b_150_100_16777215_00_images_nevisandegan_khojemli.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و هم حق دیگران را بخورد؟ به نظرم جواب این سئوال منفی است. چون این کار به ماهیت انسان برمی گردد. اگر انسان ماهیتش خوب باشد کار خوب می کند، اگر ماهیتش بد باشد کار بد می کند. حد اقلش این است که این کار همزمان صورت نمی گیرد. ممکن است یک انسان یک زمان آدم بد اخلاق و بدکار و ظالم بوده باشد که به دیگران ظلم می کرده است. اما ممکن است در آخر عمر توبه کند وبه یک آدم خیّر و نیکوکار تبدیل شود. عکس قضیه هم صادق است. ممکن است یک آدمی یک زمانی خوب بوده باشد و حالا بد و ظالم و ستمکار شده است. اما هر دوتای اینها هم زمان ممکن نیست. مگر اینکه آنرا برای فریب دیگران یا برای یک هدف دیگر انجام دهد.

ماهیت انسان یا خوب است یا بد، چون هم خوب و هم بد نمی تواند باشد. خوب و بد به ماهیت جداگانه ای تعلق دارد. چون ما به قول فلاسفه ظلم خوب و بد نداریم. ظلم بد است وبدی ازش جدا نمی شود.عدل هم همینطوری است.ما عدل خوب و بد هم نداریم. عدل خوب است خوبی ازش جدا نمی شود. میان این دو منطقه حایل هم وجود ندارد. اگرازعدل خارج شویم وارد ظلم می شویم. اگراز ظلم خارج شویم وارد عدل می شویم. اگر انسان با هر نیتی ظلم نکند عادل است. با هر نیتی عدالت نورزد ظالم است. در یک جلسه ی دوستانه نشسته بودیم یکی از دوستان از یک پیمانکار ساختمانی تعریف و تمجید می کرد که ایشان یک فرد خیر و نیکوکار می باشد و همیشه به کارهای خیر کمک می کند. از قضا یکی از مهمانان همان جلسه آن پیمانکار را می شناخته است با نظر دوستمان مخالفت کرد و گفت: اولاً آن شخص خیّر نیست بلکه ظالم است چون در حق کارگران خود بسیار ظالمانه و بی رحمانه رفتار می کند.

گفت من پسرم در دست او دوسال کار کرد طبق قانون هر سال یک ماه مطابق قانون کار مرخصی با حقوق دارد اگر کارگرزمان مرخصی کار بکند کارفرما حقوقش را باید دو برابر حقوق عادی پرداخت بکند. ولی او این کار را نمی کند همان حقوق معمولی را می دهد. از کارگران به جای هشت ساعت بیشتر از هشت ساعت کار می کشد ولی چیزی اضافه نمی دهد. رفتارش هم بسیار غیر انسانی است. خواهش می کنم به این انسانهای ثروتمند و ظالم و بی رحم خیّر نگو تا مردم به خیرین بدگمان نشوند. اینها حق کارگران را می خورند یا کامل نمی دهند ولی در عوض به آدمهای مثل شما اندک کمکی می کنند تا اسم خیّر روی خود بگذارند. او درادامه گفت: اگر فرزند خودت در دست او کار می کرد می دانستی ظلم یعنی چه؟ اینها با کارگران مانند حیوانات رفتار می کنند و بویی از انسانیت ندارند.

البته وضعییت بازار کار طوری است که به علت بیکاری زیاد جوانان و کمبود کار شرایط به ضرر کارگران تمام می شود و کارفرمایان هر طور که خواستند می توانند با کارگران رفتار نمایند. چون هیچ دغدغه ای از کمبود کارگر ندارند همواره با تهدید اخراج می توانند کارگران را تحت فشار قرار دهند. در واقع همین شرایط یک طرفه است که اصلاح رفتار بعضی از کارفرمایان را بلاموضوع می کند.اما موضوع دیگر این است که آن چیزی را کارگران ظلم و بی عدالتی می نامند ممکن است کارفرما ظلم تلقی نکند و آنرا یک رفتار عادی بداند. چون هر کس از منظر خود بدان می نگرد.

ظلم بودن یا نبودن آن زمانی مشخص می شود که ما ازمنظر اخلاق از بیرون بی طرفانه داوری کنیم. اگرکارفرما رفتار خویش به کارگران را توسط دیگران به فرزندان خود روا بدارد و آنرا تحمل کند و اعتراض نکند عادلانه است. اگر به فرزندان خود روا ندارد و معترض شود معلوم است که ظلم و بی عدالتی صورت گرفته است. یعنی قائده طلایی اخلاق این است که آنچه به خود می پسندی به دیگران به پسند و آنچه به خود نه پسندی به دیگران مپسند. آیا ما حاضریم قائده طلایی اخلاق را رعایت وهمه را فرزندان خود فرض نماییم؟ اگر همه این اصل طلایی را رعایت کنند مشکلی ما کمتر خواهد بود. ولی باید قبول کنیم وضعیت کارگران فاجعه بار است. بنده خودم درتابستان گذشته در یک کافه غذا می خوردم از قضا در کنار همان کافه کارگران برای یک ساختمان دیگر کار می کردند. دو تا کارگر مرتب می آمد ازصاحب کافه آب سرد طلب می کردند. من به آنها گفتم: مگر اربابتان آب سرد ندارد. او در جواب من گفت: نه. گفت: او(ارباب) حتی آب سرد راهم به گردن خودِما انداخت. گفتم: چقدر دستمزد می گیرید؟ گفت: روز 25 هزار تومان. گفتم: می گویند دستمزد کارگران ساختمانی روزی چهل تا پنجاه هزار تومان است. گفت: نه. ما همین را هم با زور پیدا می کنیم .بعضی کارگران اگر بیکار باشند روزی 20 هزار تومان هم می روند. گفت: وضع کارگران خیلی خراب است. اگر یک بار مریض شویم دستمزد یک هفته ی ما از بین می رود. آیا کارگران پناهگاهی غیر از خدا کسی را دارند؟!!!24/9/1396.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - عبدالجلیل

    اینکه کارگران پناهگاهی غیراز خدا ندارند به دولت مردان بگویید که نه بیمه هستند نه جز افراد دهک پایین همردیف کمیته امدادی یا بهزیستی قرار میگیرند به اینا میگن کارگران روز مزد یا فصلی . که اصلا پناهگاهی هنوز پیدا نشده ای یه نهادی تشکیل میشد تا از آنها حمایت میکرد ازاین کارگران درمنطقه ما خیلی خیلی زیاد است .

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...
با سلام

به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی د...
خیلی ممنون حاج قوجق قلی یگن واقعأ راست گفته اید
خیلی ممنون عالی توصیف کرده اید
خداوند حفظشان کند حاج آخوند نوری زادرا فرزندخلف استاد محمد آخوند نوری زاد . درسایه وحدت ائمه جمعه وم...
با سلام ، همچنین نیازمندیم به تفکر نو از جانب مسولین شهر به حاشیه رانده شده گنبد کاووس. چرا تعداد با...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.