b_150_100_16777215_00_images_125.jpgکانال مختومقلی : دکتر مصطفی تانچ، استاد دانشگاه ترکیه : عصری که مختومقلی در آن می زیست بهترین آثار ادبی ترکمن به اوج خود رسید. این آثار و سخن ناب شاعر برای ما خیلی پرفایده است. سال های 17 و 18 میلادی برای نوشته و گردآوری های ادبی در ادبیات ترکمن ها سال های پرخاطره ای است و از ترکمن ها به عنوان یک دولت حیات بخش یاد می کند ولی در این زمان حکومت خان ها روی کار بود. 

حرکت های بس زیاد در تداوم حیات ادبی ترکمن لازم بود که این حرکت ها علی رغم مشکلات به سوی تعالی سوق داده شود. جنگ های متداول در بین ترکمن ها برای راحتی هرگز راهی را باز نخواهد کرد.
ترکمن ها نیز همپای ترک ها از پاداش بعضی از موارد بی بهره نبودند بین سال های 1747-1736 در ایران نادرشاه حکومت می کرد که همزمان با ان احمد درانی در افغانستان و از این طرف محمد رحیم برای اینکه ترکمن ها راحت زندگی کنند دست برادری دادند. ترکمن ها از نژاد اغوز که منسوب به ترک ها هستند می باشند پس جایگاه اصلی ترکمن ها به علت وجود نژادی آنها به اغوز وابستگی آنان به قوم ترک می باشد. قرن 18 میلادی بروز تشکل ترکمن و خودنمایی آنان از لحاظ ادبی و غیرتی است که جنگ جویی و دفاع از حیثیت به عنوان یک حرکت قومی ترکمن است. بیشترین سخنان و بهترین نمونه های ادبی مختومقلی برگرفته از پدرش دولت محمد آزادی است چرا که مختومقلی به عنوان یک شاعر کلاسیک مطرح است و این مختومقلی را در چارچوب عشق ترکمن ها قرار داده و سخنان حیات بخش مختومقلی تداوم شاگردی از پدر بزرگوارش آزادی می باشد.
اشعار مختومقلی برای گوش ترکمن ها یک صدای دلنشین و زبانی گویا است یعنی این که ترکمن ها را با شادی تمام به بلندای ادبی هدایت کرده و می کند. شعر شاعر به عنوان یک سخن موزون در بین خوانندگان ترانه سرایی شده استا.
مختومقلی شاعری است که در بین نوشته هایش ترکمن و ترکمنستان را زنده کرده و در شکوفایی زبان ترکمنی نقش خوبی ایفا نموده است. اشعار زیاد مختومقلی در باب انسان و بهترین انسانها و مرد و نامرد رقم می خورد. در اشعارش انسان ها را به راه راست هدایت کرده، لازم و ملزوم بودن دین را برای انسانها بازگو می کند و دعوت به دین در سرتاسر دیوان او دیده می شود.
شاعر در زمان خود از خواجه احمد یساوی نیز استفاده های زیادی برده و به عنوان خواجه خود قرار داده است.
دین و تصوف را به عنوان سرمنشاء رسیدن به خدا و دنیا را به عنوان فانی بودنش بارها متذکر گشته که بیشترین اشعار مختومقلی در این باب ها می باشد و دنیا را یک حرکت گذرا دانسته که نباید از آن طمع خاصی داشته باشیم.
مختومقلی می گوید این دنیا فانی است،
وقتی دنـیا فـانی است از جـمع کـردنش بگذر
عمرت را بر باد نده، دنیا را نمی توانی گول بزنی
ریـشه این دنـیا پـژمـرده است و مـی گـذرد.
تولد و وفات مختومقلی
مختومقلی به سال 1730 میلادی به دنیا آمده، در سال 1780 دار فانی را وداع گفته است در میان ترکمن ها تولد او را به سال 1733 می دانند.
مهارت شاعر در زبان های دیگر چون فارسی و عربی قابل ستایش است چرا که او از دیوان شعرایی چون نظامی بهره برده است.
او بنا بر علاقه خود راه و روش عرفانی را برگزیده، دنبال روی اهل دل بوده و درویشان را نیز بسیار ستوده است و استعانت از اولیا و مدد خواستن را در خور عدت عرفانی خود قرار داده و اشعاری در خاص این مطالب سروده است.
وی در سال 18 میلادی ترکمن ها را در ادبیات معنوی خود گنجانده است علاوه بر مسایل دینی در سیاست و وطن خواهی مختومقلی زبانزد خاص و عام بوده و افکار حماسی خود را در این زمینه در دیوانش قلم فرسایی کرده است.
آثار قرن 18 میلادی که مختومقلی ان را بنا نهاده هنوز هم که هنوز است در بین ترکمن ها مثال شده و این آوازه حتی به سرزمین ترک ها نیز رخنه کرده و ترک ها هم از لابه لای این آثار بهره ها برده اند.
باز هم به قرن 18 برمی گردیم شعرای زیادی در ادبیات غنی ترکمن قلم فرسایی کرده اند از جمله دولت محمد آزادی- عندلیب- معروفی- شاه بند- غایبی و ....
قرن 18 نهایت اوج ادبیات ترکمن می باشد که این تجلی ادبی به ترک ها نیز سرایت کرده است. این حرکت کلاسیکی در عرفان و تصوف ترک ها نقش خیلی مهمی را مبرهن ساخت.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...
با سلام

به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی د...
خیلی ممنون حاج قوجق قلی یگن واقعأ راست گفته اید
خیلی ممنون عالی توصیف کرده اید
خداوند حفظشان کند حاج آخوند نوری زادرا فرزندخلف استاد محمد آخوند نوری زاد . درسایه وحدت ائمه جمعه وم...
با سلام ، همچنین نیازمندیم به تفکر نو از جانب مسولین شهر به حاشیه رانده شده گنبد کاووس. چرا تعداد با...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.