b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-02-08_18-08-57.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی ، دبیر ادبیات فارسی مدارس مراوه تپه❇️طلوع و غروب دو ستاره
وقتی ستاره ای به خاموشی می گراید ستاره ای دیگر آغاز به روشنایی می کند . چهارم دی ماه 96 قربان دوردی مدنی " پدر طنز ترکمن صحرا " چهره در نقاب خاک کشید و چراغ عمرش خاموش شد همان شب در حالیکه در رثای آن مرحوم سوگنامه ای به رشته تحریر در می آوردم تحفه ای گرانسنگ از دانش آموز سالهای اول معلمی ام به دستم رسید که امید بخش و دلگرم کننده بود. @ulkamizcom
❇️آن ارمغان ارزشمند ، کتاب چشمه اولین اثر ادبی ابراهیم نوری بود. این دو اتفاق شگفت یکی غروب هنرمند بنام ترکمن و دیگری طلوع اولین کتاب شاعر گمنام ترکمن برایم پرنکته بود. دو رویدادی مهم که در یک شب خاص رخ داد و روایتگر ظهور و خموشی دو ستاره در آسمان شعر و ادب و هنر دیارم بود.
❇️ چشمه در یک نگاه
مجوعه شعر چشمه اولین اثر ادبی شاعر جوان کلاله ای ابراهیم نوری است این کتاب 67 صفحه دارد و شامل 59 رباعی شیرین به زبان فارسی است که در پاییز 96 توسط نشر نیک مهر به زیور طبع آراسته شده است. شاعر و معلم خلاق مدارس شهرستان مراوه تپه اولین کتابش را به مادر عزیزش تقدیم کرده و در ابتدای کتاب نوشته است : " تقدیم به کسی که هرگز نگفت دوستم دارد . . . فقط ثابت کرد! " . این اثر ادبی مقدمه ی کوتاهی دارد . که در اول آن جمله ای پرمعنا آمده است : " کسی تو را به دنیا می آورد و کسی، باوری را در تو به دنیا می آورد. "
❇️چند نکته در باب چشمه
این کتاب برخلاف اغلب آثار ادبی شاعران و نویسندگان فهرست ندارد. البته شاعر در آغازین چند رباعی مناسبت سرایش آن ها را بیان کرده است ولی اگر با توجه به ذوق و قریحه سرشار که در این رباعی سرای ترکمن دیده میشود اگر برای هر یک از رباعیاتش نام و عنوانی زیبا انتخاب می کرد جذابتر میشد.
❇️ البته رباعی سرایان معروف همچون خیام و مولوی و . . . بر رباعیاتشان نام نمی گذاشتند ولی در دوره معاصر برخی از شاعران نوپرداز نام می گذارند که جالب است مثلا نازمحمد پقه رباعی سرای مشهور ترکمن برای هر کدام از رباعیاتش نامی زیبا انتخاب کرده است که کلید واژه آن رباعیات نیز به شمار می رود و فهم شعر را آسان می کند. @ulkamizcom

❇️در چشمه در هر صفحه یک رباعی آمده است. می توانست دو رباعی بیاید و در عوض تعداد رباعیات منتشر شده دو برابر میشد و مخاطبان با اشعار شاعر بیشتر آشنا می شدند .
❇️ با توجه به اینکه هر صفحه فقط یک رباعی را جا داده است فونت و اندازه کلمات کمی ریز است اگر درشت تر می شد برای خوانش مطلوبتر میشد.
❇️در کتاب چشمه مصراعهای هر رباعی بصورت ستونی ( نردبانی / عمودی ) زیر هم آمده است ولی در کمال تعجب مشاهده می شود که فاصله مصرع دوم و سوم بیشتر از دیگر مصراعها ست و این چینش عمودی مصراعها را نامتوازن و ناهماهنگ کرده است.

❇️کاربرد آرایه های ادبی در چشمه
ابراهیم نوری در جای جای رباعیاتش از صور خیال و فنون و صناعات ادبی با ظرافت و دقت بهره برده است که درخور تحسین است . به چند نمونه بصورت مختصر اشاره میکنیم :
استعاره : " خیره در سینه احساس گریست " که سینه احساس اضافه استعاری است.
تلمیح : در بخشی از یک رباعی می خوانیم : " ای مرگ معرفت، از برادرت یاد بگیر" که البته صنعت تشخیص هم دارد به حدیث النوم اخ الموت اشاره شده و یا در :
" خون اول به برادر ز برادر بارید " که اشاره به داستان هابیل و قابیل دارد .
تشبیه : " این تیشه عشق است که بر قامت توست : عشق به تیشه مانند شده است
حس آمیزی : " با چشم بگو و با دهن قهوه بنوش " دو حس به هم آمیخته است
تضاد : " صد پیر و جوان بر سر عشق تو گرفتار" دو واژه پیر و جوان متضاد هستند
جناس : "قلبت از چشم تو پیداست لب چشمه نیا " چشم و چشمه جناس ناقص افزایشی هستند
تتابع اضافات : در مصرع " ای یوسف قیمت شکن گوشه ی بازار " تتابع اضافات مشاهده میشود.
کاربرد ترکیبات بدیع و زیبا و پرمعنی از دیگر جلوه های تماشایی کتاب چشمه است. ترکیباتی نظیر : کوه ریا – قانون دعا – در مسجد چشمان تو – شهر منطقم – کاسه تنهایی و . . .
ادامه دارد @ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

ضمن سلام وخسته نباشید بیانات ونظرات جنابعالی در مورددهکده قابل تحسین است
باسلام آقای نویسنده شما هم خوب شروع کردید ولی آخرش را بنظرمن خراب کردید شما هم آخرش با تبلیغ خاتمه د...
باسلام . حدود دوسال از دوران نمایندگی آقای طیار می گذرد ، در این مدت چه فعالیتی را در باره جاده نفت ...
دنیای اقتصاد – گرگان : معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور...
سلام و عرض احترام ، و ضمن پوزش ، در بند 3 یادداشت ارسالی با عنوان تاملی بر مقاله .... ، اشتباه تای...
با سلام و عرض ادب ، جناب آقای قره باش یادداشت کارشناسانه و قابل تاملی را - با اشاره به چالش هایی ک...
با سلام خدمت مخاطبان عزیز سایت وزین اولکامیز
عرض تسلیت ضایعه هجرت سلاله کوچولوخدمت فرزندان ترکمن ...
ان شاله خداوند تبارک تعالی به خانواده سلاله جان صبر جمیل بده.
بعد ظهر روز پنج شنبه خبری منتشر شد که...
جناب ارمان قوجق کوموش تپه ازشهرهای قدیم ترکمن صحراست و ساکنانش ازدیرباز یکجانشین میباشند و بخاطر اقت...
سلاله‏ ‏قربانی‏ ‏سهل‏ ‏انگاری‏ ‏مواظب‏ ‏کودکان‏ ‏باشیم‏ ‏افراد‏ ‏فاسد‏ ‏بیمار‏ ‏در‏ ‏کمین‏ ‏هستند‏ ‏...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.