b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-02-16_19-51-48.jpgاولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید : 

❇️س : نوشته های شما بیشتر درباره چه موضوعاتی هستند؟

پ : یادداشتهای من بیشتر در موضوعات سیاسی و اجتماعی و محلی هستند. گاهی اوقات بر حسب ضرورت در مورد مسائل اقتصادی و فرهنگی و دینی و به ندرت در مورد مسائل فلسفی هم می نویسم که خیلی اندک می باشد.

❇️س : آیا تا بحال شده که بابت نوشته هایتان مورد بازخواست و یا مواخذه قرار گرفته باشید ؟ آیا به دادگاه احضار شده اید؟ اگر محاکمه شده اید نتیجه دادگاه چه بود؟

پ : بله.بعد از انقلاب ، هم به خاطر فعالیتهای سیاسی و هم شورایی (چون اوایل انقلاب در سن 18 سالگی عضو شورای روستای خودم بودم) چهار بار زندانی شدم. یک بار به مدت چهار روز، بار دوم نه روز، بار سوم صد روز، بارچهارم سه ماه. یک بار هم به خاطر نوشتن مقاله ای درنشریه صحرا در باره نیروی انتظامی محاکمه و تبرئه شدم ولی فکر می کنم دکترعبدالرحمان دیه جی صاحب امتیاز و مدیر مسئول صحرا در سال 81 صدهزار تومان جریمه شد. امسال هم به خاطر شکایت صفا دوجی در مورد پرونده شهرداری چهار صد هزار تومان جریمه شدم. پنج بار هم به نهادهای امنیتی احضار شدم به غیر از یک مورد برخوردشان با من بسیار دوستانه و برادرانه و محبت آمیز بود.

❇️س: به نظر شما که فعال سیاسی - رسانه ای شناخته شده در منطقه هستید وضعیت آزادی بیان در ایران چگونه است؟

پ: وضعیت آزادی بیان در ایران خوب است ولی در عین حال دو گانه. چون قوه ی قضائیه در پرونده های مطبوعاتی و سیاسی بی طرف نیست . بیشترنویسندگان و روزنامه نگاران اصلاح طلب و روشنفکر را مجازات می کند. ولی روز نامه کیهان آزاد است و هرچه خواست می تواند بنویسد حتی اگر منافع وامنیت ملی را هم به خطر بیندازد فقط دو روز تعطیل می شود. اما روزنامه های اصلاح طلب با کوچکترین خطا به محاق می روند.
البته فضای مجازی و ماهواره ها حساسیت در روی روزنامه ها را از بین برده است. اگر همه ی روزنامه ها هم تعطیل شود اخبار و اطلاعات و تحلیل ها از راه دیگر رسانه ها به اطلاع مردم می رسد. این عرصه روز به روز هم به نفع مردم تغییر پیدا می کند. دیگر انحصار و بستن و دوختن و تعطیل و فیلتر کردن نه ممکن است نه مفید و جواب هم نمی دهد. فقط این بی خبری حکومت را گرفتار خواهد کرد.

❇️س : چرا تحصیل کردگان ترکمن و غیر ترکمن که مدرک بالای دانشگاهی مثل دکترا دارند و در رشته علوم انسانی درس خوانده اند از بیان دیدگاه چالشی در رسانه ها خودداری می کنند؟

پ : قبلاً هم متذکر شدم آنها که دنبال مقام و منصب و پست و پول و ثروت هستند و نیم نگاهی هم به خزانه ی حکومت و قدرت دارند نمی توانند نظرات واقعی خود را بیان کنند. چون طمع انسان را محافظه کار می کند. البته نظارت استصوابی هم در این زمینه نقش دارد و همه می ترسند که رد صلاحیت شود. به خاطر همین اکثریت سیاستمداران ما دو رو هستند. بیشترین ضررش را حاکمیت می کشد. چون حکومت دنبال افراد دانا نیست، دنبال افراد وفاداراست که فکر می کند آنها بهتر می توانند مشکلات را حل بکنند. نتیجه برتری تخصص بر تعهد را بعد ازچهل سال داریم با با کفایتی و ناکارآمدی و با بحرانهای ریز و درشت درو می کنیم. ولی مسئولان هنوز هم از خواب غفلت بیدار نشده و خیال می کند اینها از کمبود تعهد است نه تخصص. فردوسی بزرگ هزار سال پیش گفته است(( توانا بود هر که دانا بود)). یعنی علم ودانایی قدرت ایجاد می کند.

❇️س: چرا اغلب کسانی که سودای نمایندگی مجلس را دارند از بیان دیدگاه صریح خود در مورد مسائل چالشی و حساس منطقه خودداری می کنند؟

پ: چون در کشور ما صراحت و شفافیت و حقیقت گویی پاداشی ندارد. به قول حافظ شیراز: جام می و خون دل هر یک به کسی می دهند.

❇️س: آقای خوجملی شما به عنوان ریس حزب اتحاد ملت در گنبد فعالیت می کنید. چرا به این حزب پیوستید؟ هدف حزب اتحاد چیست؟ چه نیازی به تحزب داریم؟
پ: به نظر من تحزب و تشکیلات و سازماندهی افراد از نان شب هم واجبتر است. کشور ما هر چه می کشد از بی تحزبی و بی تشکیلاتی است. وقتی در کشور چهار پنج حزب قوی و کارآمد نداشته باشد همه ی افراد می شوند حزب. الان 80 میلیون نفر جمعیت داریم و 80 میلیون حزب. نظرات پراکنده است و جمع کردن آنها مشکل. بهترین راه این است این نظرات پراکنده در چند حزب قوی تجمیع و کانالیزه شوند تا قابلیت اجرایی پیدا کند.
متاسفانه سیستم از هرگونه تشکل و تحزب می ترسد یا حداقل روی خوش به آنها نشان نمی دهد. فکر می کند برایش ضرر دارد. در صورتیکه افراد در احزاب سازماندهی شوند قابل کنترل می شوند. وظیفه احزاب این نیست که فقط مطالبات مردم را بالا ببرند و برای حکومت هزینه ایجاد کنند. در صورت نیاز با کنترل افراد و طرفداران خود در شرایط بحرانی به کمک ساختار موجود می شتابند و اوضاع را قابل کنترل و قابل پیش بینی می کنند . . .
@ulkamizcom

سایت اولکامیز, [۲۵.۰۳.۱۸ ۱۱:۳۱]
ادامه گفتگوی اولکامیز با خوجملی

ولی متاسفانه حاکمیت هنوز به این نقطه نرسیده است و بسیار سنتی می اندیشد و خود را از تجارب موفق جهانی بی نیاز می داند. در بحران اخیر حکومت نمی دانست با کی طرف است و با کی صحبت بکند.

❇️ س - یکی از دغدغه های شما روشنفکری است. روشنفکران دنبال چه اهدافی هستند؟

پ: بیشتر روشنفکران انسانهای حقیقت طلبی هستند و دنبال بیان آن می باشند. روشنفکران آدمهای بی تفاوت نیستند آنها صاحب درد و رنج هستند و عقب ماندگی مملکت در امور گونا گون آنها را آزار می دهد. روشنفکری در شکاف سنت و مدرنیته بوجود می آید. جامعه از دوران سنت عبور کرده ولی هنوز وارد عصر مدرن نشده است. روشنفکران دنبال پر کردن این خلاء هستند. یکی از وظایف روشنفکران ساده و همه فهم کردن مفاهیم بغرنج و غامض که از طرف دانشمندان و فیلسوفان تولید می شود است. درواقع خودِ دانشمندان و فیلسوفان تئوریهای تولیدی خود را نمی توانند به زبان عامیانه بیان بکنند و به همین سسبب هم به عرصه ی عمومی منتقل نمی شوند و ابتر می مانند و جامعه از مفاهیم تولید شده ی دانشمندان و فلاسفه که با درد و رنج بسیار به دست می آید بهره های لازم نمی برند. وظیفه روشنفکر است که آنرا به میان مردم ببرد و به فرهنک عمومی تبدیل کند.

❇️س: آیا در بین ترکمنها هم روشنفکر به معنای خاص داشته ایم؟

پ: شاید باشند من خبر ندارم. چون تاریخ ترکمنها را نخوانده ام.

❇️س : جنابعالی به بحث دین و روحانیون بسیار اهمیت می دهید چرا؟

پ: دین یکی ازمهمترین ارکان فرهنگ و سنت ماست. ندانستن و آگاهی نداشتن ازآن بسیار زیان بار است. دین درعین مقدس بودن استعداد زیادی تبدیل شدن به خرافات را دارد. آقای دکتر سروش معتقدند ((دین عزیزتر ازآن است که فقط در اختیار روحانیون باشد. چون در آن صورت دین به دکان تبدبل خواهد شد. نقل به مضمون)). همچنین در بعضی جاها شده است. در خیلی از جاها سقف معیشت را به ستون شریعت زده اند و از آن تغذیه می کنند.

❇️س: استقبال روحانیون از مباحث شما در رسانه ها چگونه بوده است؟

پ: استقبال اکثریت آنها که با فضای مجازی آشنا هستند خوب نبوده است. چون چیزی بنام پلورالیسم هنوز به گوش آنها نخورده است. اگر هم خورده باشد برایشان به این آسانی قابل هضم نیست. چون آنها از مردم به غیرازاحترام و تقلید چیزی ندیده اند. فهم خود از دین را خودِ دین و انتقاد از خود را انتقاد از دین ارزیابی می کنند.

❇️س: آیا تا به حال تکفیر هم شده اید؟
پ : بله. ازجانب یکی از روحانیون ترکمن چند بار تکفیر شدم ولی چون من پوستم کلفت است به آن اهمیت ندادم. در مقابل فهم سنتی او از دین در مورد موسیقی ایستادم. او فکر می کند احکام فقهی ذات دین است. در صورتیکه احکام فقهی جزو عرضیات است. ذات دین به اخلاق و عدالت است.

❇️س : با ابوبکر آخوند خوجملی روحانی معروف ترکمن و امام جمعه نظام آباد نسبتی هم دارید؟

پ : او از تیره ی ما نیست از طایفه ی ماست. پدر ایشان شیخ نظر آخوند دوست پدرم است .پدر بزرگ ایشان حاجی شاه نظر دوست پدر بزرگم بوده است. با ما رابطه ی بسیار دوستانه و برادرانه داشته اند و دارند. نصف فامیلهای ایشان در روستای ما زندگی می کنند.

❇️س: کمتر کسی مانند شما هست که در مسائل گوناگون مانند سیاست و اقتصاد و فرهنگ و اجتماع و دین و ورزش مطلب می نویسد . آیا این مسئله برایتان سخت و دشوار نیست؟ چه عاملی سبب شده که در مورد همه موضوعات یادداشت می نویسید؟

پ: من در مورد همه چیز نمی نویسم. آیا من در مورد ورزش، ادبیات(شعر، داستان و رمان) هنر( موسیقی، نقاشی، خطاطی و خوشنویسی) کشاورزی، دامپروری، صنعت، پزشکی، مهندسی، آموزش و پرورش یا دانشگاه، عرفان، حقوق و قوه قضائیه و... مطلب می نویسم؟ اگر هم بنویسم خیلی خیلی کم است شاید به یک درصد هم نرسد. من بیشتر در مورد سیاست و اجتماع و مشکلات محلی که اطلاع عمومی نه تخصصی دارم می نویسم. بعضی مقالات هم سفارشی هستند که به تقاضای دوستان نوشته می شود. پس اینکه من در مورد همه چیز مطلب می نویسم خیلی سخن دقیقی نیست.

❇️س: تنوع مطالب و موضوعات برای شما نقطه قوت است یا ضعف؟
پ: تنوع مطالب و موضوعات اگر انسان علم و اطلاع کافی نداشته باشد خوب نیست و نقطه ضعف محسوب می شود. اگر چنانچه وارد محتوا شود. گاهی اوقات بدون وارد شدن به محتوا می شود مسائلی را مطح کرد و جواب خواست.

❇️س: اگر در یک رشته مانند سیاست تحقیق و مطلعه می کردید بهتر نبود؟
پ : اگرانسان در یک رشته مانند دین هم تخصص داشته باشد، بازهم نیاز دارد از بعضی از رشته ها که مردم بیشتر با آن سرو کار دارند یا به زندگی انسانها مربوط می شود مانند سیاست و اقتصاد و علوم اجتماعی و فرهنگ و ادبیات باید اطلاع عمومی و کلی داشته باشد و گرنه تخصص در یک رشته و تک منبعی بودن خیلی کارساز و تاثیر گذار نخواهد بود.27/12/1396.
این گفتگو ادامه دارد
@ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.