b_150_100_16777215_00_images_607261_107.jpgاولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. بیشترهم طبقه ی متوسط را هدف قرار داده است که حامی خودش است. البته بنده در این خصوص قصدم تحلیل بودجه نیست چون هیچگونه تخصصی در این خصوص ندارم. اما چرا سالانه باید حدود نه میلیون نفر به خارج مسافرت بکنند.اگر آنچه که در رسانه ها منتشر شده است درست باشد. خیلی از مسافرتها طبیعی است. چون یک عده ای برای دکتر و درمان و معالجه ی بیماری خود به خارج مسافرت می کنند، عده ای برای ضرورتهای کاری و عده ای برای تجارت و خرید کالا و عده ای برای بازدید از فرزندان و غیره. به هرحال مقداری از این مسافرتها طبیعی و عادی است که نمی شود از آن ایراد گرفت.

اما چرا این همه آدم به ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس برای تفریح باید بروند؟ دلیلش این است که ما این همه امکانات و تفریحات کنار دریا و ساحل را با جدا سازی زن و مرد برای استفاده از مردم حرام کردیم. اگر ما به این شکل فیزیکی و با زور جلو گناه مردم را بگیریم. آنها هم می روند به خارج همان کارها را در آنجا انجام می دهند. آنها به اصطلاح هم گناه مورد نظر حکومت را مرتک می شوند و هم ارز مورد نیاز مملکت را به دیگران تقدیم می کنند. اگر بد بینانه به قضیه نگاه و بگوییم همه دنبال عیش و عشرت هستند. نظام با این کار خود جلوی گناه مردم را نگرفته بلکه جای آنرا عوض کرده است. با محدودیت بیشتر، نه مردم مسلمانتر می شوند نه آزادی بیشتر، دین و دیانت را از بین می برد. مگر با آزادی تفریحات و انواع آزادی دیگر دین در اروپا و امریکا از بین رفته است؟

گفته می شود بعد از رنسانس در طول پانصد سال گذشته انواع و اقسام کتابها و مقالات و مجلات با عمیقترین محتواها نه بوسیله افراد عادی بلکه بوسیله دانشمندان و فیلسوفان علیه دین نوشته شده است آنهم با تیراژ میلیونی، آنهم نه یک سال دو سال بلکه صدها سال. اما نه تنها دین از بین نرفته است بلکه دین در جای خود ایستاده است. فقط در جاهایی که مانند علم و سیاست تخصص نداشته است، دست برداشته است. یا پاره ای از ادعاهای بیمورد را کنار گذاشته است. اگر در فضای آزاد علیه دین دانشمند و فیلسوف تربیت شوند در همان فضا طرفداران دین هم رشد می کنند و جواب مخالفان را می دهند. این تضارب آرا و اندیشه ها سبب پویایی جامعه می شود. کسی هم نمی تواند بنام دین و مذهب یا بنام سکولاریسم و لیبرالیسم سر مردم کلاه بگذارد و برای خود دکان باز کنند. متاع کسانی در میدان باقی خواهند ماند که کیفیت لازم را داشته باشد و متاع بی کیفیت و پهلوانهای پنبه ای خود بخود از بین می روند.

الان موقعیت پاپ را نگاه کنید خارج از سیاست چقدر تاثیر گذار است اگر به حکومتها تاثیر نگذارد به ملتها می گذارد. چقدر مردم برای دیدنش صف می کشند؟ مگر پاپ زور سیاسی دارد؟ قدرت پاپ معنوی است آنهم در پرتو دینداری مردم. اگر در امریکا یک کاندیدای ریاست جمهوری بگوید من دین ندارم رای آوریش مشکل است. گرچه دین از سیاست هم جداست. چه کسی می تواند بگوید دین مردم ترکیه از مردم ایران ضعیفتر است. آنجا ساحل دریا برای زن و مرد آزاد است و در اینجا قدغن. چه کسی می تواند بگوید جمعیت مساجد ترکیه کمتر ازمساجد ایران است آنجا قمارخانه ها و مشروب فروشیها دایر است ولی اینجا نه. اگر به دین بار اضافی زده نشود و پیرایه هایش پیراسته شود در جایگاه واقعی خود قرار گیرد هیچ آزادی نمی تواند دین را از بین ببرد و در جاهای دیگرهم از بین نبرده است و هر کس و هر نهادی در جای مناسب خود ایستاده اند.

ایران برای جلو گیری سرمایه هایش می تواند از این تجربه ها استفاده کند. قدرت را در جایی بکار ببرد که بدان نیاز است. نه در عرصه ی دین و فرهنگ که عرصه ی معنویت و اعتقادات است. آزاد بودن ساحل دریا در ایران به دینی بودن حکومت ایران هیچ صدمه ای نمی زند همچنانکه نماز نخواندن و روزه نگرفتن عده ی کثیری از مردم به دینی بودن حکومت صدمه نمی زند. چون اینها گناهان شخصی است. تنها راه برای دیندارکردن مردم و حفظ دین کارهای عمیق فرهنگی است که قبل از انقلاب افرادی مانند آیت الله طالقانی و مهندس بازرگان و دکتر شریعتی و شهید مطهری و علامه طباطبایی و دیگران انجام می دادند و در حال حاضرهم افرادی مانند دکتر سروش و مصطفی ملکیان و دکتر محسن کدیور و محمد مجتهد شبستری و دیگران انجام می دهند. 26/9/1396.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...
با سلام

به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی د...
خیلی ممنون حاج قوجق قلی یگن واقعأ راست گفته اید
خیلی ممنون عالی توصیف کرده اید
خداوند حفظشان کند حاج آخوند نوری زادرا فرزندخلف استاد محمد آخوند نوری زاد . درسایه وحدت ائمه جمعه وم...
با سلام ، همچنین نیازمندیم به تفکر نو از جانب مسولین شهر به حاشیه رانده شده گنبد کاووس. چرا تعداد با...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.