صفحه اصلی | دینی | هنری | ورزشی | مقاله | فرهنگی | اجتماعی | سیاسی | گالری تصاویر | تماس با ما | ارسال مطلب | عضویت در سایت | ورورد به سایت
جلال قاري: رسم عيد را بجاي آوريم
فرستنده ulkamiz در تاريخ 2013/8/6 16:50:00 (493 بار خوانده شده) مطالب ویژه
تصویر کوچک شده
لطيف ايزدي: جلال قاري بهلكه در مراسم شب قدر در حنفيه گنبد با اشاره فرا رسيدن عيد فطر گفت: در عيد فطر به خانه هاي همديگر برويم. كينه و كدورتها را كنار بگذاريم و با هم آشتي كنيم.عيد بهترين فرصت براي صلح و آشتي است.

در اين روز عزيز همديگر را ببخشيم و نسبت به هم گذشت داشته باشيم. براي آشتي پيشقدم باشيم و به سرغ برادران خود و . . .خود برويم و سلام بدهيم. رسم عيد را به جاي آوريم خانه هاي همديگر برويم دين به اين مسئله سفارش مي كند .

اين واعظ مشهور افزود : چرا بخاطر چيزهاي بي ارزش به برادرمان كينه مي ورزيم و با او رفت و آمد نداريم. در اين باره برخي مي گويند كه با سلام دادن به كسي كه با ما روابطش را بريده است نمي خواهيم خود را كوچك كنيم . اصلا اين حرف درست نيست انسان موقعي كوچك مي شود كه در برابر خدا مرتكب گناه شود و تحقير شود. از شما مي خواهم كه در صلح و سلام پيشقدم باشيد.

برخي مي گويند رمضان آمد و لذت نبرديم پاسخ اين است اگر دعاها و عبادات ما مخلصانه باشد از آن لذت مي بريم. دعا و راز و نياز در خلوتگاه خوب است. اگر لذت مي خواهيد در خلوت عبادت كنيد.

شاگرد جبارآخوند نيك نهاد گفت : برخي از خداوند گله وشكايت مي كنند و مي گويند كه چرا دعاهاي ما را قبول نمي شود ؟ چرا با وجود آنكه عبادت مي كنيم در در زندگي با مشكلات و سختي ها فراواني مواجه هستيم ؟
اين عده افراد به خدا شاكي مي شوند و مي گويند خدا ما را فراموش كرده است ما از او راضي نيستيم . ما زندگي خوبي نداريم اما برخي منافقان و گناهكاران زندگي خوبي دارند.
بايد مواظب اينگونه حرف زدن ها باشيم اين مسئله در ايمان افراد تزلزل ايجاد مي كند.

خدا در قرآن مي گويد :" من زمين و آسمان را براي بازي و مسخرگي نيافريدم." همچنين در سوره حج مي گويد : " اي محمد شما مي داني كه خداوند آنچه در زمين و آسمان است ذره ذره مي داند. "

جلال قاري افزود: برادران بدانيد كه مشكلات و مصائب اين دنيا بي حكمت نيست . چه بسا كه باعث تخفيف گناهان ما در قيامت مي شود بار سنگين ما را در آخرت سبك مي كند . صحابه رسول خدا هم سختي كشيدند مشكلات داشتند اما ايمان شان ذره اي تزلزل نيافت بلكه به مانند كوه محكم بود . كوه تكان خورد اما ايمان آنها تكان نخورد. ما كجاييم و ياران پيامبر كجا ؟

وي گفت: دنيا ارزش ندارد بخاطرمشكلات نگوييد كه خدا ما را فراموش كرده است. بلكه به ايمانتان محكم باشيد. در موقع مشكلات، رنج ها و سختي هاي صحابه را بياد آوريم .

جلال قاري اظهار داشت : اين سخن را از من ياد داشته باشيد مسلمان واقعي به دنبال گناه نمي رود. مسلمان ممكن است گناه كند اشتباه كند اما دنبال آن گناه و اشتباه نمي رود و به انجام آن اصرار نمي ورزد .

همچنين اين را نيز بدانيد كه با گناه توبه شكسته نمي شود . در كارها به خدا توكل كنيد و به او اتكا داشته باشيد.
صفحه مناسب چاپ
 
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه
مهمان
فرستاده‌شده در تاریخ: 2013/8/10 5:21  به روز‌شده در تاریخ: 2013/8/10 13:24
 تقدس گرايي
با سلام؛قبل از بیان مطالب ارادت خاصی دارم به حاج قاری بهلکه.چند وقت پیش به اصرار یکی از دوستانم رفتم گنبد برای شرکت در مراسم شب شنبه حاج قاری. یلی خرسند شدم از این که طلبه ای با سن و سال او که توانسته در این مدت کم, در دل ایل ترکمن جا باز کندو مطالبش را در حضور مردمانی از تمام بلاد ترکمن بیان نماید.چند حرکت هم به دلم ننشست که عرض میکنم. اولین نکته اینکه مردم برای دست بوسی این عالم جوان از سر و کول هم بالا میرفتند و در صفی به طول حداقل بیست متر در انتظار نوبتشان بودند, در حالی که آخوند نیک نهاد مدرس حاج قاری گوشه ای ایستاده بود و کسی با او کاری نداشت. دومین نکته این که افرادی که به نظر ید طولایی برای حضور در جلسات داشتند همچین از استاد تعریف و تمجید می کردند گویی حاج قاری منجی زمانه است البته عرض کردم ارادت ویژه ای دارم به روحانیونی که در راه ترویج دین محمدی با مطالعات شبانه روزی ,خلق الله را روشن می کنند و خداوند عجرشان دهد . در هر صورت حرکت حرکت بزرگیست ولی سعی نشود خدای ناکرده این گونه حرکات به تقدس گرایی بینجامد .موفق باشید
پاسخ
مهمان
فرستاده‌شده در تاریخ: 2013/8/11 0:40  به روز‌شده در تاریخ: 2013/8/12 13:37
 مقدسات را مقدس بشماریم
با سلام 1- (در حالی که آخوند نیک نهاد مدرس حاج قاری((گوشه ای ایستاده بود)) و ((کسی با او کاری نداشت.)) از لحن و سیاق این سخن برمیاید که این گفته از روی غرض ورزی بیان شده است! هیچ تردیدی نیست که مشتاقان استاد جلال قاری، ارادتمندان استاد نیک نهاد باشند. ولی هر امری جایی دارد. بیشتر فکر کنید شاید شما اشتباه بیان کرده اید شاید استاد آن موقع رو به قبله نشسته و مشغول تسبیح بوده اند ولی شما میگویید :((گوشه ای ایستاده بود)) مدیریت اولکامیز ، به نظرات کاربران با تدبر بیشتری نظر کرده در تأیید نظرات احتیاط لازم را منظور بنماید. البته شاکیان اولکامیز کم نیستند! 2- آیا شما به مقدسات اعتقادی ندارید؟
پاسخ
مهمان
فرستاده‌شده در تاریخ: 2013/8/12 17:12  به روز‌شده در تاریخ: 2013/8/13 15:47
 جلال قاری
جلال قاری جزء مقدسات نیست؛ اگر اولکامیز شاکی زیادی داره چرا بازدید کننده ی زیادی هم داره؟
پاسخ
ارسال نظر
شرایط نظر*
همه‌ی نظرها نیاز به تایید مدیر سایت دارند
عنوان*
نام شما*
ایمیل*
وب سایت*
پیام*
کد تایید*
3 + 9 = ?  
نتیجه این عبارت را وارد کنید
حداکثر تعداد تلاش برای ارسال: 10 مرتبه