b_150_100_16777215_00_images_4423.jpgاولکامیز- مقاله ای از عبدالفغار علاقی صاحبنظر ادبیات عرفانی :   26 آذر سالروز وفات حضرت جلال الدین محمد بلخی معروف به حضرت مولانا است. این شب به شب عروس مشهوراست. شبی که مولانا به وصال حق رسید. در مرگ ایشان مسلمان و مسیحی و یهودی و بی دین و کافر همه گریستند. در این مقاله سعی دارم بارزترین ویژگی ایشان یعنی انسان دوستی آن حضرت را خدمتتان معرفی کنم.  کلمه هیومنیزم به معنای انسان دوستی، اولین بار توسط فلاسفه روم باستان به کار رفت. اما این کلمه بعد از قرن 16 کاربرد وسیع پیدا کرد. هیومنیزم که برای فلاسفه حکم مدار روشنگری پیدا کرده بود و در تمام دنیا بحث غالب شد، بر این اعتقاد بود که تمام مسائل بشری توسط خود بشر قابل حل است، آنها انسان را در مرکز توجه قرار داده، خدا و دین را کاملا از این مدار خارج کرده بودند. مکاتب آتئیسم، ماتریالیسم و مارکسیسم خود را به عنوان مکاتب هیومنیست معرفی میکنند.معرفی مولانا که قلبش از عشق الهی پر شده بود و اعتقادش بر این بود که اگر این عشق الهی بر جامعه تاثیر بگذارد، مسائل بشری قابل حل است، به عنوان یک هیومنیست، اشتباه است. چون که در پایه و اساس افکار او عشق الهی، بندگی حقیقی، تحمل و بردباری وجود داشت. 

امروزه کلمه هیومنیزم فارغ از معنی فلسفی آن که بیشتر توسط فلاسفه بیان می شود، به معنی تحمل و بردباری نیز به کارمی رود. 

عشق الهی:

عشق در پایه و اساس انساندوستی مولانا جایگاه ویژه ای دارد. او ماهیت عشق و جایگاه آن در زندگی انسان را با توجه ویژه ای تبیین کرد. ارتباط انسان با آن قدرت نامحدود(خدا) فقط از طریق عشق پدید آمده است. 

در نزد مولانا، عشق اساس زندگی است، خود حیات و هدف خلق کائنات است.

بر طبق منابع معتبر در یک حدیث قدسی آمده است که " اگر تو نبودی، حیات و زندگانی را خلق نمی کردم"

یعنی تنها هدف خلق زندگانی و حیات و بودن، عشق الهی به پیامبر عزیزمان بوده است. مادامی که بودن انسان خود عشق است، نقطه نهایت عشق که همان عشق الهی است، نیز بالاتر از هر چیزی صاحب ارزش است. مولانا براساس همین فلسفه، در صدها بیت از عشق الهی بحث می کند.

مولانا در لا به لای بیت هایش در مثنوی معنوی این نکته را گوشزد می کند که این تقدیر الهی بود که در بین انسان ها عشق را به وجود آورد. اگر عشق نبود، آفرینش نیز نبود. بالا بردن مرتبه حیات بوسیله جاندار کردن بیجان، فقط بوسیله عشق ممکن است. عشق اصل اولیه آفرینش، بلوغ و توسعه است. 

بر طبق نظر مولانا، ماهیت ایده آل انسان وقتی حاصل می شود که هم در جایگاه عاشق و هم در جایگاه معشوق باشد، یعنی هم دوستدار خدا بوده و هم خدا او را دوست داشته باشد. 

در اینجا مولانا فلسفه دیگری ازعشق را خلق میکند انسان کامل کسی است که این عشق را در تمام منیت خود داشته و با آن زندگی کند.

انسان عشق را در جان خود می یابد و همان جاست که با دوست حقیق خود(ذات اقدس) ملاقات و صحبت خواهد کرد. او این خاصیت را اینچنین توصیف میکند:

" عاقبت جوینده یابنده بود"

و نیز در فیه ما فیه می فرمایند که: همه چیز را تا نجویی نیابی، جز این دوست (خدا)را تا نیابی نجویی

انسان کامل :

انسان کامل، انسانی در افق کمال است و در دین نیز به آن اشاره شده است. تا به امروز هدایت انسان ها به سوی حق غیر قابل تفکیک(خدا) بوسیله همین انسانها نمایندگی شده است. به این اعتبار است که هر قطعه ای از مکان و هربخشی از زمان همان قدر که به آب و هوا نیاز دارد به انسان کامل نیز نیاز دارد. چون که انسان کامل جانشین خدا بر روی زمین است. در حقیقت هر انسانی در محیط خودش کامل است و کمال او نیز وابسته به استعداد و معرفت و تلاش بوده و متناسب با آن است.

کامل ترین انسان از بین انسان های کامل نیز تابلوی افتخار آفرینش، حضرت محمد مصطفی می باشند. ادامه دارد . . .  

 


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...
با سلام

به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی د...
خیلی ممنون حاج قوجق قلی یگن واقعأ راست گفته اید
خیلی ممنون عالی توصیف کرده اید
خداوند حفظشان کند حاج آخوند نوری زادرا فرزندخلف استاد محمد آخوند نوری زاد . درسایه وحدت ائمه جمعه وم...
با سلام ، همچنین نیازمندیم به تفکر نو از جانب مسولین شهر به حاشیه رانده شده گنبد کاووس. چرا تعداد با...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.