b_150_100_16777215_00_images_4423.jpgاولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه چیز را زیبا می بیند، تفکرات مثبت و زیبا دارد، سخنان مفید و زیبا از دهانش خارج می شود و کارهای پسندیده و نیکو انجام می دهد. او در کوچکترین حرکات خود فقط خشنودی خدا را در نظر می گیرد، نشستن و برخواستنش برای اوست. همیشه به او فکر می کند و از او صحبت می کند. 

مولانا در کتاب های خود از فضائل انسان بحث می کند، هر گاه انسان این جواهر درون را کشف کرد، آنگاه صفات انسانی خود را نیز به همراه خواهد داشت.

مولانا جنبه های روحی و جسمی انسان را در کنار هم قرار داده و بیان می دارد که ماهیت اصلی وجود انسان، آن جنبه های معنوی اوست.

مولانا در مثنوی می گوید که از این جسم خاکی تشکیل نشدی. تو چشمی! جان را که دیدی از جسم دست خواهی شست. انسان خاکی از علم خداوندی بهره مند شد و با آن علم تا 7 طبقه آسمان را نیز روشن کرد.

مولانا انسان را در بین عالم فیزیک و متافیزیک قرار می دهد و بیان می دارد که انسان هر دو جنبه را دارد. جنبه ای از انسان که به عالم فیزیک علاقه و وابستگی دارد، جنبه مادی اوست. جنبه حقیقی انسان جنبه معنوی اوست و این جنبه است که او را به برقراری ارتباط با عالم متافیزیک هدایت می کند. 

بندگی حقیقی:

مولانا اعتقاد دارد که بعد از ایمان صمیمی با خداوند، آن چه که برای فهم معنی حقیقی انسانیت و کسب انسانیت لازم است، بندگی حقیقی است. هدف نهایی آفرینش انسان بندگی است و بندگی نیز در معنای واقعی آن یعنی عبادت. 

انسان هر کاری می تواند انجام دهد، اما هدف از آفرینش او، عبادت است. 

خداوند می فرماید: وَ مَا خَلَقْتُ‌ الْجِنَ‌ وَ الْإِنْسَ‌ إِلاَّ لِيَعْبُدُونِ‌ من جنّ و انس را نیافریدم جز برای اینکه عبادتم کنند. در این آیه خداوند دلیل آفرینش را در عبادت می داند.مولانا این که بندگی تنها در افکار و درحرف نیست، بلکه عبادات تنها شاهد بر ایمان و عشق به خداوند است را بر زبان می آورد و می گوید که: 

"عشق و بندگی اگر از تفکر و معنا عبارت بود، نماز و روزه لازم و واجب نبود"

دوستان جهت ابراز عشق و علاقه به هم هدیه می دهند و آن هدایا شاهدی بر علاقه و دوستی بین آنهاست. یعنی بین آن دوستان صمیمیت و برابری نهفته است و در مثنوی می گوید: این احسان ها شاهدی است بر عشقی که در قلب هاست. خداوند را یاد کنید که خطاب کردن خداوند احسان خداوند است. 

بر طبق نظر مولانا عبادت نیز یک خود و یک صورت دارد. عبادت اصیل همان خود است و صورت نیز همان قالب عبادت است.

مولانا که ایمان و عبادت را در ظرف عشق به هم آمیخته بود، معتقد بود که با این 3 عامل(ایمان، عبادت، عشق) انسان به ذات مطلق می رسد، انسانی که به ظاهر عالمی کوچک است، اما در حقیقت بزرگترین عالم همانا خود اوست.

عبادتی که با خلوص همراه باشد، انسان را به بندگی و دینداری حقیقی می رساند، مولانا اعتقاد داشت که دینداری حقیقی باعث می شود تا انسان وجدان گرا شده و حساب وجدان خود را نگه دارد. 

مدارا و بردباری:

بندگی حقیقی انسان را به بردباری و مدارا می رساند. بردباری در اینجا به معنی احترام به بقیه آراء و نظرات است. اساسا احترام به عقاید دیگران به معنی دست کشیدن از عقاید خود نیست. به معنی بی تفاوت بودن در مقابل بقیه اعتقادات نیز نیست. مدارا به هرزگی فکری و یا به معنی فداکاری در شخصیت نیز نیست. به طور خلاصه مدارا به معنی پذیرفتن انسان هاست همان گونه که هستند.

به ویژه که امام اعظم ابوحنیفه اعتقاد داشتند بی ایمانی(کفر) هر چند که به عنوان بزرگترین گناه شناخته می شود اما گناهی است منحصر بین بنده و خدا و لذا سزای این گناه تا آخرت به تاخیر می افتد. بر اساس این نگرش، آن چه بد است انسان نیست بلکه رفتار انسان است. و بر اساس همین اصل است که در روابط اجتماعی، اخلاقی و حقوقی فقط رفتارو صفات یک انسان اصل قرار داده می شود. 

امروزه در خصوص وحدت و تعامل سازنده بین مسلمانان واهل کتاب زیاد بحث می شود. در حقیقت مسلمانان، مسیحیان و یهودیان همگی حضرت ابراهیم را قبول دارند و به آنها ادیان ابراهیی اطلاق می شود. کمترین انتظاری که از پیروان این ادیان می رود این است که اختلافات تئوریک و نیز اختلافات ریشه گرفته در طول تاریخ را کمرنگ نموده و به مخالفت با مکاتب آتئیسم و ماتریالیسم بپردازند..در دنیای دهکده گونه امروزی ما، برای مقابله با آسیب هایی مانند ترور، گرسنگی، توزیع ناعادلانه درآمد، بی سوادی، نقض حقوق بشر و تخریب محیط زیست نیاز به مبارزه و همکاری مشترک بین المللی است.

انسان همیشه مشتاق عشق، آرامش و صلح طلبی، اطمینان و اعتماد و برادری است. وجدان های پاک و دست نخورده، هر زمان خوبی و زیبایی را دوست دارند. مولانا شعر مشهوری دارد که :

بازآ بازآ هرآنچه هستی بازآ گركافر و گبر و بت‌پرستی بازآ

این درگه ما درگه نومیدی نیست صدبار اگر توبه شكستی بازآ

به این ترتیب تمام انسان ها فارغ از دین، رنگ و زبان توسط مولانا به این درگاه دعوت می شوند. تمام کسانی که امید به زندگی را از دست داده اند، از زندگی تنفر دارند ویا توبه خود را شکسته اند، دراین درگاه به امیدهای تازه ای دست خواهند یافت. 

مولانا با این دعوتش خواهان نابودی تمام غل و زنجیرهایی شده که جوامع انسانی را تفکیک و چندپارچه کرده و آرزو می کند که همه به بهترین مسیر که مسیر حقیقت است داخل شوند. انسان باید در همان حال که یک پایش را در مرکز(محل زندگی خود با آداب و روسوم و دین خود) می گذارد، پای دیگرش در بین 72 ملت باشد.

مولانا بر این اعتقاد بود که هیچ انسانی را نباید تحقیر نمود، او آغوشش برای همه انسان ها گشوده بود، اودلیلی برای این کار نداشت جز این که اعتقاد داشت همه انسان ها بنده خداوند هستند. خداوند نورعشقش را به تمام عالم به طور یکسان پراکنده کرده است. انسان ها خداوندی که آفریننده است رادوست دارند، عشق الهی در تمام انسان ها وجود دارد.

او تفاوت های انسان ها را شناخته و به آن رسمیت داد. در همان حال آنها را به صلح و برادری دعوت می کرد. او تاکید می کرد که فرقی ندارد مسلمان باشی یا نباشی، بلکه باید به تمام انسانها با مرحمت و نزاکت رفتار کرد.

مولانا عشق عمیقی به قرآن و پیغمبر داشت. او خود را خاک پای پیغمبر می دانست. اگر کسی از من حرفی غیر از قرآن و نیز عشق پیغمبر روایت کند، هم از آن حرف و هم از آن روایت کننده بیزارم. از این حرف ایشان می توان نتیجه گرفت که نمی توان ایشان را بدون در نظر گرفتن عشق ایشان به اسلام و پیغمبر عزیزمان شناخت. فلسفه و تفکر ایشان در مورد انسانیت، از چشمه های تصوف نشات می گیرد. 

ادامه دارد..


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.