b_150_100_16777215_00_images_n82788341-72096827.jpgایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین «محمدجوادحاج‌علی‌اکبری» را به ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه منصوب کردند.
نمازجمعه فریضه ای است که از نخستین روزهای ورود پیامبر اسلام به مدینه برای برپایی حکومت اسلامی پایه ریزی و به نهادی برای پیوند عبودیت و آگاهی سیاسی امت اسلامی تبدیل شد؛ فریضه ای که خداوند در قرآن کریم مومنان را به شتاب در بپاداشتن آن فراخوانده و روایت های گوناگونی از پیشوایان دینی در زمینه اهمیت آن به جای مانده است. 
در راستای تحقق آرمان برپایی جامعه نبوی و حکومت علوی در ایران اسلامی، کمتر از 6 ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی نخستین نماز جمعه تهران با حضور مشتاقانه و شکوهمند مردم خداجوی تهران برگزار شد. 
بنا بر سیره نبوی و معارف شیعی، امام جماعت از جایگاه والایی در برپایی هرچه باشکوه تر و اثر بخش تر نماز جمعه برخوردار است؛ جایگاهی که به تعبیر رهبر انقلاب، هدایتگر «اندیشه و ایمان و روحیه‌ دینی مردم» است. 
تریبون نماز جمعه مقصد نگریستن و گوش فرا دادن میلیون ها مسلمانی است که تشنه عبودیت و آگاهی سیاسی- اجتماعی اند و به آرمان وحدت امت اسلامی و انسجام ملی چشم دوخته اند. بر این اساس نباید در مردم این احساس به وجود آید که تریبون نماز جمعه از کارکرد وحدت بخش خود فاصله دارد.
نظر به اهمیت و نقش خطبه های نماز جمعه در عرصه های سیاسی و اجتماعی و نقش انسجام بخشی آن، پژوهشگر ایرنا با حجت‌الاسلام والمسلمین «سیدرضا اکرمی» رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری و «احد آزادی خواه» عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به گفت و گو پرداخت. 
** جایگاه خطبه های نماز جمعه
اکرمی یکی از میراث های ارجمند و ارزشمند امام راحل را نماز جمعه دانست و گفت: در طول این 38 سال خوشبختانه برگزاری نماز جمعه توسعه و از تهران به مراکز استان ها و از مراکز استان ها به شهرستان ها و شهر ها تسری پیدا کرده است. در حال حاضر ما 900 امام جمعه داریم که هر هفته انجام وظیفه می کنند. خطبه های نماز جمعه فرصتی برای آگاه سازی مردم و افشاگری نسبت به توطئه های دشمنان انقلاب اسلامی است. 
آزادی خواه نیز نهاد نماز جمعه را یکی از پایگاه های عبادی و سیاسی خواند که به جد و جهد می تواند در حفظ امنیت و آرامش کشور موثر باشد و تاکید کرد: خطبه های نماز جمعه مردم را با بایدها و نبایدهای سیاسی آشنا و بین جریان های سیاسی وحدت ایجاد می کند. امروز حدود 900 پایگاه نماز جمعه در کشور داریم و این ظرفیتِ بی نظیری در جهت اطلاع رسانی و گوشزد کردن باید و نبایدها برای مردم است.
وی افزود: فرهیختگان و طبقات اجتماعی مختلف جامعه می توانند از این کرسی و تریبون نخستین و جدیدترین اطلاعات را کسب کنند. حساسیت این پایگاه و جایگاه بر کسی پوشیده نیست و بر همین اساس مقام معظم رهبری همواره نسبت به این پایگاه حساسیت لازم را دارند.
اکرمی در زمینه نقش خطبه های نماز جمعه در عرصه اجتماعی و سیاسی تصریح کرد: ما دستاورد بالایی از نماز جمعه در طول این سال ها داریم چه در رابطه با جنگ تحمیلی چه در رابطه با تحریم هایی که استکبار بر ایران داشت و چه موارد دیگر. در واقع نماز جمعه یک فرصت هفتگی است که امام جمعه و مسئولین مطالب لازم و ضروری را به اطلاع مردم می رسانند. این خطبه ها هشدارهایی را در رابطه با دشمنان به مردم می دهد تا مردم هشیار و بیدار باشند، از این رو نقش امام جمعه در خنثی کردن توطئه های دشمن کاملا گویا و رسا است.
** انسجام و همبستگی ملی در نماز جمعه
یکی از کارویژه های خطبه های نماز جمعه تقویت انسجام ملی، ایجاد وفاق و همبستگی است. در واقع تریبون نماز جمعه می تواند بر وحدت و همدلی بیشتر بیانجامد.
اکرمی در زمینه نقش خطبه های نماز جمعه در ایجاد انسجام ملی گفت: با برگزاری نماز همه در یک محل جمع می شوند و امام جمعه می تواند تذکرات آن شهر، شهرستان و کشور را که لازم است به مردم بگوید تا مردم در جریان امور قرار بگیرند و معمولا چون این سخنان در رسانه ها پخش می شود، طور حتم می تواند در انسجام بخشی، وحدت و اتحاد مردم کارآمد باشد.
آزادی خواه نیز با تاکید بر جایگاه خطبه های نماز جمعه در انسجام بخشی و ایجاد وفاق یادآور شد: امروز و به ویژه پس از اتفاقاتی که اخیرا افتاد، مشخص شد بیش از هر چیز دیگری تشنه وحدت ملی بین جریانات مختلف سیاسی هستیم. بر این اساس باید از همه ظرفیتمان در همدلی و اخوت و وحدت استفاده کنیم. یکی از مهمترین ابزارها نیز پایگاه های نماز جمعه است. 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: خطبای محترم نماز جمعه همواره محور وحدت بوده اند؛ همچنان که نماینده فردی هستند که آن فرد در کشور محور وحدت بوده است. رهبر معظم انقلاب در همه جریان های سیاسی در مشکلات، موانع و تنگناها محور همدلی و وفاق بین جریان های سیاسی بوده اند و انتظار از پایگاه های نماز جمعه نیز همین است که چنین رویه ای را دنبال کنند. البته تمام مساجد و پایگاههای مذهبی و دینی نیز باید این محوریت را داشته باشند.
** پرهیز از شائبه افکنی از تریبونی عبادی- سیاسی
به باور صاحبنظران، به دلیل اثرگذاری عمیق و گسترده تریبون نماز جمعه، نباید اظهاراتی غیرحساب شده از این جایگاه بیان شود و ضروری است زمینه های سوء استفاده برخی مغرضان از میان برود. 
اکرمی در زمینه جلوگیری از سوء استفاده مغرضان یادآور شد: به دلیل گستره نماز جمعه و وجود 900 امام جمعه حتما گاهی اختلاف در بینش یا روش پیش می آید اما برای ما باید معدل مدنظر باشد نه نمره. روی هم رفته نماز جمعه یک کار فرهنگی- فکری و خدماتی ارزشمند است. همه باید کوشش کنند که نماز جمعه عامل وحدت و جذب باشد.
به گفته آزادی خواه تریبون نماز جمعه باید محلی برای تبیین زمینه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و دینی باشد. تریبون نماز جمعه باید با انتقادهای موثر و دلسوزانه، حفظ وحدت و همدلی را دنبال کند. انتظار است که افراط و تفریط در این پایگاه ایجاد نشود و انتقادها به تخریب نیانجامد که هر دولتی در کشور اسلامی نیاز به حمایت، هدایت، راهنمایی و پشتیبانی دارد. 
وی افزود: ایرادات باید با زبانی سازنده انجام شود و تخریب صورت نگیرد چرا که منجر به شکاف میان جریان های سیاسی می شود. چه بسا از همین شکاف ها ضدانقلاب بهره ببرد تا در مواقعی از آب گل آلود ماهی خودش را بگیرد. بنابر این بیان واقعیت ها نباید به شکلی باشد که با روح همدلی و وحدت در تعارض باشد.

پژوهشم**458**9279**خبرنگار: محمد ستاری**انتشار:سیدمحمد موسی کاظمی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

انتهای پیام /*


ارسال نظر به عنوان مهمان

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - سخاوی

    گویی ایراد نطقها و مطالب اختلاف افکنانه ، از امور خواسته و ناخواسته خطیبان نماز جمعه است . در سطح کلان کشوری و منطقه ای . در همین مصلی اهل سنت خیابان جامی ، هفته ای نیست که سخنران قبل از نماز ، با استفاده از تریبون در اختیار و تکلم وحده ،گروهی از مسلمانان را که قرائتی متفاوتتر از ایشان دارند و اتفاقا مانند خود ایشان از اهل سنت هم میباشند ، به شدیدترین وجه مورد حمله قرار ندهند و به تبلیغ قرائت خاص خود نپردازند . از بیم بهم خوردن مراسم نماز جمعه ، نمیشود بایشان یادآور شد که جای بیان و کنکاش اختلافات فکری و فقهی ، در حضور عوام و موعد نماز نیست و باید جرأت ابراز عقاید و مسلک خود را در مجالس و مباحث مربوطه و در حضور خواص ، به منصه ظهور برساند . نباید رفتاری باشند که نماز گزاران رغبت خود را برای شرکت در فریضه نماز جمعه از دست بدهند .

یادداشت

IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..
IMAGE ❤️سال ۱۳۹۷❤️

اولکامیز- وحید دلیجه ، فعال سیاسی آق قلایی : سا ل ۹۶ با تمام فراز و نشیب خود به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرین زیادی را باهم تجربه نمودیم. ادامه مطلب ..
IMAGE بیائید بهاری شویم

اولکامیز- دکتر اراز محمد سارلی: از گذر زمستان، به بهار رسیده ایم اما هنوز تا بهاری شدن خیلی راه داریم. معمولا هر ساله با نزدیک شدن بهار خانه تکانی می کنیم، فرش ها و پرده ها را نو می کنیم، ولی کمتر... ادامه مطلب ..
IMAGE بهار از راه رسید

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: فصل بهار از راه رسید و آثار دوست را می توان در آفاق طبیعت دید این نقاش بی صورت و بی سیرت هر لحظه روی کوهها، درختان، مزارع، دشتها، ... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو انسان نو

اولکامیز- وحید دلیجه : سال نو ، انسان نو آرام آرام صدای پای بهار به گوش می رسد، خواب و خیال خزان برآشفته ، و بوی مشک عنبر و ریحان ، بیداری و حرکت، صدای نهر های روان ، جیک جیک پرندگان ، در دشت های... ادامه مطلب ..
IMAGE شعری از ستار سوقی در باره بهار

 اولکامیز- شعری زیبا  از ستار سوقی شاعر پر آوازه ترکمن صحرا  در باره بهار  را در پی می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE گمراه کنندگان طریق خدا

اولکامیز- کامبیز قجقی نژاد: و از مردمان کسانی هستند که دربارۀ الله، در وجود الله، یا در اسما و صفات وی مجادله بیهوده می کنند. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

بهتر است این جوان جویای نام بداند ، اثر ماندگار ، اثریست که بطور گسترده در جامعه فرهیختگان و کارشناس...
قدرت شیرین است اگه به خود بشار بود شکست خورده بود ولی بعضی کشورها با پول مردم خودشان بشار را شارژ کر...
باسلام استاد بیات کاملا صحیح نوشتید واقعا هم اینطوریه البته فقط این سه نماینده نیست که جزء عده ای ان...
از آقای نور قلی پور تشکر میکنم . خانوادهای زیادی از نگرانی دراومدن . امیدوارم بقیه زندانیان ایرانی د...
برادر بزرگوار ، جناب آقای حاج آخوند نوریزاد : در صحت و درستی این حرف که در همه کارها از جمله جذب و ا...
با سلام

به غیر از موضوع موسیقی ، درباره ی پلورالیسم دینی هم بحث شد و متن مناظره بین من و خوجملی د...
خیلی ممنون حاج قوجق قلی یگن واقعأ راست گفته اید
خیلی ممنون عالی توصیف کرده اید
خداوند حفظشان کند حاج آخوند نوری زادرا فرزندخلف استاد محمد آخوند نوری زاد . درسایه وحدت ائمه جمعه وم...
با سلام ، همچنین نیازمندیم به تفکر نو از جانب مسولین شهر به حاشیه رانده شده گنبد کاووس. چرا تعداد با...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.