b_150_100_16777215_00_images_img508a3ea20571e---.jpg اولکامیز- بقلم دانگ اتار ارجبی : سخنم را با این جمله از فیلسوف و دانشمند عظیم الشان ایرانی که یکی دیگر از تخصص هایش  دانش پزشکی بود آغاز میکنم  او در کتاب شفا که البته برخلاف نامش ارتباطی با پزشکی و دنیای طبابت ندارد می فرماید : آن طبیب  را مرگ بهتر است که دانش پزشکی را به مثابه یک دکان بینگارد و مکان مقدس طبابتش را با شمردن سکه آلوده کند ،

براستی علم طبابت و دانش پزشکی چیست و چرا چونان قضات در پایان نامه باید ادای سوگند کنند . بقراط کیست و چرا دنیای پزشک با دنیای دیگر آدمیان متفاوت است .  حتی با دنیای قضاوت . لازم به توضیح نیست  که قاضی با احراز سره از ناسره سروکار دارد و میکوشد تا مرز بین حقیقت و دروغ را نشان دهد  اما پزشک علاوه بر جسم  با  روان  آدمها سروکار دارد.

 مقدس است چون آدمی در اختیار اوست ، و با یک تشخیص اشتباه انسان سالم با همه آرزوها و آرمان یش میتواند روانه گورستان  کند .  اما متاسفانه در دنیای کنونی ما که معنویت کالایی است که در بازار آدمیان رونقی ندارد و روزگار استیلای ماشین و دروغ و زرنگی  نوعی امتیاز محسوب میگردد و اگر خیلی مکار باشی صاحب اسم و نامی میشوی ..... 

و اما جامعه پزشکی شوربختانه خود بیمار است و بی گمان نیاز به درمان اساسی دارد که عدم خدمت رسانی در بیمارستان ها با عنوان .....موید این شائبه میباشد . میشنویم  و میبینیم اینجا و آنجا بویژه در بیمارستان ها  شاید شما شما هم شنیده باشید، حکایت "زیرمیزی " بیمار در شرف موت ،پزشک در چک و چانه ................ نفس های نجیبی که با زیاده طلبی این زیاده خواهان قطع میشود و چه خانواده هایی بعلت عدم توانایی در پرداخت زیر میزی ناگهان داغدار شدند و پروژه سلامت دولت تدبیر چنان درجا میکوفت که مردم حیران در دالانهای بیمارستان ها شاهد این ماجرایند. و دراین اثنا  جمعی ارجمند و شاد روان پریش و صد البت رو به اضمحلال. ...........                           

دور نرویم در همین استان خودمان :تعدادی از مالکین بزرگ صاحبان  کارخانه و ویلا و زندگی های مجلل از همین طبقه قسم خوردگان است و چه ناروا انسان های سالم را گاه با یک تشخیص اشتباه یک عمر خانه نشین و چه بسا فقط برای درامدزایی بیشتر و با اخذ پولهای کلان مخلوق بی زبان از همه جا بی خبر  را زیر تیغ می فرستند و بعدها کاشف بعمل می آید  که آنکه از اتاق عمل بیرون آمده از خود آقای دکتر سالم تر بوده است ، شغل طبابت از قدیم الایام  یکی از یکی از شغل های  مقدس بوده است و به همین دلیل است که می گویند  دکتر محترم است . 

و حال که این شغل مقدس دستخوش دگرگونی های فاحش میشود دلیلی ندارد مگر اینکه اکثریت این جامعه قسم خورده  به این شغل از دیدگاه یک  $ بیزنس من $ می نگرند . یادش بخیر در تاریخ این مملکت به وفور خوانده ایم  و در ادبیات شفاهی و تاریخ مکتوب ثبت است که بوده اند حکیمانی بزرگ و حاذق در کلان شهرهای روزگار خودشان مثل جرجان -ری-نیشابور - سبزوار -بلخ -سمرقند و بخارا   بصورت سیار در امپراتوری ایران می چرخیده اند و مردم را رایگان مداوا می نموده‌اند ،

و هیچ چشمداشتی نه تنها از مردم نداشته اند بلکه از مردم بیمار هم وجهی بعنوان هزینه طبابت نمی گرفته‌اند  و این مردان بزرگ و عالیقدر حرمتی بخشیده بودند به این شغل " نجیب " و اما در روزگار ما  اولا  آقای دکتر  نام با مسمایی که این روزها بطور متناوب اینجا و آنجا شنیده میشود حتی دکتری آب و فاضلاب هم داریم و بیراه نیست نقبی به چپاول صندوق قدیر بعضی از ایادی .......استان بزنیم که شرحش در مجالی دیگر .       

 پزشکان فراوانی در حوالی خود میشناسید که در کنار شغل مقدس طبابت فارم های چند صد راسی گاوداری یا مرغداری و ایضا زمین مزروعی آبی که دراین وانفسا هر ساله شالی کشت می نمایند و همچنین جایگاه پمپ بنزین و یا چندین و چند واحد تجاری  از دلارهای بی زبانی که در ینگه دنیا و کشورهای اسکاندیناوی هزینه میشود چیزی نمیگویم                                           

 بنظر شما ایندسته  پزشکان تقریبا محترم می توانند به سوگند و تعهدات خود بعنوان پزشک انجام وظیفه نمایند. نهایتا قدردان پزشکان خیر که خویشتن را از جنس مردم میدانند هستیم و یادمان نمی رود از بین همین جامعه پزشکانی هستند با ذکر صلواتی بیمار را مداوا میکنند.


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..
IMAGE در باب جمعیت ترکمنهای گلستان

 اولکامیز- اکبر پیرا * : متاسفانه چند روزی است که آمار کذب و حساس اینکه کمتر از 40 درصد جمعیت استان را ترکمن ها تشکیل میدهد مثل ویروس از سایتهای متفاوتی خروجی داده است که این امر حساسیت قوم شریف و... ادامه مطلب ..
IMAGE سال نو سلام

اولکامیز- لطیف ایزدی :  سالی دیگر با مهر و لبخند سلام داد . سالی با هزاران امید و آرزو فرا رسید. ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

ضمن سلام وخسته نباشید بیانات ونظرات جنابعالی در مورددهکده قابل تحسین است
باسلام آقای نویسنده شما هم خوب شروع کردید ولی آخرش را بنظرمن خراب کردید شما هم آخرش با تبلیغ خاتمه د...
باسلام . حدود دوسال از دوران نمایندگی آقای طیار می گذرد ، در این مدت چه فعالیتی را در باره جاده نفت ...
دنیای اقتصاد – گرگان : معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور...
سلام و عرض احترام ، و ضمن پوزش ، در بند 3 یادداشت ارسالی با عنوان تاملی بر مقاله .... ، اشتباه تای...
با سلام و عرض ادب ، جناب آقای قره باش یادداشت کارشناسانه و قابل تاملی را - با اشاره به چالش هایی ک...
با سلام خدمت مخاطبان عزیز سایت وزین اولکامیز
عرض تسلیت ضایعه هجرت سلاله کوچولوخدمت فرزندان ترکمن ...
ان شاله خداوند تبارک تعالی به خانواده سلاله جان صبر جمیل بده.
بعد ظهر روز پنج شنبه خبری منتشر شد که...
جناب ارمان قوجق کوموش تپه ازشهرهای قدیم ترکمن صحراست و ساکنانش ازدیرباز یکجانشین میباشند و بخاطر اقت...
سلاله‏ ‏قربانی‏ ‏سهل‏ ‏انگاری‏ ‏مواظب‏ ‏کودکان‏ ‏باشیم‏ ‏افراد‏ ‏فاسد‏ ‏بیمار‏ ‏در‏ ‏کمین‏ ‏هستند‏ ‏...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.