b_150_100_16777215_00_images_2253.jpgاولکامیز- محمد جان آخوند بهلکه :  وبسایت اساس نیوز ، فایل های ویدیویی از یک میزگرد علمی - دینی، نشر کرده است. در این میزگرد چند روحانی ترکمن و چند استاد دانشگاه، تحت عنوان: (( بررسی مسایل جهان اسلام - چالش ها و راهکارها )) به بیان مطالبی می پردازند. مَخلص کلام این بزرگواران در این جلسه ی نخست، طرح این چند پرسش است: 

۱. برداشت از ایدئولوژی اسلام، نسبی است یا مطلق؟
۲. جوامع مختلف اسلامی، در سطح جهان ، این روزها ، پویا هستند یا ایستا؟
۳. علّت ضعف برخی جوامع اسلامی چیست: ضعف حکما و محافظه کاری آنان - ضعف علما - ضعف مردم - و ... ؟

🔸نگارنده در این مجال کوتاه، موضوع ایستایی یا پویایی اسلام و مسلمان ، یا - دین و دینمدار - را در سطح جزیی و محدود به ترکمن صحرای خودمان بررسی می کند:

۱- برگردیم به ۵۰ سال به ماقبل، ترکمن صحرا در محرومیّت کامل به سر می برد ، آن روزها چند حوزه علمیّه داشتیم ؟! ... آن روزها برای خواندن نماز جنازه در یک روستا ، مردم دچار مشکل می شدند و باید از دوردست ملّا می آوردند. با دیدن این وضعیّت پدر بزرگ ها نذر می کردند، اوّلین نوه ی خود را به حوزه علمیّه بفرستند تا ملّا شود ،...

۲- حدود ۲۰ سال پیش، در شهر ما گنبد کاوس کمتر شبی بود، که صدای اُرگ و جاز ، تا حدّاقل یک فرسخی نپیچد ، ... بعدها با فعّالیّت روحانیون ، مراسم های آنچنانی کمتر شد ، ...

۳- امروزه در اکثر شهرها و روستاهای ما کلاس های قرآن و احکام دینی ، ویژه ی برادران و خاصّ خواهران تشکیل می شود، ...
نماز جمعه درهمه ی شهرها و بعضی روستاهای ترکمن صحرا برگزار می گردد ، اکثر مساجد پُر و حتّی در حیاط مساجد صفّ بسته می شود ،...
تا باد چنین بادا

۴- بیشتر از ۱۰ سال است که " محفل فقهی علمای احناف ترکمن صحرا " شکل گرفته است و حوزه علمیّه ی حنفیّه گنبد به عنوان دفتر ارتباطات محفل فقهی انتخاب شد. هشت نفر از علما از مناطق مختلف، به عنوان شورای فقهی تصمیم گیری نهائی برگزیده شدند.

🔹 بعدها محفل فقهی ترکمن صحرا ، فراز و نشیب هایی داشته است. دفتر ارتباطات به روستای چنارلی حوزه علمیه ربّانیه، با مدیریت آخوند صلاح الدین گوکلان، انتقال یافت. محفل فقهی، طی این سالها ، در هر سال ۴ بار ، به عبارتی دیگر در هر فصل ، یکبار تشکیل جلسه می دهد.
در سال ۹۰ یکی از مهمترین جلسات محفل فقهی برگزار شد. در این جلسه "منشٵ اختلاف علما نسبت به احکام رؤیت هلال رمضان و روز عید" مورد تبادل نظر قرار گرفت و در نهایت * بیانیّه * صادر شد:

(( مسئله اعتبار یا عدم اعتبار اختلاف المطالع ، نه تنها در منطقه ما ، بلکه در تمام جهان اسلام در گذشته و حال بوده و هست .
http://www.mahfal.blogfa.com/post/67
و این مسئله اجتهادی است که هر دو نظریه ، از مجتهدین بزگوار نقل شده است .لذا محفل فقهی تا زمان بررسی بیشتر و صدور حکم قطعی از مردم مسلمان و فهیم می خواهد به حکم مقتدا و روحانی بزرگ منطقه خود عمل کنند . لذا تقوای کامل و احترام متقابل داشته ، از اهانت و ملامت جانب دیگر جداً بپرهیزند . و با دامن زدن به این اختلاف نظری ، باعث شعله ورشدن آن نشوند. ))

۵- در این چندسال اخیر ، از وقتی که تلگرام وارد صحنه شد، گروه ها و کانال های دینی مذهبی، روز به روز رونق یافت. اختلاف بر سر مساله ی ندای اولیای الهی و استمداد از ایشان به ویژه در فضای مجازی، جنجال برانگیز شده است. متٵسفانه شاهد " تکفیر " = "مسلمان را کافر گفتن" ؛ توسط برخی عمّامه به سرها شدیم .
در فضای حقیقی هم ، از پشت بعضی تریبون ها ، صدای "تکفیر" پیچیده است. بعضاً نوشته های تکفیری بین عموم در بعضی محافل عمومی پخش شد.

🔸اساس نیوز نوشت: " در حدود دو سال قبل و به دنبال توزیع یکی از کتاب های مروّج وهابیت در منطقه ترکمن صحرا که توسط افراد ناشناس و به صورت شبانه صورت گرفت، استاد الحاج قربان محمد آخوند اونق، امام جمعه اهل سنت بندرترکمن و عضو شاخص «محفل فقهی احناف ترکمن صحرا»، از چشم اندازی عالمانه و با نگاه «دعوت به معروف» به نقد و ارزیابی این اقدام پرداخت... "

🔹نگارنده ( ابوالیاس) بارها خواستار این موضوع شد که پدیده ی تکفیر در محفل فقهی مورد بررسی قرار گیرد . ابوالیاس منادی اتّحاد بوده است و در این راستا از نقد آرام و ملایم بعضی تریبونها، ابایی نداشته است.
قطعا بیانیّه ی دسته جمعی علمای ارشد منطقه " در مقابله با تکفیر " موثّر واقع خواهد شد و مردم فهیم ما را از دام منحرفین مصون خواهد داشت.

در خاتمه ی این گفتار می توان گفت:
ترکمن صحرا پویاست
پویاتر باد .
الهی آمین

ایلیم ، گونیم ، بولماسا
آییم گونیم دوغماسین

مختومقلی سوزله هرنه بیله نینگ
اوزینگه کملیگ بیل آیدمانی اوله نینگ
تاراشلاب شاغلاتغین گونینگه گله نینگ
سندن سونگقی لارا یادگار بولار
منبع - 
کانال دین برای ما ، ما برای دین


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...
با سلام

به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی د...
خیلی ممنون حاج قوجق قلی یگن واقعأ راست گفته اید
خیلی ممنون عالی توصیف کرده اید
خداوند حفظشان کند حاج آخوند نوری زادرا فرزندخلف استاد محمد آخوند نوری زاد . درسایه وحدت ائمه جمعه وم...
با سلام ، همچنین نیازمندیم به تفکر نو از جانب مسولین شهر به حاشیه رانده شده گنبد کاووس. چرا تعداد با...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.