b_150_100_16777215_00_images_2253.jpgاولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان اسلام - چالش ها و راهکارها )) به بیان مطالبی می پردازند. مَخلص کلام این بزرگواران در این جلسه ی نخست، طرح این چند پرسش است: 

۱. برداشت از ایدئولوژی اسلام، نسبی است یا مطلق؟
۲. جوامع مختلف اسلامی، در سطح جهان ، این روزها ، پویا هستند یا ایستا؟
۳. علّت ضعف برخی جوامع اسلامی چیست: ضعف حکما و محافظه کاری آنان - ضعف علما - ضعف مردم - و ... ؟

🔸نگارنده در این مجال کوتاه، موضوع ایستایی یا پویایی اسلام و مسلمان ، یا - دین و دینمدار - را در سطح جزیی و محدود به ترکمن صحرای خودمان بررسی می کند:

۱- برگردیم به ۵۰ سال به ماقبل، ترکمن صحرا در محرومیّت کامل به سر می برد ، آن روزها چند حوزه علمیّه داشتیم ؟! ... آن روزها برای خواندن نماز جنازه در یک روستا ، مردم دچار مشکل می شدند و باید از دوردست ملّا می آوردند. با دیدن این وضعیّت پدر بزرگ ها نذر می کردند، اوّلین نوه ی خود را به حوزه علمیّه بفرستند تا ملّا شود ،...

۲- حدود ۲۰ سال پیش، در شهر ما گنبد کاوس کمتر شبی بود، که صدای اُرگ و جاز ، تا حدّاقل یک فرسخی نپیچد ، ... بعدها با فعّالیّت روحانیون ، مراسم های آنچنانی کمتر شد ، ...

۳- امروزه در اکثر شهرها و روستاهای ما کلاس های قرآن و احکام دینی ، ویژه ی برادران و خاصّ خواهران تشکیل می شود، ...
نماز جمعه درهمه ی شهرها و بعضی روستاهای ترکمن صحرا برگزار می گردد ، اکثر مساجد پُر و حتّی در حیاط مساجد صفّ بسته می شود ،...
تا باد چنین بادا

۴- بیشتر از ۱۰ سال است که " محفل فقهی علمای احناف ترکمن صحرا " شکل گرفته است و حوزه علمیّه ی حنفیّه گنبد به عنوان دفتر ارتباطات محفل فقهی انتخاب شد. هشت نفر از علما از مناطق مختلف، به عنوان شورای فقهی تصمیم گیری نهائی برگزیده شدند.

🔹 بعدها محفل فقهی ترکمن صحرا ، فراز و نشیب هایی داشته است. دفتر ارتباطات به روستای چنارلی حوزه علمیه ربّانیه، با مدیریت آخوند صلاح الدین گوکلان، انتقال یافت. محفل فقهی، طی این سالها ، در هر سال ۴ بار ، به عبارتی دیگر در هر فصل ، یکبار تشکیل جلسه می دهد.
در سال ۹۰ یکی از مهمترین جلسات محفل فقهی برگزار شد. در این جلسه "منشٵ اختلاف علما نسبت به احکام رؤیت هلال رمضان و روز عید" مورد تبادل نظر قرار گرفت و در نهایت * بیانیّه * صادر شد:

(( مسئله اعتبار یا عدم اعتبار اختلاف المطالع ، نه تنها در منطقه ما ، بلکه در تمام جهان اسلام در گذشته و حال بوده و هست .
http://www.mahfal.blogfa.com/post/67
و این مسئله اجتهادی است که هر دو نظریه ، از مجتهدین بزگوار نقل شده است .لذا محفل فقهی تا زمان بررسی بیشتر و صدور حکم قطعی از مردم مسلمان و فهیم می خواهد به حکم مقتدا و روحانی بزرگ منطقه خود عمل کنند . لذا تقوای کامل و احترام متقابل داشته ، از اهانت و ملامت جانب دیگر جداً بپرهیزند . و با دامن زدن به این اختلاف نظری ، باعث شعله ورشدن آن نشوند. ))

۵- در این چندسال اخیر ، از وقتی که تلگرام وارد صحنه شد، گروه ها و کانال های دینی مذهبی، روز به روز رونق یافت. اختلاف بر سر مساله ی ندای اولیای الهی و استمداد از ایشان به ویژه در فضای مجازی، جنجال برانگیز شده است. متٵسفانه شاهد " تکفیر " = "مسلمان را کافر گفتن" ؛ توسط برخی عمّامه به سرها شدیم .
در فضای حقیقی هم ، از پشت بعضی تریبون ها ، صدای "تکفیر" پیچیده است. بعضاً نوشته های تکفیری بین عموم در بعضی محافل عمومی پخش شد.

🔸اساس نیوز نوشت: " در حدود دو سال قبل و به دنبال توزیع یکی از کتاب های مروّج وهابیت در منطقه ترکمن صحرا که توسط افراد ناشناس و به صورت شبانه صورت گرفت، استاد الحاج قربان محمد آخوند اونق، امام جمعه اهل سنت بندرترکمن و عضو شاخص «محفل فقهی احناف ترکمن صحرا»، از چشم اندازی عالمانه و با نگاه «دعوت به معروف» به نقد و ارزیابی این اقدام پرداخت... "

🔹نگارنده ( ابوالیاس) بارها خواستار این موضوع شد که پدیده ی تکفیر در محفل فقهی مورد بررسی قرار گیرد . ابوالیاس منادی اتّحاد بوده است و در این راستا از نقد آرام و ملایم بعضی تریبونها، ابایی نداشته است.
قطعا بیانیّه ی دسته جمعی علمای ارشد منطقه " در مقابله با تکفیر " موثّر واقع خواهد شد و مردم فهیم ما را از دام منحرفین مصون خواهد داشت.

در خاتمه ی این گفتار می توان گفت:
ترکمن صحرا پویاست
پویاتر باد .
الهی آمین

ایلیم ، گونیم ، بولماسا
آییم گونیم دوغماسین

مختومقلی سوزله هرنه بیله نینگ
اوزینگه کملیگ بیل آیدمانی اوله نینگ
تاراشلاب شاغلاتغین گونینگه گله نینگ
سندن سونگقی لارا یادگار بولار
منبع - 
کانال دین برای ما ، ما برای دین


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE پیام تسلیت اولکامیز به قدیر و ابراهیم کریمی
جناب آقای قدیر و ابراهیم کریمی درگذشت مادر عزیزتان را به شما و خانواده داغدارتان...

یادداشت

آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE ترکمن صحرای ایستا یا پویا ؟!

اولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان... ادامه مطلب ..
IMAGE قانون بودجه و رقص اعداد در فضای مجازی

عصر ایران - مهرداد خدیر : همین چند سال پیش مردم چندان ازلایحه بودجه سالانه سر در نمی آوردند و در رسانه های رسمی هم تنها اعدادی اعلام می شد که به خاطر بزرگ بودن حتی گاه قابل خواندن نبود ادامه مطلب ..
IMAGE امشب نوبت کجاست ؟

 به قلم یکی از کاربران اولکامیز : زلزله ی کرمانشاه و سرپل ذهاب سینه ها را به درد آورد. صحنه هایی را دیدیم که هیچگاه فراموششان نخواهیم کرد. بنابر عادت دیرین فکرش را نمی کردیم زلزله به این زودی و به... ادامه مطلب ..
IMAGE غارا یِل

اولکامیز- طاهر عبدی راد: گیجأنینگ بیر ماحالئ بۇلوپ .تۇی سۇوولوپدئ.رحمان اۇل گیجأنی دۇسی یاغمئرئنگ میخمانئ بۇلمالئ بۇلوپ ،تۇی یردن بیله لیکده یاریشدا بایراق آلان آطئ غارا یل بیلن ،یاغمئر لارا... ادامه مطلب ..
IMAGE در کنار مختومقلی

اولکامیز- از پل و رودخانه ی اترک که می گذرم نگاهم به چهار ستون وگنبدی در بالای آن نظر من وهر بیننده ای را به خود جلب می کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا – قسمت اول

اولکامیز- مقاله ای از عبدالفغار علاقی صاحبنظر ادبیات عرفانی :   26 آذر سالروز وفات حضرت جلال الدین محمد بلخی معروف به حضرت مولانا است. این شب به شب عروس مشهوراست. شبی که مولانا به وصال حق رسید. در... ادامه مطلب ..
IMAGE علت العلل مسافرت به خارج

اولکامیز- امان محمد خوجملی : بودجه سال 1397 سرو صدای زیادی به راه انداخته است. دولت برای تامین بودجه ی خود برای عمران و آبادانی کشور دست به جیب مردم برده است. ادامه مطلب ..
IMAGE آیا خیّرظالم ممکن است?!

اولکامیز- امان محمد خوجملی : خیّر ظالم!! تناقض آمیز نیست؟ این سئوالی است گاهی پرسیده می شود. آیا ممکن است یک انسان هم خیّر باشد هم ظالم؟ همزمان هم کار خوب بکند و هم کار بد؟. هم به دیگران کمک بکند و... ادامه مطلب ..
IMAGE ای مهربانترین همدم من

اولکامیز- دلتنگم،دلتنگ لبخندهای شیرینت،دلتنگ دست های پیرت. دلتنگ آن روزها،که بودی،دلم بدجور هوای تو دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE نوشته یک نوجوان ترکمن در باره جام جهانی

اولکامیز- 184 روز باقیست تا شروع بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان یعنی " #جام جهانی"‌ .  به شروع جام جهانی روز به روز نزدیک میشویم و همه ی تیم ها در تکاپوی برنامه ریزی و هماهنگی تیم خود برای حضوری... ادامه مطلب ..
IMAGE قصه ی مادبزرگم

اولکامیز- مادر پدر من ان موقع که من نبودم وحتی از ان هم دیرینه زمانی که پدرم بسیار کوچک بوده از دنیا رفته است ادامه مطلب ..
IMAGE وحدت اسلامی از زاویه ای دیگر

 اولکامیز- گفتاری از امان محمد خوجملی* : کشور ما از فِرق، اقوام و مذاهب گوناگونی تشکیل شده است که در جای جای ایران بزرگ زندگی می کنند. اتفاقاً زندگی آرام و دوستانه و برادرانه هم با یکدیگر دارند... ادامه مطلب ..
IMAGE یادداشت "مدیرعامل خانه کتاب ایران" در پی درگذشت مدیر "کتابفروشی قابوس"

📝 "مجيد غلامی جليسه" مدیرعامل خانه کتاب ایران در یادداشتی درگذشت "مراد دردی قاضی" مدير كتابفروشی قابوس گنبدکاووس و از پیشکسوتان نشر فرهنگ و ادب ترکمن را تسلیت گفت. متن این یادداشت را در ادامه... ادامه مطلب ..
IMAGE اختلاف اسلوب اندیشه در گفتار و نوشتار

اولکامیز - کامبیز قجقی نژاد: این قرآن افراد بشر را به بهترین راه هدایت می کند. علم نیز قلب انسان را گشاده می گرداند البته علمی که توام با حکمت قرآنی باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE ابتذال سیاست در ورزش

اولکامیز- امان محمد خوجملی : نارکارآمدی سیاست درخودِ سیاست به خاطر انتصابات و انحصاراتی که در آن وجود دارد دقیقاً مشخص نمی شود. چون همه چیز را نمی شود دقیقاً با دیگر کشورها با بیان مصداقهای آن... ادامه مطلب ..
IMAGE نویسنده‌ی بزرگ برایان آلدیس

نشریه صحرا - نویسنده: دکتر یوسف آزمون / ترجمه از ترکمنی به فارسی توسط آنادردی عنصری : (نوشته زیر به مناسبت درگذشت برایان آلدیس شاعر و رمان نویس مشهور انگلستان به رشته تحریر درآمده است. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

قبلاٌ هم عرض کردم بنده ادیب نیستم.استدعا دارم از بکار بردن جملات پرطمطراق خودداری فرمایید.این گونه ن...
سلام اقای مدیر.واقعا مطلب دردناکی بود.مسوولان و خیرین شهر باید دست به کار شوند.
راه نجات فقط دمکراسی واقعی با تمام ملزومات و ضروریات شناخته شده اش ، بخصوص تشکلهای حزبی با برنامه مش...
با احترام به طرفداران یاشولی گری ؛بهتر است بساط یاشولی لی گری قومی را برچینیم وبه شایستگان شهرستان ف...
تعجب بنده این است که قبل و حین انتخابات مختلف انواع فعالیت برای تشکیل گروه های یاشولی یا مصلاحت انجا...
آیا این سه نفر کاندیدای مورد اشاره قیم تمام کاندیداهای احتمالی دیگر هستند؟
یاشاسین استاد سارلی . آخون بهلکه هیچ وقت از رسول الله وصحابه کرام دلیلی برای هفت روز عزا گرفتن برای ...
فتنه گران کدام قشر جامعه هستند کسانی که به گرانی ومشکلات اقصادی اعتراض کردند یا قشر دیگه ی بودند الب...
خودم عقل دارم وخودم انتخاب میکنم لازم نیست کسی برام انتخاب کنه
با تشکر از دیدگاه این بزرگوار نکته ای مد نظر قرار میگیرد و سئوالی پیش می آید که معمولا در انتخاب هیئ...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.