b_150_100_16777215_00_images_nevisandegan_khojemli.jpg اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند که خود مایه مباهات و افتخار است. دراصل این نوع زندگی نیاز واقعی کشور هم هست. چون ثبات و آرامش و نظم و قانون پیش نیاز توسعه و آبادانی است که اگر نباشد مشکل ایجاد خواهد کرد.

علاوه بر آن دولت هم با برگزاری جلسات وحدت و برادری در هفته وحدت که به خاطر ولادت با سعادت پیامبر گرامی اسلام نامگذاری شده است تلاشهای وافری را انجام می دهد. اما وقتی پای عمل به میان می آید نقصان زیادی دیده می شود که ادعای مسئولان را زیر سئوال می برد. بنده برای اینکه بدون سند سخنی گفته نباشم مواردی را بر می شمارم باشد که طرفداران وحدت به آن جواب دهند که چرا محقق نمی شود ؟

گفته می شود یک چهارم جمعیت کشور را اهل سنت تشکیل می دهند. اگر مسئولیت های اداره امور کشور عادلانه تقسیم شود یک چهارم مسئولان کشور از اهل سنت باید باشند. اما عملاً اینطور نیست. بعد از انقلاب علیرغم ادعاهای فراوان هیچ یک از نخبگان اهل سنت به وزارت نرسیده اند. اگر اشتباه نکنم هیچ یک از اهل سنت ایران به استانداری نرسیده اند. حتی استانهای سنی نشین کشور مانند کردستان و بلوچستان و گلستان وهرمزگان و بوشهر خراسان رضوی که جمعیت قابل توجهی از آنها را اهل سنت تشکیل می دهند .

درمیان روحانیون اهل سنت مولوی عبدالحمید چهره شناخته شده ای است. همیشه هم مردم را به کارهای قانونی و مسالمت آمیز دعوت و درانتخابات مختلف هم مردم را به شرکت گسترده در انتخابات دعوت می نماید. هرجا هم برای حکومت مشکلی پیش آمده مانند گروگان گیری و امثال آن برای حل آن کمک کرده است. ایشان نه خود مختاری می خواهد نه تجزیه طلبی و نه کار غیر قانونی دیگر. چرا دولت و حکومت به خواست ایشان گوش نمی کنند؟ خواست او و دیگر اهل سنت ایران اجرای کامل و بدون تنازل قانون اساسی و مشارکت در اداره امور کشورمی باشد. این خواستها کجایش ایراد دارد که از اجرای آن خودداری می شود. تازه مولوی عبدالحمید بعداز اینهمه همکاری و مساعدت می گوید: محدودیتهای من بیشتر شده است من فقط اجازه دارم به شهرهای تهران و قم سفر نمایم و به دیگر جاهای ایران اجازه ی مسافرت ندارم.

خیلی از برادران شعار وحدت و برادری سر می دهند، جلسه و کنفرانس می گذارند. ولی به اهل سنت حتی در شهرهای خودشان اعتماد نمی کنند. حدود چهل سال از پیروزی انقلاب می گذرد اما به ما اجازه داده نشده است ما در گنبد یک فرماندار ترکمن داشته باشیم. خواست این برادران اتحاد همه با من است نه اتحاد همه با هم. اگر شما راست می گویید اجازه بدهید اهل سنت ایران در تهران یک مسجد داشته باشند تا نمازهای جمعه،عید فطر و قربان را آنجا بخوانند. فکر نکنم مشکلی ایجاد شود.

حمید رضا جلایی پور عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت به نقل از مجله مهر نامه که در سال 1393 در سایت اولکامیز منتشر شد گفته بود، شیعیان ما در لندن حدود 25 تا مسجد و هیئت و روضه دارند ولی در تهران اجازه ندادیم اهل سنت یک مسجد داشته باشند.

علاوه بر این چند ماه جلوتر شاعری به نام عالی مقام در یک فایل صوتی و تصویری در تلگرام پخش شد گفته بود، ما در اوایل انقلاب به اتفاق مرحومان آیت الله مهدوی کنی و واعظ طبسی که من هم آن موقع در وزارت خارجه کار می کردم در هفته وحدت برای تبلیغ به هندوستان رفته بودیم و در آنجا بعد از سخنرانی آقای مهدوی کنی یکی از حضار از او پرسید شما چرا اجازه نمی دهید اهل سنت ایران در تهران یک مسجد داشته باشند؟ این دو بزرگوار مانده بودند که چه بگویند!

بعد واعظ طبسی گفت: برادران ما نیازی به مسجد مستقل ندارند آنها می توانند در مسجد ما نماز بخوانند. او در جواب ایشان گفت: اشکال ندارد یک بار هم شما در مسجد آنها نماز بخوانید.

این شاعر می گفت: من بعد از چهل سال هنوز جواب این سئوال را نگرفتم که داشتن یک مسجد برای اهل سنت در تهران چه مشکلی ایجاد می کند. اینها دم خروسهایی است که باور مدعیان وحدت را مشکل می کند. به نظرم معیار قانون باشد و همه به آن پایبند باشند دیگر مشکلی بنام وحدت و تفرقه نخواهیم داشت.

* رئیس حزب اتحاد ملت ایران اسلامی شاخه گنبد 19/9/1396.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - علی

    طیب الله انفسکم

  • مهمان - ابو عمار

    چون شما مورد اطمینان نیستید

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...
با سلام

به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی د...
خیلی ممنون حاج قوجق قلی یگن واقعأ راست گفته اید
خیلی ممنون عالی توصیف کرده اید
خداوند حفظشان کند حاج آخوند نوری زادرا فرزندخلف استاد محمد آخوند نوری زاد . درسایه وحدت ائمه جمعه وم...
با سلام ، همچنین نیازمندیم به تفکر نو از جانب مسولین شهر به حاشیه رانده شده گنبد کاووس. چرا تعداد با...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.