b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-02-08_18-08-57.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه❇️طلوع و غروب دو ستاره
وقتی ستاره ای به خاموشی می گراید ستاره ای دیگر آغاز به روشنایی می کند . چهارم دی ماه 96 قربان دوردی مدنی " پدر طنز ترکمن صحرا " چهره در نقاب خاک کشید و چراغ عمرش خاموش شد همان شب در حالیکه در رثای آن مرحوم سوگنامه ای به رشته تحریر در می آوردم تحفه ای گرانسنگ از دانش آموز سالهای اول معلمی ام به دستم رسید که امید بخش و دلگرم کننده بود. @ulkamizcom
❇️آن ارمغان ارزشمند ، کتاب چشمه اولین اثر ادبی ابراهیم نوری بود. این دو اتفاق شگفت یکی غروب هنرمند بنام ترکمن و دیگری طلوع اولین کتاب شاعر گمنام ترکمن برایم پرنکته بود. دو رویدادی مهم که در یک شب خاص رخ داد و روایتگر ظهور و خموشی دو ستاره در آسمان شعر و ادب و هنر دیارم بود.
❇️ چشمه در یک نگاه
مجوعه شعر چشمه اولین اثر ادبی شاعر جوان کلاله ای ابراهیم نوری است این کتاب 67 صفحه دارد و شامل 59 رباعی شیرین به زبان فارسی است که در پاییز 96 توسط نشر نیک مهر به زیور طبع آراسته شده است. شاعر و معلم خلاق مدارس شهرستان مراوه تپه اولین کتابش را به مادر عزیزش تقدیم کرده و در ابتدای کتاب نوشته است : " تقدیم به کسی که هرگز نگفت دوستم دارد . . . فقط ثابت کرد! " . این اثر ادبی مقدمه ی کوتاهی دارد . که در اول آن جمله ای پرمعنا آمده است : " کسی تو را به دنیا می آورد و کسی، باوری را در تو به دنیا می آورد. "
❇️چند نکته در باب چشمه
این کتاب برخلاف اغلب آثار ادبی شاعران و نویسندگان فهرست ندارد. البته شاعر در آغازین چند رباعی مناسبت سرایش آن ها را بیان کرده است ولی اگر با توجه به ذوق و قریحه سرشار که در این رباعی سرای ترکمن دیده میشود اگر برای هر یک از رباعیاتش نام و عنوانی زیبا انتخاب می کرد جذابتر میشد.
❇️ البته رباعی سرایان معروف همچون خیام و مولوی و . . . بر رباعیاتشان نام نمی گذاشتند ولی در دوره معاصر برخی از شاعران نوپرداز نام می گذارند که جالب است مثلا نازمحمد پقه رباعی سرای مشهور ترکمن برای هر کدام از رباعیاتش نامی زیبا انتخاب کرده است که کلید واژه آن رباعیات نیز به شمار می رود و فهم شعر را آسان می کند. @ulkamizcom

❇️در چشمه در هر صفحه یک رباعی آمده است. می توانست دو رباعی بیاید و در عوض تعداد رباعیات منتشر شده دو برابر میشد و مخاطبان با اشعار شاعر بیشتر آشنا می شدند .
❇️ با توجه به اینکه هر صفحه فقط یک رباعی را جا داده است فونت و اندازه کلمات کمی ریز است اگر درشت تر می شد برای خوانش مطلوبتر میشد.
❇️در کتاب چشمه مصراعهای هر رباعی بصورت ستونی ( نردبانی / عمودی ) زیر هم آمده است ولی در کمال تعجب مشاهده می شود که فاصله مصرع دوم و سوم بیشتر از دیگر مصراعها ست و این چینش عمودی مصراعها را نامتوازن و ناهماهنگ کرده است.

❇️کاربرد آرایه های ادبی در چشمه
ابراهیم نوری در جای جای رباعیاتش از صور خیال و فنون و صناعات ادبی با ظرافت و دقت بهره برده است که درخور تحسین است . به چند نمونه بصورت مختصر اشاره میکنیم :
استعاره : " خیره در سینه احساس گریست " که سینه احساس اضافه استعاری است.
تلمیح : در بخشی از یک رباعی می خوانیم : " ای مرگ معرفت، از برادرت یاد بگیر" که البته صنعت تشخیص هم دارد به حدیث النوم اخ الموت اشاره شده و یا در :
" خون اول به برادر ز برادر بارید " که اشاره به داستان هابیل و قابیل دارد .
تشبیه : " این تیشه عشق است که بر قامت توست : عشق به تیشه مانند شده است
حس آمیزی : " با چشم بگو و با دهن قهوه بنوش " دو حس به هم آمیخته است
تضاد : " صد پیر و جوان بر سر عشق تو گرفتار" دو واژه پیر و جوان متضاد هستند
جناس : "قلبت از چشم تو پیداست لب چشمه نیا " چشم و چشمه جناس ناقص افزایشی هستند
تتابع اضافات : در مصرع " ای یوسف قیمت شکن گوشه ی بازار " تتابع اضافات مشاهده میشود.
کاربرد ترکیبات بدیع و زیبا و پرمعنی از دیگر جلوه های تماشایی کتاب چشمه است. ترکیباتی نظیر : کوه ریا – قانون دعا – در مسجد چشمان تو – شهر منطقم – کاسه تنهایی و . . .
ادامه دارد @ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
IMAGE فراخوان جشنواره همگام با مختومقلی فراغی
شیوه نامه برگزاری مسابقات جشنواره همگام با مختومقلی فراغی شاعرو عارف نامی استان...

یادداشت

نسخه سلامتی شما فقط به وسیله خودتان نوشته می شود

اولکامیز- محمد خوجه ، نویسنده : سلامتی بزرگترین وباارزش ترین نعمت های خداوندمنان است.کمترکسی تاآن راازدست نداده است قدرو ارزش آن رانمیداندودرحالت عادی متوجه آن نیستند،فقط زمانی که سلامتی... ادامه مطلب ..
IMAGE تساهل در اسلام

اولکامیز- عبا آخوند محمدنژاد در گروه تلگرامی انسجام و وحدت در باره آسانی وآسان گیری در دین اسلام نوشت :  خداوند متعال راه های کسب رضایت خویش را، بسیار آسان نموده است ودر عین حال اگر چنان چه... ادامه مطلب ..
IMAGE یاد روزگاران قدیم در ترکمن صحرا بخیر

اولکامیز- دلنوشته سخی گوگلانی : یاد دوران کودکی هایمان بخیر ادامه مطلب ..
IMAGE خلیفه باغشی دردی خان بهادری

دردی باغشی 1331-نجی ئیلدا جرگلان اتراینگ مزارلیق دیان اوبه سئنده دایخان مشغله‌دا‌ دونیا ایندی. ادامه مطلب ..
IMAGE بازگشت به کدام انقلاب ؟

روزنامه  کارگزاران : محمد قوچانی: نسل اول انقلاب اکنون باید راه را بر نسل جدید بگشاید و حکومت را به آنان منتقل کند. ادامه مطلب ..
IMAGE انقلاب سیصد هزار نفری یا سه هزار نفری

اولکامیز- امان محمد خوجملی: اینکه گفته می شود در ایران صنعت طنز پر رونق است سخن یاوه و مفتی نیست و رگه هایی از حقیقت را در درونش دارد. ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه " اولین دفتر شعر ابراهیم نوری – بخش دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی*: " چشمه" اولین دفتر شعر ابراهیم نوری شاعر خوش قریحه کلاله ای اثری جذاب و پرمایه است . ادامه مطلب ..
IMAGE زمستان 96

 اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  ادامه مطلب ..
IMAGE چشم اندازی بر "چشمه" اولین اثر دفتر شعر ابراهیم نوری - بخش اول

اولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه ادامه مطلب ..
IMAGE انسان دوستی مولانا - قسمت دوم

اولکامیز- عبدالغفار علاقی : انسان کامل در هر زمانی به دنبال این است که به دیگران کمک کند و معرفت آنها را بالا ببرد. او با اخلاق حسنه خود زندگی می کند، لذا چهره زیبایی از خود به نمایش می گذارد، همه... ادامه مطلب ..
IMAGE اصلاح طلبان واقعی مقابل خواسته های مردم نمی ایستند

به نقل از سایت جلالی زاده : حدود ۹ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت که با حضور گسترده مردم همراه شد و مردم نام حسن روحانی را تکرار کردند حالا عرصه سیاسی کشور با شرایطی جدید همراه شده است. ادامه مطلب ..
IMAGE حقیقت ایمان دینی

 پرستش هوای نفس هم بُت‌پرستی است و با این حساب، اگر من شیفتۀ عقاید خود شوم و آن‌ها را بپرستم، این هم نوعی بُت‌پرستی است. امّا کسی که حق‌پرست است، بُت‌پرست نیست و چون حق‌پرست است، شیفتۀ هوای... ادامه مطلب ..
IMAGE چگونه می توان تقصیر دولت ها از حکومتها را جدا کرد؟

امان محمد خوجملی: استیت یا دولت در نظامهای غربی بیشتر شامل نظام می شود. یعنی مجموعه ی قوای مجریه و مقننه و قضائیه و سایر نهادهای تحت اختیار. اما گاورمنت یا حکومت شامل قوه ی مجریه می شود. ادامه مطلب ..
IMAGE نسل نو و تفکرنو

اولکامیز- یحیی یاری : نوع پذیرش تغییر و تحولات اجتماعی عامل اختلاف دودیدگاه و تفکرات نسل جدید(نو)بانسل گذشته(قدیم) می باشد. ادامه مطلب ..
IMAGE نکاتی در باره شعر و اندیشه بای محمد قلیچی

اولکامیز- هر دو متولد بهاریم . سوم اردیبهشت سال جلالی چشم به جهان زیبا و پر رمز و راز گشودیم با این تفاوت که او بقول ترکمنها  یک " مؤچه " از من بزرگتر است. ادامه مطلب ..
ببار ای برف

  عصر ایران؛ مهرداد خدیر- و سرانجام برف بارید و امسال بیش از هر سال قدر برف را می دانیم و باید بدانیم. چرا که کابوس خشک سالی بیش از هر زمان دیگری سایه انداخته است. بیش از هر سال دیگر آلودگی هوا را... ادامه مطلب ..
آقای صدیقی! نماز جمعه هم فرصت است

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- واکنش سریع و صریح رییس جمهور روحانی به سخنان حجت الاسلام صدیقی در خطبه های نماز جمعه تهران ناخرسندی امام جمعه موقت را در پی داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE سوختن در آب، غرق شدن در آتش

اولکامیز- سوختن در آب،غرق شدن در آتش بی رحم ترین پارادوکس دنیاست. خدایا دلم از دريايى گرفت كه زورش به آتش نرسيد.هر چه بسوزد آبش می زنند ، وای به روزی که آب بسوزد! @ulkamizcomمعجزه حضرت ابراهیم خلیل (ع)... ادامه مطلب ..
IMAGE شعر گونگل و ترجمه فارسی آن

اولکامیز- مهندس محمد طواق خوش کام  شاعر و ادیب  گنبدی یکی از بهترین مترجمان حال حاضر اشعار مختومقلی فراغی در ترکمن صحراست. ترجمه منظوم  شعر پر محتوای گونگول به زبان فارسی گویای این مدعاست .  ادامه مطلب ..
IMAGE نماز جمعه و تریبونی برای وحدت آفرینی

ایرنا- محمدستاری : به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه شانزدهم دیماه 1396 در حکمی حجت‌الاسلام و المسلمین... ادامه مطلب ..
ریشه اعتراضات را در داخل کشور و عملکرد خودتان جست و جو کنید

عصر ایران؛ جعفر محمدی* - بعد از حدود یک هفته، ناآرامی ها در کشور پایان گرفت اما ناآرامی های کلامی در برخی تریبون های نماز جمعه همچنان ادامه دارد.در ایامی که خیابان های حدود 80 شهر ایران درگیر... ادامه مطلب ..
IMAGE آنها که بذر نومیدی کاشتند پاسخ دهند

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- برخی می گویند در این دو سه روز که فضا ملتهب شده چرا روحانی سکوت کرده و سخنی نمی گوید؟کسانی البته دوست داشتند او کلامی را بر زبان آورد تا آماج شعارهای خیابانی قرار گیرد و... ادامه مطلب ..
IMAGE گونده لیک

اولکامیز- دکتر ارازمحمد سارلی : ۶نجی دی آیی ۱۳۹۶ گچن گون قزلجه آق امام دا، استاد اراز بردینگ چادرینا باردیم. همه تانیش یوزلری گورودم. قزلجه لرینگ دأبينده، چادر اوچی بیلن ییقلیار. بأشی یدی سی... ادامه مطلب ..
IMAGE ایران امن یا ناامن ؟

اولکامیز-  یادداشتی از محمد سلاق : به نظر می رسد اقتصاد به شدت بیمار و درمانده و بدون درمانگر ایران این روزها بد جور سرد و بیرحمانه نفس هایمان را به شمارش انداخته ادامه مطلب ..
IMAGE فرهنگ پویا و ایستا از زاویه دیگر

اولکامیز- امان محمد خوجملی: مهمترین بخش فرهنگ ما ترکمنها دین و مذهب می باشد که در تار و پود جامعه ما رسوخ دارد. ادامه مطلب ..

اخبار

آخرین نظرات

به نظر من فارس و ترکمن فرق نداره
یکی باشه خدمت کنه
آقای ایزدی، واقعا خودتان به این اعتقاد دارید که یک فرماندار ترکمن برای گنبد انتصاب کنند حتی از میان...
باسلام برهمگی نویسندگان ودلسوزان ادبیات ترکمن ، آقای دیه جی خداقوت ،ازخداعمربابرکت وطولانی برشما خوا...
حیفم آمد قسمتی از مصاحبه آقای اغاجری را به آقای خوجملی نشان ندهم.
واقعیت این است جمع بندی ۲۰ ساله ج...
با عرض سلام به خدمت جناب کریم پقه.
من در این یادداشت از کسی اسم نبردم تا آبروی کسی نرود. اگر در مقا...
هرصنف وگروهی اگر خودش را نقد نکند وناخالصی راازخود نراندوخودش راپالایش نکندمحکوم به شکست است ، مخصوص...
مدیر محترم سیایت وزین اولکامیر.
قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن...
سالها بایدبکوشیم تا مردم را بیدارکنیم تا ازفریب ودروغ ودعا نویسها و . . . دورشوند البته با وجودتبلی...
سلام. شما فکر کنم از حامیان قورلیزاده باشید. چون دیدگاه شما جانب داری و از روی تعصب است. لطفا بی طرف...
با سلام سردار با قدرت بازی میکند چون صددرصد میدانم به پرتغال واسپانیا گل خواهند زد وقتی به این دو تی...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.