتقادیشان نسبت به اصلاح طلبی و اصلاح گرایی بوده است ، که بواقع ، در انتخابات اخیر ریاست جمهوری و به مناسبت های متعدد نیز هم ، متواتراً بر این ایمان و ایقانشان ، قلم صحه گذاشتند .
✅ از ناملایمات سال می توان از تداوم طرح مطالبات و خواستهای اقوام و مذاهب و عدم بکارگیری نیروهای متخصص و شایستگان آنها نام برد ، که بروال گذشته ، نتیجه آن عدم پاسخ گویی مقنع و مدلل از جانب مقامات مسئول و بالادست بوده است ، مسئولانی که ماحصل جلساتشان ، زبان بازی و عبارت پردازیست ، نه پاسخ گویی به مطالبات و یا حداقل عمران و عمارت و آبادانی منطقه و کشور . البته در این خصوص ، گهگاهی کورسویی از عطاها نمایان می شود که ، آنهم بقول ژان پل سارتر ، می توان مصداق " اول یک دنیا ستم و استضعاف ، و سپس ، یک جو احسان " برشمرد .
✅ در ادامه بند بالا ، عدم تحقق حقوق شهروندی ، تداوم نیم بند دموکراسی ناقص ، تداوم حصر سبز اندیشان آزادیخواه ، به بند انداختن دگراندیشان و امثالهم را ،می توان بعنوان ناملایمات آزارنده آزاداندیشان برشمرد .
✅ یکی دیگر از اتفاقات مهم در حوزه سیاست سال 96، اعتراضات دی ماه بود که در واقع یک تکان جدی در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی کشور بحساب می آید ، که مسئولان نظام باید حداکثر تلاش خود را برای ریشه‌یابی و آسیب‌شناسی این حرکت ها و جنبش های اعتراضی و سایر حوزه های تنش زا داشته باشند .
✅ در حوزه اقتصاد هم ، تداوم و تسلسل سنوات رکود و کم اشتغالی ، و افزوده شدن بر لشکر بیکاران ، و کاسته شدن از حجم همراه با ته کشیدن و تخلیه محتوای کاسه معیشت مستمندان و مستضعفان ، و عمیق تر شدن شکاف لایه های پایین و بالای جامعه یا همان طبقات فرودستان و فرادستان از جمله مواردی است که سایه غمبار آن هنوز هم ، بر سر جامعه فرودستان و بل طبقه متوسط نیز ، سنگینی می کند .
✅ بی شک ، از دست دادن یکی از اسطوره های عرصه فرهنگ و ادب ، پدر نشر و طبع ترکمن ، پایدارنده یاد و نام و خاطره مختومقلی فراغی ، زنده یاد مرحوم مغفور استاد مراددوردی قاضی ، که بحق یکی از نوادر تحقیق و غور و تفحص در وادی ادبیات ، و بخصوص مختومقلی شناسی بوده اند ، یکی از حوادث غمبار برای جامعه ترکمن ، بالاخص اهل فرهنگ و ادب ترکمن بوده است .یادش جاودانه باد .
✅ و همینطور است ، از دست دادن یکی از اسطوره های داستان نویسی ، علی اشرف درویشیان یار دیرینه صمد بهرنگی ، که براستی درک و فهم فاصله فقر و غنا را با داستانهای ماندگارشان ، برای نسل ما جاودانه کرده اند . و در عصر و زمانه ای که کودکان را به لالایی بخواب می کردند ، ماهی سیاه کوچولوها را ، با آهنگهای بابام شان ، به بیداری بیست و چهار ساعته فرا می خواندند . تا در عصر بیخردی ها ، نسل ما و نسل های آینده را به عصر بیداری و خرد و دانایی فرا بخوانند .
✅حوادث طبیعی و غیرمترقبه ای مثل انفجار معدن ذغال سنگ یورت آزادشهر ، زلزله کرمانشاه و کرمان و زنده زنده سوختن سرنشینان کشتی سانچی ، واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی ،و سقوط هواپیما برفراز قله دنا ، و دهها حادثه ریز و درشت بسان اینها ، که هر یک به نوبه خود غمبار و هولناک بوده و کشور ما را به سوگ و عزا نشانده است .
✅ البته یادمان نرود که ، کناره‌گیری آیت‌الله جنتی از نماز جمعه نیز به نوبه خود یک اتفاق مهم بوده ، که این اقدام اگر چه با حداقل یک دهه تاخیر صورت گرفته ولیکن یک گام مثبت بوده و به هر حال باید آن را به فال نیک گرفت. امیدواریم این اقدم آقای جنتی نسبت به دیگر مناصبش نیز تسری یافته ، و دیگرانی از نسل کهن نیز ، که در جایگاه تصمیم‌سازی و مدیریت قرار دارند ، آرام آرام جای خود را ، به نیروهای توانمند، با انرژی و با تحرک بدهند تا بیش از این ، هزینه‌ای برای جامعه تحمیل نگردد.

✅ ختم کلامم که ، بیشتر عطف و توجه اش ، تنبه و توصیه بر خود است ، این است که ، ما که وضع مستقر و موجود رابرنمی تابیم و داعیه تغییر در سر داریم ، این را نیز بدانیم که ، برای یافتن پاسخ سوالاتی از نوع ، " تغییر چه ؟ تغییر چرا ؟ تغییر چگونه ؟ " ، ابتدا باید وظیفه اصلی خود ، و مبنای تغییر را ، " درک و شناخت جامعه و جهان " خود قرار دهیم . و شعر وشعارها را " به درک و شعور جمعی" تبدیل و تغییر دهیم تا "جامعه و جهانی را به تفسیر ، تغییر دهیم " . @ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

برادر من، پس چرا اسم نماینده ی نیشابور و فیروزه جناب دکتر سبحانی نیا در لیست درج نشده؟؟؟!!! 6 دوره ن...
فقط با نوشتن مطلب در این سایت جلوی اینچنین اتفاقات ناروائی گرفته نمیشود . پیشنهاد میکنم در اینباره ب...
چناب ایزدی : عرض سلام و ادب . از متن زیبای شما در باره دکتر زیبا کلام لذت بردم . پیشنهاد میکنم تا بی...
بنده یک فارس و از اهالی روستای تلور شهرستان بندرگز هستم ولی در دل و ذهنم بر این باورم که انتخاب مدیر...
بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...
با سلام

به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی د...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.