b_150_100_16777215_00_images_photo_2017-06-07_01-57-12.jpg

اولکامیز- فصل  تغییرات و جابجایی ها در سطوح مختلف مدیریت های استانی و شهرستانی فرا رسیده است. ترکمنها با توجه به آرای بالایی که به دکتر روحانی داده اند از چهار معاونت استانداری گلستان، معاونت عمرانی را سهم خود می دانند. همانطور که در دوره اصلاحات یاغمر قلی زاده این مسئولیت مهم را به شایستگی برعهده داشت. در فضای مجازی برای تصدی سمت معاونت استانداری گلستان  از گزینه های مختلفی ذکر شده بود که انه محمد بیات فعال سیاسی و دبیر مجمع تدبیر و امید ترکمن صحرا در گفتگویی با سایت و کانال اولکامیز این گزینه ها را رد کرد. مجمع تدبیر و امید ترکمن صحرا یکی از فعالترین و قویترین تشکل سیاسی استان گلستان است  که 6 نفر از رؤسای ستاد روحانی شهرستان های ترکمن نشین، نمایندگان ادوار مجلس ، روحانیون شاخص و فعالین متنفذ منطقه عضو آن هستند. انا بیات در این گفتگو بر مشارکت متعادل و متوازن ترکمنها در مدیریت های استانی و شهرستانی تاکید کرد و ان را حق مسلم شایستگان ترکمن دانست. این گفتگوی سیاسی  را بی کم و کاست در ذیل می خوانید: :

اولکامیز- با توجه به اینکه ترکمنها  نسبت به دیگر قومیت ها در استان گلستان رای دو برابری به دکتر روحانی دادند خواسته های انها در دوره ی دوم دولت روحانی به ویژه در زمینه انتصابات و مشارکت عادلانه در سطوح مختلف مدیریتی چیست ؟  

بییات - در دیدار اخیر با استاندار(سید مناف هاشمی) دکتر کوچکی رِییس مجمع تدبیروامید ترکمنصحرا صراحتا اعلام داشتند: فرماندار 6 شهرستان ترکمن نشین که اکثریت جمعیت با ترکمنهاست از ترکمنهای شایسته و فعال ستاد روحانی منصوب شوند و دو معاونت استانداری و چندین مدیرکل استانی و مدیران خارج از حوزه ی استانداری و مدیریت شهرستانی به تناسب جمعیت از افراد نخبه بومی ترجیحا ترکمن,اهل سنت بکارگیری شود.


اولکامیز- گزینه های اصلی مجمع تدبیروامید ترکمن صحرا برای معاونت عمران استانداری گلستان چه کسانی هستند؟
بیات - هنوز بصورت رسمی برای معاونت عمرانی یا معاونت های دیگر استانداری افرادی را معرفی نکردیم در این خصوص با روسای ستاد دکتر روحانی در ترکمن صحرا و رییس و معاون حقوقی ستاد گلستان و بعضی نمایندگان مردم شریف گلستان در مجلس شورای اسلامی بالاخص سه تن از نمایندگان ترکمن و حاج آخوند میرزاعلی مشاور استاندار در امور روحانیون اهلسنت رایزنی و نشست هایی صورت گرفت که در آینده ای نزدیک به حضور استاندار معرفی خواهد شد.

اولکامیز- گویا میرمحمد غراوی(امیر) برای معاونت عمرانی استانداری گلستان مطرح میباشد,آیا ایشان مورد تایید مجمع تدبیروامید ترکمن صحرا و.. است؟
نظر مجمع در این باره چیست؟
بیات - امیر غراوی یا میرمحمد قره مشک غراوی مورد تایید مجمع تدبیر و امید ترکمن صحرا نیست.افراد مورد تایید مجمع ...,ترکمن اصلاح طلب و اهل سنت میباشد که فرد یاد شده 2 آیتم از سه فاکتور فوق را دارا نمیباشد.فکر نمیکنم وی تنها گزینه معاونت عمرانی استانداری باشد.افراد شایسته ترکمن نیز مطرح هستند البته روحانیون طراز اول ترکمن صحرا فکر نکنم ایشان را تایید نمایند,متاسفانه یکی از نمایندگان ترکمن در مجلس حامی او میباشد.


اولکامیز- اگر به مطالبات ترکمنها توجه نشود,آیا امکان گرایش آنها به اصولگرایان خواهد بود؟

بیات- هنوز زود است درباره این سوال اظهار نظر شود.اقلیت های قومی خصوصا اهلسنت ایران گرایش کمتری به اصولگرایان خصوصا به تندرو های جریان مذکور دارند,البته اگر رییس جمهور محترم به خواسته های قانونی اهلسنت ترتیب اثر ندهد و اصولگرایان در سیاستهای خود نسبت به اهلسنت تجدید نظر نمایند احتمال دارد بخشی از طیفهای مستقل اقوام و اهلسنت بسوی اصوگرایان جذب شوند.

اولکامیز- چندی پیش در فضای مجازی نام نازمحمد ولی پور و آنه محمد کوسه غراوی نمایندگان ادوار مجلس از ترکمن صحرا بعنوان گزینه ترکمنها برای یکی از معاونتهای استانداری مطرح شد,آیا نظر مجمع تدبیروامید ترکمن صحرا بود یا اینکه تشکل دیگری اسامی فوق را اعلام کرده اند؟در این خصوص شفاف سازی کنید؟
بیات - دو تن از بزرگواران یاد شده و سه یا چهار نفر دیگر از جمله: یوسف بسنجیده,دکتر گرکز و...نیز بودند که یکی از گروه های مجازی غرب استان "گرگان فردا"خبر فوق را درج کرده بودند و احتمالا یکی از خبرنگاران نزدیک به نازمحمد ولی پورخبر فوق را منعکس کردند که از سوی مجمع تدبیروامید ترکمن صحرا تکذیبه صادر شد. نام گروه یا تشکل دیگری درمیان نبود,مجمع... بدون هماهنگی نمایندگان گلستان در مجلس خصوصا سه تن از بزرگواران(غراوی-طیار-نورقلی پور)گزینه ای معرفی نخواهند کرد.به طبع افراد شایسته و با رزومه ی ایده آل خدمت استاندار محترم ارایه خواهد شد.

اولکامیز- به نظر شما استاندار فعلی گلستان(دکتر مناف هاشمی) برای جذب فعالین سیاسی اجتماعی و شایستگان ترکمن صحرا چه کاری باید انجام دهد؟
ج-:جواب این سوال بر همگان مشخص است,ارتباط تنگاتنگی با روسای تشکلهای مدنی, اجتماعی و ستاد دکتر روحانی داشته باشند از بین آنان مشاورین کار کشته انتخاب نماید,قطعا نخبگان و فعالین اجتماعی , انتخاباتی مدنی افراد دلسوز جامعه هستند و برای پیشرفت استان برنامه های مدونی دارند.


اولکامیز- همگرایی نمایندگان ترکمن در مجلس برای تحقق مطالبات ترکمنها و اهلسنت در تقسیم عادلانه قدرت,ثروت و امکانات و... چه تاثیری دارد؟
بیات -همگرایی و تعامل نمایندگان مردم در مجلس به خواسته ها و مطالبات قانونی ملت ترکمن صحرا تاثیر بسزایی خواهد داشت,در این صورت خواسته های اهالی ترکمن صحرا تعجیل خواهد شد و در اولویت دولت مردان قرار خواهد گرفت,دولتمردان به این نکته توجه نمایند,ترکمنها و اهلسنت ایران در دور اول و دوم قاطعانه از دکتر روحانی حمایت کردند و آرای آنان نقش بسزایی در به قدرت رسیدن روحانی داشته است,اگر آرای اهلسنت حتی آرای ترکمنها را از سبد روحانی کسر کنیم, رفتن وی به پاستور سخت بود,پس بنابراین خواسته ترکمنها را استانداری در اولویت قرار بدهد.


اولکامیز- آیا نمایندگان مجلس از ترکمن صحرا(طیار-غراوی-نورقلی پور)بصورت مشترک در خصوص انتصابات و خواسته های قانونی مردم ترکمن صحرا نشست مشترکی داشته اند؟
بیات -اگر منظورتان با مجمع تدبیروامید باشد,متاسفانه به صورت دسته جمعی ,خیر, نشستی نداشتیم.البته با حضور دو تن از نمایندگان در تهران , قبل از انتخابات ریاست جمهوری با اعضای ارشد مجمع دیدار داشته اند و اما بصورت انفرادی با هر کدام از بزرگواران(نمایندگان)نشست داریم,حتی با دیگر نمایندگان استان نیز رایزنی هایی در خصوص انتصابات و مشکلات گلستان داشتیم.

* لطیف ایزدی ، عضو مجمع تدبیر و امید ترکمن صحرا


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE پیام تسلیت اولکامیز به قدیر و ابراهیم کریمی
جناب آقای قدیر و ابراهیم کریمی درگذشت مادر عزیزتان را به شما و خانواده داغدارتان...

یادداشت

آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..
IMAGE قانون بودجه و رقص اعداد در فضای مجازی

عصر ایران - مهرداد خدیر : همین چند سال پیش مردم چندان ازلایحه بودجه سالانه سر در نمی آوردند و در رسانه های رسمی هم تنها اعدادی اعلام می شد که به خاطر بزرگ بودن حتی گاه قابل خواندن نبود ادامه مطلب ..
IMAGE امشب نوبت کجاست ؟

 به قلم یکی از کاربران اولکامیز : زلزله ی کرمانشاه و سرپل ذهاب سینه ها را به درد آورد. صحنه هایی را دیدیم که هیچگاه فراموششان نخواهیم کرد. بنابر عادت دیرین فکرش را نمی کردیم زلزله به این زودی و به... ادامه مطلب ..
IMAGE غارا یِل

اولکامیز- طاهر عبدی راد: گیجأنینگ بیر ماحالئ بۇلوپ .تۇی سۇوولوپدئ.رحمان اۇل گیجأنی دۇسی یاغمئرئنگ میخمانئ بۇلمالئ بۇلوپ ،تۇی یردن بیله لیکده یاریشدا بایراق آلان آطئ غارا یل بیلن ،یاغمئر لارا... ادامه مطلب ..
IMAGE در کنار مختومقلی

اولکامیز- از پل و رودخانه ی اترک که می گذرم نگاهم به چهار ستون وگنبدی در بالای آن نظر من وهر بیننده ای را به خود جلب می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا – قسمت اول

اولکامیز- مقاله ای از عبدالفغار علاقی صاحبنظر ادبیات عرفانی :   26 آذر سالروز وفات حضرت جلال الدین محمد بلخی معروف به حضرت مولانا است. این شب به شب عروس مشهوراست. شبی که مولانا به وصال حق رسید. در... ادامه مطلب ..
IMAGE علت العلل مسافرت به خارج

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا خیّرظالم ممکن است?!

اولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و... ادامه مطلب ..
IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

قبلاٌ هم عرض کردم بنده ادیب نیستم.استدعا دارم از بکار بردن جملات پرطمطراق خودداری فرمایید.این گونه ن...
سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.
راه نجات فقط دمکراسی واقعی با تمام ملزومات و ضروریات شناخته شده اش ، بخصوص تشکلهای حزبی با برنامه مش...
با احترام به طرفداران یاشولی گری ؛بهتر است بساط یاشولی لی گری قومی را برچینیم وبه شایستگان شهرستان ف...
تعجب بنده این است که قبل و حین انتخابات مختلف انواع فعالیت برای تشکیل گروه های یاشولی یا مصلاحت انجا...
آیا این سه نفر کاندیدای مورد اشاره قیم تمام کاندیداهای احتمالی دیگر هستند؟
یاشاسین استاد سارلی . آخون بهلکه هیچ وقت از رسول الله وصحابه کرام دلیلی برای هفت روز عزا گرفتن برای ...
فتنه گران کدام قشر جامعه هستند کسانی که به گرانی ومشکلات اقصادی اعتراض کردند یا قشر دیگه ی بودند الب...
خودم عقل دارم وخودم انتخاب میکنم لازم نیست کسی برام انتخاب کنه
با تشکر از دیدگاه این بزرگوار نکته ای مد نظر قرار میگیرد و سئوالی پیش می آید که معمولا در انتخاب هیئ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.