b_150_100_16777215_00_images_125.jpgکانال مختومقلی : دکتر مصطفی تانچ، استاد دانشگاه ترکیه : عصری که مختومقلی در آن می زیست بهترین آثار ادبی ترکمن به اوج خود رسید. این آثار و سخن ناب شاعر برای ما خیلی پرفایده است. سال های 17 و 18 میلادی برای نوشته و گردآوری های ادبی در ادبیات ترکمن ها سال های پرخاطره ای است و از ترکمن ها به عنوان یک دولت حیات بخش یاد می کند ولی در این زمان حکومت خان ها روی کار بود. 

حرکت های بس زیاد در تداوم حیات ادبی ترکمن لازم بود که این حرکت ها علی رغم مشکلات به سوی تعالی سوق داده شود. جنگ های متداول در بین ترکمن ها برای راحتی هرگز راهی را باز نخواهد کرد.
ترکمن ها نیز همپای ترک ها از پاداش بعضی از موارد بی بهره نبودند بین سال های 1747-1736 در ایران نادرشاه حکومت می کرد که همزمان با ان احمد درانی در افغانستان و از این طرف محمد رحیم برای اینکه ترکمن ها راحت زندگی کنند دست برادری دادند. ترکمن ها از نژاد اغوز که منسوب به ترک ها هستند می باشند پس جایگاه اصلی ترکمن ها به علت وجود نژادی آنها به اغوز وابستگی آنان به قوم ترک می باشد. قرن 18 میلادی بروز تشکل ترکمن و خودنمایی آنان از لحاظ ادبی و غیرتی است که جنگ جویی و دفاع از حیثیت به عنوان یک حرکت قومی ترکمن است. بیشترین سخنان و بهترین نمونه های ادبی مختومقلی برگرفته از پدرش دولت محمد آزادی است چرا که مختومقلی به عنوان یک شاعر کلاسیک مطرح است و این مختومقلی را در چارچوب عشق ترکمن ها قرار داده و سخنان حیات بخش مختومقلی تداوم شاگردی از پدر بزرگوارش آزادی می باشد.
اشعار مختومقلی برای گوش ترکمن ها یک صدای دلنشین و زبانی گویا است یعنی این که ترکمن ها را با شادی تمام به بلندای ادبی هدایت کرده و می کند. شعر شاعر به عنوان یک سخن موزون در بین خوانندگان ترانه سرایی شده استا.
مختومقلی شاعری است که در بین نوشته هایش ترکمن و ترکمنستان را زنده کرده و در شکوفایی زبان ترکمنی نقش خوبی ایفا نموده است. اشعار زیاد مختومقلی در باب انسان و بهترین انسانها و مرد و نامرد رقم می خورد. در اشعارش انسان ها را به راه راست هدایت کرده، لازم و ملزوم بودن دین را برای انسانها بازگو می کند و دعوت به دین در سرتاسر دیوان او دیده می شود.
شاعر در زمان خود از خواجه احمد یساوی نیز استفاده های زیادی برده و به عنوان خواجه خود قرار داده است.
دین و تصوف را به عنوان سرمنشاء رسیدن به خدا و دنیا را به عنوان فانی بودنش بارها متذکر گشته که بیشترین اشعار مختومقلی در این باب ها می باشد و دنیا را یک حرکت گذرا دانسته که نباید از آن طمع خاصی داشته باشیم.
مختومقلی می گوید این دنیا فانی است،
وقتی دنـیا فـانی است از جـمع کـردنش بگذر
عمرت را بر باد نده، دنیا را نمی توانی گول بزنی
ریـشه این دنـیا پـژمـرده است و مـی گـذرد.
تولد و وفات مختومقلی
مختومقلی به سال 1730 میلادی به دنیا آمده، در سال 1780 دار فانی را وداع گفته است در میان ترکمن ها تولد او را به سال 1733 می دانند.
مهارت شاعر در زبان های دیگر چون فارسی و عربی قابل ستایش است چرا که او از دیوان شعرایی چون نظامی بهره برده است.
او بنا بر علاقه خود راه و روش عرفانی را برگزیده، دنبال روی اهل دل بوده و درویشان را نیز بسیار ستوده است و استعانت از اولیا و مدد خواستن را در خور عدت عرفانی خود قرار داده و اشعاری در خاص این مطالب سروده است.
وی در سال 18 میلادی ترکمن ها را در ادبیات معنوی خود گنجانده است علاوه بر مسایل دینی در سیاست و وطن خواهی مختومقلی زبانزد خاص و عام بوده و افکار حماسی خود را در این زمینه در دیوانش قلم فرسایی کرده است.
آثار قرن 18 میلادی که مختومقلی ان را بنا نهاده هنوز هم که هنوز است در بین ترکمن ها مثال شده و این آوازه حتی به سرزمین ترک ها نیز رخنه کرده و ترک ها هم از لابه لای این آثار بهره ها برده اند.
باز هم به قرن 18 برمی گردیم شعرای زیادی در ادبیات غنی ترکمن قلم فرسایی کرده اند از جمله دولت محمد آزادی- عندلیب- معروفی- شاه بند- غایبی و ....
قرن 18 نهایت اوج ادبیات ترکمن می باشد که این تجلی ادبی به ترک ها نیز سرایت کرده است. این حرکت کلاسیکی در عرفان و تصوف ترک ها نقش خیلی مهمی را مبرهن ساخت.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

کارِ کارگر ، قربانی تکنولوژی کاراندو

اولکامیز- عظیم قرنجیک: تمدن بشری سامان یافته کار است . تاکنون هر فردی در جهان ، هویت خود را در رابطه با کارش تعریف کرده و این پندار ، که هر فردی خودش را "شهروندی سودمند " تلقی نماید ، در شخصیت ملی... ادامه مطلب ..
Zenan men

  اولکامیز- شعری زیبا در باره زنان ادامه مطلب ..
IMAGE به یاد مرحوم حاجی محمد کر

 اولکامیز- لطیف ایزدی : یک سال از وفات حاجی محمد کر گذشت . ظهرگاه یکشنبه سوم تیرماه 97 به همت خانواده بزرگوارش اولین سالگرد وی با حضور سبز اقوام و خویشان و یارانش برگزار میشود. ادامه مطلب ..
IMAGE پایان نوشتن !

اولکامیز- امان محمد خوجملی : فعال سیاسی و رسانه ای ترکمن صحرا :  گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که اختیار تصمیم نهایی آن دست خودِ آدم نیست انسان مجبور می شود اطاعت کند یا تبعات احتمالی مترتب بر... ادامه مطلب ..
به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

سلام وخسته نباشید سردارجان هرجا بازی کنی انشالله موفق باشید برای ما ایرانیها ومردم ترکمن صحرا افتخار...
دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.