b_150_100_16777215_00_images_photo_2018-04-05_12-15-12.jpgاولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. در همان ایام اهالی کوشا و متمول دوگونچی و روستاهای مجاور با ساختن مغازه و حضور در بازار و فعالیت اقتصادی در رشد و پیشرفت آق قلا نقش بسزایی داشتند. به طوریکه اولین مغازه داران آق قلا از اهالی دوگونچی بودند و اولین شهردار نیز از این روستا بود.

❇️دوگونچی نام طایفه ای بزرگ و روستایی شاخص و پرجمعیت در سه کیلومتری غرب آق قلاست که در حد فاصل جاده بندرترکمن – آق قلا و رودخانه گرگان قرار دارد. مردم این روستا از دیرباز به اسبدوانی ، والیبال و فوتبال عشق و علاقه زیادی داشتند.

❇️سالهای نه چندان دور تیم قدرتمند شاهین دوگونچی با مربیگری مجید ایزدی لرزه بر اندام تیم های منطقه می انداخت. فوتبالیست های قدیمی و خوش تکنیکی چون نوریاغدی ایزدی ، جمال الدین توکلی ، عاشور دوردی دوگونچی و . . در میادین شوری به پا می کردند و بازیکنانی پرنفس چون جلال توکلی ، صفا توکلی و . . در میادین استانی افتخار آفرین ظاهر شدند.

❇️در والیبال نیز والیبالیست هایی چون رشید ایزدی ، جمشید توکلی ، عبدالله ایزدی و .. نگاه دوستداران دنیای توپ و تور را به خود معطوف می ساختند.

❇️چند سالی است که در آغار فصل بهار در ایام نوروز در اقدامی نیکو و جالب مسابقات فوتبال جام نوروز برگزار میشود و شور و غوغایی در روستا برپا می شود . در این ایام همه جا سخن از فوتبال است.

❇️ چهره هایی چون حاجی نظر نوری در سالهای نه چندان دور و پرویز گلی در سالهای اخیر تنور این مسابقات را گرمتر می ساختند و بر شور و هیجان آن می افزایند.

❇️ پس از 10 روز مسابقات تماشایی و جذاب دو تیم قره بولوت و شهید دانگ آتار ( عثمان ) ایزدی به فینال رسیدند. در روز پایانی همه آمدند شاد و فرح بخش. از کوچک و بزرگ. مسئولین نیز با حضور سبزشان جلوه ای دیگر به این مسابقات بخشیدند . از اسماعیل آرخی بخشدار آق قلا تا گرکز رئیس ورزش . از رئوف توکلی معاون اداره ورزش تا محمد شیرمحمدلی رئیس هیئت فوتبال و اعضای شورای اسلامی روستا همه بودند .

❇️مکان برگزاری مسابقات کنار جاده آلمان زمین مزروعی مرحوم بایجان حاجی دوگونچی بود که روحش شاد باد . هر رهگذری با دیدن شور و شوق مسابقات شادی و سرور در وجودش جریان می یافت و به یاد ایام جوانی و نوجوانی می افتاد و حتی برخی ها تغییر مسیر داده و به ورزشگاه می آمدند و لحظاتی شیرین به تماشای فوتبال می نشستند.

❇️استقبال مردم گرم و پرشور بود. تیم قره بولوت امسال نیز با اقتدار به قهرمانی نائل آمد و توانست رقیبش تیم شهید دانگ آتار ( عثمان ) ایزدی را یک بر هیچ شکست دهد.

❇️تیم منسجم قره بولوت با کاپیتانی فوتبالیست باتجربه حبیب ایزدی و بازیکنان چالاک و خوش تکنیک در این دوره از مسابقات چون غرش ابرهای تبره و سهمناک ظاهر شد و حریفان را یکی پس از دیگری از سر راه بر داشت. در دو سال گذشته نیز مقام اولی از آن این تیم بود. مربی تیم جمشید توکلی ( ملی پوش والیبال ساحلی ) و سرپرست تیم عبدالغفور ( ولی ) ایزدی ( بازیکن قدیمی فوتبال ) بود.

❇️ در برگزاری این مسابقات جمشید توکلی و لطیف ایزدی ( معروف به لطیف دقی / کبابی و جدیدا شورا ) سنگ تمام گذاشتند و زحمات زیادی کشیدند که اجرشان با خدا باد.

❇️ در این دوره از مسابقات خلیل ایزدی پاطلایی ظاهر شد و بهترین گلزن مسابقات را به به دست آورد . طاهر حاجی ایزدی مسن ترین بازیکن بود. بهزاد دوگونچی و حمزه ایزدی نیز خود را به عنوان بازیکنان خوش آتیه نشان دادند . پیمان گلی. امین توکلی.فرشید فامیلی. صمد توکلی ( بازیکن تیم اتکای گلستان ) و مصطفی نوری از دیگر چهره های شاخص مسابقات جام نوروز بودند .

❇️ قرار شد که مسابقات جام روستاها نیز در آینده ای نزدیک زیر نظر اداره ورزش و بخشداری در روستای دوگونچی برگزار شود.

گزارشگر : دایان دوگونچی @ulkamizcom


ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.

یادداشت

به یاد نادر ابراهیمی *

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- امروز 16 خرداد 1397 دهمین سالروز خاموشی نادر ابراهیمی نویسندۀ خوش‌ذوق ایرانی است که بیشتر با آثاری چون  مجموعۀ «آتش بدون دود» و «‌یک عاشقانۀ آرام» و همچنین «سه دیدار»،... ادامه مطلب ..
IMAGE چرا در جا می زنیم ؟

اولکامیز- جعفر محمدی سردبیر و صاحب امتیاز سایت پر مخاطب عصر ایران نوشت :  چرا در جا می زنیم؟ این سوالی است که از زاویه های مختلفی می توان بدان نگریست و آن را کاوید. امروز می خواهم یکی از مهم  ترین... ادامه مطلب ..
IMAGE نقد و بررسی تقویم ترکمنی ایل آمان

اولکامیز- لطیف ایزدی: تقویم ترکمنی 1397 " ایل آمان " به همت و کوشش عاشورمحمد رئوفی نیمه دوم بهمن ماه 96 با تبلیغات گسترده در فضای مجازی و تیراژ وسیع منتشر گردید که در نوع خود کاری تازه و نو بود ولی از... ادامه مطلب ..
IMAGE کدام قانون، کدام مجلس، آقای لاریجانی ؟!

 عصر ایران؛ مهرداد خدیر- «‌مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد با توجه به کمبودهایی که در زمینۂ قوانین مربوط به حوزۂ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در کشور وجود دارد با استفاده از ظرفیّت... ادامه مطلب ..
IMAGE اسب ها را نکشید

90 اسب در چند روز کشته شدند، در مناطق مرزي. نماينده نقده و اشنويه راهي منطقه شده و با مسئولان استاني نشست‌هايي داشته است. ادامه مطلب ..
IMAGE حضرت آیت‌الله، «بی‌بندوبار» همان جوان انقلابی نزدیک انتخابات نیست؟

عصر ایران؛ مصطفی داننده- آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه شهر مشهد فرموده‌اند: «با کنسرت، موسیقی مبتذل و نابهنجار و فسق و فجور خیابانی جوان شاد نمی‌شود، این یک آب‌نبات چوبی است که به... ادامه مطلب ..
IMAGE در رثای سلاله

اولکامیز- با کمال تأسف باخبر شدیم که صحرای ما شاهد فاجعه ای بس دردناک و جانگداز که وجدان بشریّت را بلزه درآورده است، می باشد.  ادامه مطلب ..
IMAGE ضرورت نگاه روشنفکرانه به اشعار فراغی

اولکامیز- - گفتاری از یحیی یاری : یکی از عمده مشکلاتی که در پی یافتن سیرتاریخی و تحّول ذهنی شاعران ما وجود دارداینست که ،شاعران قدیم ما،سیرتاریخی وتحول ذهنی خود را ثبت نکرده اند ادامه مطلب ..
IMAGE یدی منزئل

اولکامیز- شعری از حاجی مراد آق شاعر خوش ذوق گنبدی  ادامه مطلب ..
IMAGE دیدار با دکتر شهروز آق آتابای

اولکامیز-  فرهاد قاضی ❇️دیشب با هماهنگی قبلی برای اولین بار بعد از عمل جراحی و گذراندن دوره ی نقاهت باتفاق خانم به دیدار دکتر شهروز آق آتابای محقق و مترجم جوان ترکمن رفتیم. ❇️شهروز نزدیک به ۳... ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی بر پروژه پتروشیمی گلستان و ارائه راهکارها

اولکامیز-  رحمان قره باش دانشجوي دكترا مديريت كسب وكار : الف :مقدمه:معرفی پروژه پتروشیمی گلستان: ادامه مطلب ..
IMAGE اکبر پیرا مدیر " ساچاق "

اولکامیز- متولد 1351 شمسی درسلاق غایب یکی از روستاهای غرب گنبد . ادامه مطلب ..
IMAGE یک پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است

اولکامیز- محمد سلاق : هنگامیکه برای چندمین بار توسط گروههای درگیر در سوریه از سلاح های شیمیایی به بهانه های مختلف بر سر مردم مظلوم و مستاصل سوریه بکارگیری شد جهان در بهت وحیرت فرو ماند وهمگان را... ادامه مطلب ..
IMAGE گزارش مسابقات جام نوروز در دوگونچی

اولکامیز-  دوگونچی روستایی که به گفته بزرگان و ریش سفیدان قرار بود شهر شود ولی کمی آنطرفتر بخاطر وجود پل قدیمی ورق برگشت و قصبه آق قلا به عنوان شهر انتخاب شد. ادامه مطلب ..
IMAGE دلنوشته پرویز مدنی برای پدر هنرمندش

     اولکامیز- پرویز مدنی یکی از فرزندان اهل نظر مرحوم قرباندوردی مدنی در باره پدرش نوشت : مدیر محترم سایت وزین اولکامیر. قبل از بیان عرایضم بنده بار دیگر سپاس و قدردانی خود و بازماندگان آن... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده های گردشگری نیازمند تفکری نو

اولکامیز- عائشه قزلجه کارشناس مدیریت بازرگانی : بزرگترین ایراد دهکده های گردشگردی یا نوروز گاههایی که در جای جای استان گلستان بنا شده است این است که متاسفانه کمترین توجه به انتقال حس خوب... ادامه مطلب ..
IMAGE گفتگوی اولکامیز با امان محمد خوجملی - قسمت دوم

اولکامیز- لطیف ایزدی : دومین بخش از گفتگوی صریح و شفاف اولکامیز با  یکی ازفعالترین یادداشت نویس سیاسی - اجتماعی - دینی  ترکمن صحرا را در ذیل می خوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE حب مقام و مقام پرستی

اولکامیز-  به قلم وحید دلیجه فعال سیاسی رسانه ای : 🌺بسم الله الرحمن الرحیم 🌺 تِلْک الدَّارُ الْاخِرةُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یرِیدُونَ عُلُوّاً فِی الْأرِضِ وَ لافَساداً وَالْعاقِبَةُ... ادامه مطلب ..
IMAGE دخالت و قضاوت ممنوع!

اولکامیز-  زبیده سوقی عضو شورای مرکزی حزب مجمع زنان اصلاح طلب کشور: اگه میشد این جمله رو تو جامعه جا انداخت باور کنید زندگی خیلی زیباتر و راحت تر میشد. ادامه مطلب ..
IMAGE غوغای چنار در نوروزگاه گنبد

 به گزارش اولکامیز گروه موسیقی چنار در دهکده گردشگری گنبد غوغا به پا کرد. ادامه مطلب ..
IMAGE تحلیلی متفاوت از محمد توانگری

اولکامیز- در پاسخ به سوال مدیر سایت اولکامیز مهم ترین اتفاق سال 96 اعتراضات خیابانی دی ماه بود که حاصل تخریب روان عمومی ست. آن جا که سیاست به قول آلن بدیو کنترل نفرت است نه کنترل عشق، پس بگذارید... ادامه مطلب ..
IMAGE دهکده گردشگری آق قلا و ذکر سه نکته

اولکامیز- ساعت ۱۱ ساعت به وقت رسمی به همراه خانواده با شور و شوق زیادی به تماشای دهکده گردشگری آق قلا رفتم ولی در کمال تعجب دیدم که درها بسته بود و چراغها خاموش‌. دهکده گویی در خوابی عمیق به سر... ادامه مطلب ..
IMAGE دکتر سارلی : رادیو گرگان به ترکمنها خدمت کرد

اولکامیز-  سخنان دکتر اراز محمد سارلی در مراسم نکوداشت موسی جرجانی را در ذیل میخوانید :  ادامه مطلب ..
IMAGE احسان مکتبی: قدر درختان مثمر فرهنگ را بدانیم

 اولکامیز- احسان مکتبی مدیر کل امور سیاسی - انتخاباتی استانداری گلستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بزرگداشت موسی جرجانی در آق قلا بود. ادامه مطلب ..
IMAGE سخنان استاد هوشنگ جاوید در آق قلا

اولکامیز-  سخنرانی استاد هوشنگ جاوید بنیانگذار موسیقی نواحی کشور در مراسم بزرگداشت موسی جرجانی مورد توجه حاضرین قرار گرفت. مهمترین بخش سخنان این صاحبنظر و استاد موسیقی مقامی کشور را به روایت... ادامه مطلب ..

اخبار


16 فروردين 1397

آخرین نظرات

دهه ی شصت ؛ ما - بچه های محله ی خالدنبی گنبد - با همان کتاب ها یعنی: عقیده ی ترکمانی و تحفة الرجال ،...
در مورد ذکر تاریخ تولدها اسم یکی از افرادی که میشناختم و کارمند شده بود رو دیدم
متاسفانه این رفتارها روش عادی برای بعضی شده است بنابر این بهتر است قبل از رای دادن به فکر این گونه س...
وقتی برای جلف بازیهای " اندی " ، "خوشگلا باید برقصند " و عربده های گوشخراش مقلدان او از بلندگوهای پر...
امیدارم اول به یک نتیجه واحد درکتابت وتلفظ برسند چون آموزشهای سلیقه ای در ادوار آبنده سر در گمی را ب...
تلگرام به کجای مسایل خانوادگی ورود کرده اصلا تلگرام که فقط یه بستره به چیزی ورود نمیکنه
سلام آقای قجقی ان شاءالله نماز روزتون قبول باشه مهدی یزدان پرست هستم.
با عرض تشکر برای زحمت هایی ک...
درود بر شما
گفتگوی جالب و بسیار شفافی بود که کمتر در کشور شاهدش هستیم چه برسد به ترکمن صحرا
بخصوص ...
باسلام
ضمن تبریک سالروزولادت شاعرواندیشمندبزرگ مشرق زمین مختومقلی فراغی بحضورتمامی دوستداران و ارا...

آمار بازدید

تبلیغات در اولکامیز
09119738028
09111753677

تبلیغات هزینه نیست. سرمایه گذاری است.